طبق گزارش سازمان میراث فرهنگی، امروزه فعالیت های عمرانی بیش ترین آسیب را به آثار باستانی کشورمان وارد می کند. این مطلب را کامیار گودرزی سرپرست هیأت بررسی باستان شناختی محدوده مخزن سد جامیشان شهرستان سنقر و کلیایی بیان کرده است.

کامیار گودرزی می گوید:

 به دلیل افزایش خشکسالی ها و کم آبی، ساخت و ساز سد در مناطق مختلف به شدت افزایش یافته است؛ این موضوع باعث تخریب بسیاری از آثار باستانی چه در حین ساخت دیوار سد و چه در زمان آبگیری آن بصورت کامل می شود. این موضوع باعث می شود مطالعات مربوط به آثار باستانی در آینده با مشکل مواجه شده و ناقص بماند. از این رو برای جلوگیری از این گونه تخریب ها فعالیت جدیدی به نام فعالیت نجات بخشی در حال انجام است، که در طی آن در کم ترین زمان ممکن بیشترین مدارک باستان شناختی از محوطه یا منطقه در حال نابودی تهیه شود و در صورت امکان مورد مطالعه قرار می گیرد.

وی هم چنین اعلام کرد:

در این طرح قرار است تمام مکان های مربوط  به دوران پیش از اسلام، اسلام و دوران پارینه سنگی مانند  غارها و پناهگاه های صخره ای  که عمدتا در قالب محوطه ها و تپه های کوچک و بزرگ هستند، بررسی شوند.

کامیار افزود:

در محوطه سد جاشمیان، 29 اثر و محوطه باستانی شناسایی شده اند که شامل محوطه های جوب خاتون1، برزو و شکر علی هستند  و متعلق به دوران  اشکانی و ساسانی، اشکانی و مس سنگی میانی، می باشند.

او بااشاره به اینکه ساخت سد جامیشان یکی از پروژه های عمرانی در منطقه غرب کشور رو به اتمام است تصریح کرد :ساختگاه این سد بر روی رودخانه جامیشان در شهرستان سنقر و کلیایی قرار دارد . به گفته این باستان شناس، تمام منطقه مورد اشاره در مسیر رودخانه که از دو بخش نسبتا مسطح در نواحی شمالی و شمال غربی و بخش تپه ماهوری و ناهموارتر در نواحی جنوبی تشکیل شده تا ارتفاع 1587متری از سطح آب های آزاد در محدوده مخزن سد گرشا قرار دارد.


گودرزی افزود:

عملیات بررسی در حریم رودخانه های بزرگ بسیار دشوار و وقت گیر است زیرا در مناطق کوهستانی واقع شده اند و بعضا برای اهالی محل نیز ناشناخته هستند. در این بررسی تمام دامنه های منتهی به رودخانه جاشمیان بررسی شده است، زیرا شناسایی نشدن آثار باستانی کم تر از تخریب آنها نیست.

محدوده ساخت سد مخزنی جامیشان و تأسیسات وابسته به آن از نظر تقسیمات کشوری جزءاستان کرمانشاه و از نظر حوضه آبریز بخشی از سر شاخه های حوزه رودخانه کرخه محسوب می شود . مجوز بررسی های باستان شناختی محدوده مخزن سد جامیشان توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

شناسایی ۲۹ محوطه باستانی در محدوده سد جامیشان

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....