شاید بارها برایتان پیش آمده باشد که عبارت "انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی" یا عبارت "یاتا(IATA )" را در جایی شنیده یا دیده باشید .

امروز در کارناوال با این عبارت کاملا آشنا می شوید.

لوگو یاتا

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی - یاتا ( International Air Transport Association )

یاتا را می توان به صورت شخصیت جمعی از 265 شرکت هواپیمایی دانست که به عنوان رابط بین حمل و نقل هوایی از یک طرف و دولت ها و مردم از طرف دیگر عمل می نماید.

یاتا نوعی پارلمان شرکت های هوایی است و نماینده این شرکت ها در سازمان بین المللی می باشد.

یاتا سازمانی است غیر دولتی، غیر انحصاری، غیر سیاسی، دموکراتیک با امکان عضویت دلخواه در آن. 

عضویت در یاتا برای تمام شرکت های هواپیمایی با اجازه دولت متبوعه که خود عضو ایکائو باشد و به شرط داشتن پرواز های منظم برنامه ای، امکان پذیر می باشد و اکنون بیش از صد هزار آژانس هواپیمایی در عضویت یاتا می باشند و 400 شرکت بزرگ یاتا را برای رسیدن به اهدافش یاری می کنند.

از مهمترین فعالیت های یاتا می توان به استاندارد کردن بلیط هواپیما ها، قیمت بلیط ها، بارنامه ها و . . . اشاره کرد.

در ایران شرکت های هواپیمایی ایران ایر، کیش ایر، ماهان و آسمان عضو یاتا می باشند.

یاتا

تاریخچه

انجمن حمل و نقل بین المللی هواپیمایی در سال 1945 توسط بسیاری از شرکتهای هوایی برای حل مسائل و مشکلاتی که در اثر گشترش سریع حمل و نقل هوایی در پایان جنگ جهانی دوم به وجود آمده بود، تاسیس شد.

مقر اصلی یاتا در مونترال کانادا و ژنو سوئیس مستقر می باشد، این انجمن جانشین انجمن ترافیک هوایی بین المللی که در سال 1919 جهت حمل و نقل منظم هوایی در شهر "لاهه" سازمان یافته بود، گردید.

یاتا

اهداف یاتا

1) توسعه و ترغیب حمل و نقل هوایی امن، مرتب و مقتصدانه به نفع مردم دنیا، تشویق بازرگانی هوایی و مطالعه مسائل در رابطه با آن.

2) ایجاد وسیله و امکان همکاری میان شرکت های هوایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم دست اندرکار حمل و نقل هوایی بین المللی هستند.

3) همکاری با سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی (ایکائو) و دیگر سازمان های بین اللملی.

یاتا

کمیته های یاتا

 انجمن حمل و نقل بین المللی هواپیمایی (یاتا ) دارای کمیته هایی به شرح زیر است :

کمیته مالی

کمیته مالی یاتا که مرکز آن در ژنو می باشد. موظف به انجام امور مربوط به حسابداری و تصفیه حساب بین شرکت های هوایی در رابطه با تجارت فی ما بین آن ها را عهده دار می باشد. همچنین مسائل شرکت های هوایی در رابطه با ارز و مبادله آن، مالیات و مطالبات، بیمه و آمار به این کمیته مربوط می شود.

کمیته حقوقی

کمیته حقوقی یاتا با موارد و مسائل حقوقی که بنحوی به حمل و نقل بین المللی ارتباط پیدا می کند سر و کار دارد. همچنین تدوین نظریات شرکت های هوایی در رابطه با مسائلی نظیر مسئولیت و تعهدات شرکت های هوایی در قبال یکدیگر و مسافران بخشی از وظایف این کمیته می باشد.

کمیته فنی

همکاری شرکت های هوایی در زمینه های عملیاتی و فنی از طریق کمیته فنی یاتا امکان پذیر می گردد. فعالیت فنی یاتا مبتنی بر تبادل اطلاعات و تجارب بین شرکت های هوایی می باشد.

کمیته ترافیک

کمیته ترافیک در برگیرنده کلیه فعالیت های بازرگانی شرکت های هوایی می باشد. یاتا به عنوان یک انجمن، مایل به تسهیل امور بین شرکت های هوایی از جمله استاندارد کردن فرم ها، رویه ها و توافق های مربوط به هندلینگ می باشد.

از طرف دیگر یاتا به منزله آژانسی نیمه دولتی است که بسیاری از دولت ها مسئولیت مذاکره قرار داد های بین المللی مربوط به نرخ و قیمت ها را به آن محول نموده اند تا نهایتا پس از تصویب دولت ها به مرحله اجرا درآید.

کمیته پزشکی

این کمیته متشکل از مشاورین و متخصصین در امر پزشکی ایرلاین می باشد. کار این کمیته بررسی عواملی می باشد که ممکن است سلامت و ایمنی کارکنان پرواز و مسافرین را تحت تاثیر قرار دهد. این کمیته کانالی ارتباطی برای همکاری ایرلاین با سازمان بهداشت جهانی می باشد.

68 مین اجلاس یاتا سال 2012

کد فرودگاهی یاتا

فرودگاه ها باید برای شناسایی از یک کد مخصوص استفاده کرده که باید توسط یاتا تصویب گردد. این کد ها هر 2 سال توسط مجموعه ای به نام راهنمای کدگذاری هوایی یاتا منتشر می شود دفتر مرکزی این گروه در مونترال کانادا واقع است. علاوه بر فرودگاه ها، راه آهن ها را نیز توسط یاتا کدگذاری می شوند.

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....