با توجه به نتایج به دست آمده از پژوهش های صورت گرفته توسط باستان شناسان در منطقه ی ریوی ، می توان گفت که « سملقان » در خراسان از مهم ترین مناطق پادشاهی مادها در شمال شرق ایران بوده است.

در گزارشی که ایسنا تهیه کرده است ، سرپرست هیات باستان شناسی محوطه ریوی ، محمد جوادجعفری ، نامِ این منطقه را نام یک محوطه تاریخی بزرگ از دوران آغاز امپراطوری هخامنشی در شمال خراسان دانست که تا به امروز دو فصل پژوهش تحقیقاتی در آن صورت پذیرفته است و فصل سوم نیز از ابتدای خرداد ماه امسال با  حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی و پژوهشکده باستان‌شناسی و همکاری موسسه باستان‌شناسی آلمان آغاز شده است.

آن طور که جعفری که می گوید ، در طی تحقیقاتی که بین سال های 1391 تا 1393 در منطقه ی تاریخی ریوری صورت پذیرفته است ، نتایج قابل توجهی به وجود آمده حاکی از آن که یک محوطه ی تاریخی بزرگ مربوط به 900 سال پیش از میلاد در منطقه وجود داشته که تا اواخر دوران ساسانی حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است.

 

وی با اشاره به وسعت این محوطه در دوران هخامنشی که به بیش از 110 هکتار می‌رسیده است، گفت:

به نظر می‌رسد که «ریوی» یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است، که علت این ادعا را می‌توان در کشف شواهد و مدارکی از قلمرو پادشاهی ماد دانست.

طبق صحبت های جعفری ، در حدود 3 هزار سال پیش در مناطق و بخش های مختلف ایران ، قلمروهای پادشاهی مختلفی وجود داشته که همیشه با هم در جنگ و یا تعامل بودند و یکی از همین قلمروها ، پادشاهی ماد بوده که در حدود آذربایجان امروزی قرار داشته که توانسته بود امپراطوری آشوری را در هم بشکند و محدوده ی قلمرو خود را به غرب و شرق گسترش دهد.

این باستان‌شناس یکی از مناطقی که اطلاعات کمی از حضور پادشاهی ماد در آن وجود داشت را بخش‌های شمال شرقی ایران اعلام کرد و افزود:

با دستاوردهای جدید، پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه ریوی نشان می‌دهد دشت «سملقان» یکی از مناطق مهم این امپراطوری در شمال شرق ایران بوده است.

او تاکید کرد:

از وسعت محوطه «ریوی» در دوران ماد هنوز اطلاعات کافی بدست نیامده، اما در دوران هخامنشی این محوطه همچنان مرکز جمعیتی مهم منطقه با وسعت شهری بوده است. از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه است.

جعفری افزود: 

با توجه به شواهد باستان شناختی، «ریوی» یکی از مهمترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

آن طور که روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گزارش می دهد ؛ محوطه ی تاریخی  «ریوی» در نزدیکی روستای نجف و 5 کیلومتری غرب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی قرار دارد و با توجه به این که این اثر تاریخی از اهمیت علمی و گردشگری برخوردار است ، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با حمایت پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه باستان شناسی آلمان ، یک برنامه ی منظم با عنوان « پروژه باستان شناسی ریوی » ترتیب داده اند که به این ترتیب مطالعات و تحقیقات باستان شناسی در این منطقه به مدت 7 سال برنامه ریزی خواهد شد . دو بخش از این برنامه ریزی در سال‌های 91 و 93 با فعالیت‌های تعیین عرصه و حریم و لایه‌نگاری انجام شده است و فاز سوم آن با همکاری باستان شناسان آلمانی از خرداد ماه امسال با هدف بررسی ژئوفیزیک و مطالعات آزمایشگاهی شروع شد.

مجوز این تحقیقات را رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر کرده است.

محوطه سملقان در خراسان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....