لیست قرمز آثار تاریخی و موزه ای ایران توسط ایران تهیه خواهد شد ؛ این خبر را رییس ایکوم ایران اعلام کرد. 

در گزارشی که ایسنا در این باره تهیه کرده است ، ایران از آن دست کشورهایی است در طی چند سال گذشته در حال تهیه ی لیستی از آثار تاریخی خود که در مالکیت شخصی، دولتی و موزه‌ای بوده‌اند و از کشور سرقت شده‌اند است به امید آن که روزی به کشور بازگردند.

«سید احمد محیط طباطبایی» در حالی در این باره توضیح می دهد که به تهیه نشدن این لیست تا به امروز اشاره می کند :

 در اجلاس جهانی ایکوم، کمیته ایکوپوم در ایکوم جهانی بر تهیه این لیست تاکید و ایران تهیه‌آن را آغاز کرد.

او با تاکید بر ضرورت تهیه این لیست که از آن با عنوان فهرست قرمز یاد می کند ، ادامه داد :

در روند تهیه این لیست، باید علاوه بر حمایت یک کشور دوست و ایکوم از این اقدام، یک کارشناس غیرایرانی این لیست را ارزیابی کند. همچنین ما موظف هستیم لیست قرمز را تا قبل از برگزاری کمیته ایکوفوم در سال 2018 در ایران تهیه کنیم. براساس قوانین ایکوم مالکیت رفتار حقوقی، مالکیت اشیاء ایرانی و سرقت اشیاء خصوصی، دولتی و گالری‌ها باید در این لیست قرار گیرند.

او با اشاره به این موضوع که کشورهایی همچون  عراق و لیبی تا کنون لیست قرمز تهیه کرده‌اند، اظهار کرد:

با تهیه این لیست همه اشیایی که در داخل آن لیست قرار می‌گیرند، در هر کشوری که باشند غیرقابل خرید و فروش می‌شوند و هیچ موزه‌ای دیگر آن‌ها را خریداری نمی‌کند و در واقع به عنوان یک بخش سیاه در هر کشور باقی می‌مانند که تنها راهکار از بین رفتن آن‌ها، برگرداندن آن آثار به کشورهای خود است.

محیط طباطبایی صحبت هایش در این باره را این گونه ادامه داد :

با وجود نبود این لیست در ایران تا به امروز، ایران برای بدست آوردن آثار تاریخی که شناسنامه‌ی آن‌ها یا اطلاعاتی ازآن‌ها وجود داشت از طریق همکاری با اینترپل به وظایف خود عمل می‌کرد. در واقع قانون داخلی هر کشور کمک می‌کند تا حقوق آن کشور روی اموال فرهنگی همیشگی باشد.

آن طور که طباطبایی می گوید ، این اقدام یعنی تهیه ی لیست قرمز توسط برخی کشورهای عضو ایکوم برای اولین بار در سال 1970 میلادی صورت پذیرفت.

پیگیری ایکوم ایران برای ایجاد گروه کشورهای ایکوم نوروز

صبح روز چهارشنبه (  ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ) در نشست خبری  اعلام نتایج ایکوم ، رئیس ایکوم ایران که به تازیگی از اجلاس ایکوم جهانی به تهران بازگشته است ، در این باره توضیح داد .

او اصلی ترین توافق صورت گرفته در این اجلاس را برای ایران ، گرفتن مجوز ایکوم ایران از ایکوم بین‌المللی دانست که هدف اش  ایجاد گروه‌های منطقه‌ای است. او در این باره بیشتر توضیح داد :

در این توافق آسپک (کمیته موزه‌های منطقه‌ای، موزه‌های آسیایی) سرجای خود هست. از سوی دیگر ایران مجموعه‌ای از این کشورها را با یکدیگر هم‌گروه می‌کند.

آن طور که او می گوید، تلاش ایکوم ایران در راستای ایجاد گروه «کشورهای ایکوم نوروز» است و بر این اساس در این توافق آسیای میانه، قفقاز، ایران، پاکستان و افغانستان جای می گیرند.

در این پیشنهاد به طور قطع ایران هدایت فرهنگی این گروه را بر عهده می‌گیرد و دفتر آن در تهران ایجاد می‌شود.

حلقه‌ی آبی ایکوم برای حفاظت از موزه‌ها دنیا

به گفته ی او ، از جمله نقاط ضعفی که راه حلی در بحث موزه و ایکوم  برای آن وجود ندارد ،  وسعت مشکلات سیاسی و اقتصادی در میان کشورهای مختلف است.

وی افزود:

ایران مانند دیگر کشورها امکان مطرح کردن برخی پیشنهادات برای کنفرانس میلان را داشت. به همین دلیل پیش از آغاز این اجلاس این موضوع را بررسی کردیم که حفاظت از آثار منقول و غیرمنقول در زمان جنگ و صلح در همه کشورها امکان‌پذیر باشد.

محیط طباطبایی هم صحبت هایش را در این باره در حالی ادامه داد که به جنگ‌هایی که جدیدا در کشورهای مختلف به خصوص خاورمیانه که بیشتر توسط گروه تندرو داعش رخ می‌دهد، اشاره دارد :

در این زمان‌ها علاوه بر آثار تاریخی، موزه‌ها نیز در معرض خطر قرار دارند. به همین دلیل ایکوم بحث حفاظت از آثار منقول و غیرمنقول به عنوان مسئول اجرایی آن را در دستور کار قرار داد. ایران پیشنهاد کرد یک حلقه آبی ایکوم برای حفاظت از موزه‌ها و آثار تاریخی شکل بگیرد که آن تصویب شد. حامی ایران در تصویب این پیشنهاد ایکوم اروپا بود. در ادامه مطرح شدن این پیشنهاد کشور اسلوانی بر گنجاندن بحران‌های زیست محیطی در کنار این مصوبه تأکید کرد.

او با بیان اینکه زمانی که این مصوبه تصویب شود اعضای ایکوم مانند  اعضای سازمان ملل متحد می توانند در هر زمانی به هر جایی وارد شوند ، ادامه داد :

در حال حاضر این پیشنهاد توسط ایکوم به تصویب رسیده و باید در سازمان ملل نیز تصویب شود تا بتوان آن را اجرایی کرد.

کمیته‌های بین‌المللی ایکوم در راه ایران

رئیس ایکوم ایران در صحبت هایش به پیشنهاد ایران برای برگزاری چند کمیته بین‌المللی در کشورمان اشاره کرد و افزود :

با توجه به شرایط مختلف سعی کردیم در تمام کمیته‌های ایکوم درخواست حضور به ایران را داشته باشیم. آوردن هر اجلاس به ایران می‌تواند ظرفیت ملی خوبی را برایمان فراهم کند. هر چند نفع ملی‌اش برایمان بیشتر است اما قطعا تبعات خارجی نیز به دنبال دارد.

او از جمله کمیته‌هایی که پیشنهاد برگزاری آن در ایران برگزار شده است را «ایکروم» ( حفاظت از اشیاء ) دانست و گفت:

به زبان دیگر این کمیته «ایکوم سی‌سی» می‌نامند که ما خواستیم اجلاس بعدی آن در ایران باشد. براساس تصویب به طور قطع اجلاس کمیته ایکوم سی سی در سال 2020 در ایران برگزار می‌شود.

همچنین طباطبایی از درخواست ایران برای برگزاری اجلاس کمیته ایکوپوم در سال 2018 صحبت کرد و ادامه داد :

همچنین کمیته آموزش (سکا) که چند سال است برندهایی را برگزار می‌کند و در چین برگزار می‌شود کمیته آموزش در ماه نوامبر (آبان ماه 95) و برای اعضای ایکوم ایران با حضور اساتید بین‌الملل برگزار می‌شود.

طباطبایی که پژوهشگر میراث فرهنگی هم هست ، با اشاره به وجود کمیته اخلاق در ایکوم جهانی گفت :

اخلاق مهمترین رکن هر کشور است به همین دلیل از چند سال پیش ایکوم جهانی با تهیه کتاب اخلاق آن را در اختیار اعضای ایکوم قرار می‌دهد که امسال با تأیید رسمی و مکتوب از نویسنده این کتاب قرار شد آن به زبان فارسی ترجمه و در اختیار اعضا قرار گیرد.

فواید عضویت ایران در آسپک

طباطبایی همچنین  فواید عضویت ایران در آسپک را این گونه عنوان کرد :

بهترین امکان برای تشکیل گروه‌های منطقی را می‌توانیم برای ایران فراهم کنیم، حتی می‌توان تسهیلاتی را برای سایر تبادلات ایکوم (NGOها) فراهم کرد. از سوی دیگر مهمترین بهره ایکوم ایران برای عضویت در آسپک این است که چطور بتوانیم از برنامه‌ها استفاده و مشکلات مختلف را برطرف کنیم.

محیط طباطبایی در پایان صحبت هایش از تقسیم‌بندی اعضای ایکوم صحبت کرد و این دسته بندی را این گونه عنوان کرد؛  دو گروه عضویت اصلی و عضویت هوادار و ادامه داد:

عضو هوادار می‌تواند از تمام امکانات عضو استفاده کند فقط حق رأی ندارد.

او افزود:

ایران دارای 130 عضو فعال و حدود هفت نفر عضو هوادار در ایکوم است.

«لیست قرمزِ» ایران تهیه می‌شود

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....