در سال 1357 بافت تاریخی روستای اصفهک که از توابع دیهوک می باشد بر اثر زلزله دچار آسیب دیدگی های زیادی شد و تعدادی از بناهای ارزشمند و مهم آن مورد تهدید جدی قرار گرفت . دیهوک در 35 کیلومتری طبس قرار گرفته است . این روستا و بافت #تاریخی آن در چند سال اخیر توسط اهالی و کارشناسان میراث فرهنگی و جامعه ی دانشگاهی مورد بازسازی و احیا قرار گرفت . 

معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی در این راستا بیان کرد : بعد از وقوع #زلزله و به بار آمدن آسیب های شدید مردم این #روستا در نزدیکی روستای از دست رفته اشان روستای جدیدی را ساختند و در آن جا تا به امروز زندگی می کرده اند . 

در ادامه علی شریعتی منش افزود : در چند سال گذشته ، مردم ، اساتید دانشگاه شهید بهشتی تهران به همراه دانشجویان و همین طور یزد در کنار اداره ی کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تعدادی از بناها و ساختمان ها و همین طور گذرگاه های آسیب دیده و تخریب شده را بازسازی کرده اند و به خانه های بوم گردی تبدیل شده است .

وی ادامه داد : گردشگران و بازید کنندگان زیادی هستند که بعد از بازسازی ها از این روستا بازدید می کنند و باید از تلاش مردم اصفهک برای احیای این روستا تشکر کرد و آن ها را تحسین کرد . 

شریعتی منش افزود : در این روستای بازسازی شده بناهای مهم و قابل توجهی مانند مسجد ، حمام ، خانه های دو صفه و چهار صفه و در کنار همه ی این بناها نخلستان زیبایی قرار گرفته است و در سال 94 در فهرست آثار ملی کشور به شماره ی 31336 به ثبت رسیده است . 

روستای اصفهک با داشتن آب و هوایی مساعد برای رشد و پرورش محصولات کشاورزی بسیار مناسب می باشد و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند و یکی از مکان های پربازدید طبس به حساب می آید . 

مردم روستا بیشتر به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و قالی بافی را می توان از مهمترین صنایع دستی این مردمان دانست . روستای اصفهک منابع آبی فراوانی دارد و ریزش آب چاه عمیقی آب آشامیدنی روستا را فراهم می کند و یکی از جاذبه های طبیعی روستا محسوب می شود . 

روستای تاریخی اصفهک
روستای تاریخی اصفهک
روستای تاریخی اصفهک
روستای تاریخی اصفهک
روستای تاریخی اصفهک

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....