طرحی با عنوان سالم سازی مطرح می شود ولی در این طرح جز تفکیک سواحل و ایجاد پرده برای شنا و وجود چند نفر از نیروهای انتظامی، امداد و نجات، تجهیزات دیگری به نظر نمی رسد.

به گزارش ایسنا، کشور ایران دارای سواحل بکر و بی‌مانندی می باشد که هر سال مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. به همین دلیل در هر سال با نشستی در استانداری مازندران، موضوعی به نام طرح سالم سازی دریا برای بهره‌گیری مناسب مردم بومی و مسافران از دریا مطرح می‌شود و بر اساس آن اقدام‌های لازم صورت می‌گیرد، ولی نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که همواره طرح سالمسازی دریا با موانع و مشکلاتی همراه بوده است و هست .

در طرح سالم سازی دریا جز تفکیک سواحل و ایجاد پرده برای شنا و وجود چند نفر از نیروهای انتظامی و امداد و نجات؛ تجهیزات دیگری تعبیه نمی شود. برای مثال، کمبود آمبولانس در نقاط حادثه خیز ساحلی از مشکلات طرح های سالم سازی دریا می باشد .

سواحل مازندران همیشه با مشکلاتی ابتدایی مواجه بوده است . سواحل مازندران از یک ماشین ساحل روب که شیشه ها و زباله های تیز در شن ها مدفون شده را پاکسازی کند محروم می باشد و علاوه بر آن این سواحل همواره با مشکل آزادسازی روبه‌رو هستند، برای مثال جاده فرح آباد ساری تنها از یک یا دو ورودی برخوردار می باشد و راه دسترسی به دریا محدود شده است.

در کنار ساحل سنگلاخ‌های فراوانی وجود دارد که نیاز به پاکسازی و همسان‌سازی دارند ولی سوالی که این جا مطرح می‌شود این است که آیا مسئولان به تازگی متوجه وجود این ساحل شده‌اند که در آن هیچ مدیریتی رخ نداده است؛ به راستی چه کسی مسئول می باشد؟

طرح سالم سازی دریا در سواحل شمالی خزر و در استان های مازندران، گیلان و گلستان در حال حاضر در یک محدوده چند متری بدون هیچ گونه جذابیت و قابلیت ویژه‌ای محصور شده است و همه امکانات آن تنها به نصب چند جایگاه دوش آب معیوب و تعدادی سرویس بهداشتی بدون شیر آب محدود می شود. نبود امکانات رفاهی، تفریحی و بهداشتی مانند دوش مناسب و سرویس بهداشتی موجب شده است تا مسافران سواحل شمالی تفاوتی میان محدوده‌های سالم سازی شده دریا و غیر حفاظت شده و خطرناک آن نبینند.

بررسی ها نشان می دهد که بیشترین غرق شدگان در خارج از طرح های سالم سازی هستند و این نشان دهنده ی آن است که طرح های سالم سازی دریا در حال حاضر به دلیل کمبود امکانات، پاسخگوی نیازهای شناگران و گردشگران خزر نبوده و نیست. همچنین اتاق هایی که به عنوان ویلا در کنار دریا اجاره داده می شوند از نظر بهداشتی و خدمات دهی بسیار ضعیف می باشند و بسیار غیر اصولی ساخته شدند و تصویر نازیبایی را به ساحل داده است .

هادی محمدی، کارشناس سواحل و سازه های دریایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفته است :

حدود ۷۸ درصد سواحل تصرف شده و مابقی آزاد و مناطق حفاظت شده ساحلی است. ۲۸ درصد این تصرفات از سوی دستگاه های دولتی، ۱۲ درصد شهرک‌های ساحلی، ۲۴ درصد املاک و ویلاهای شخصی، ۱۰ درصد در اختیار نهادها قرار دارد و ۴ درصد آزاد است که هنوز به شکل مناسب در اختیار عموم نیست.

از 338 کیلومتر ساحل دریا تنها چند کیلومتر آزاد سازی انجام شده است که برای آزادسازی مابقی این امر به تلاش جدی نیازمند است.

دلاور بزرگ نیا، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران نیز در تایید گزارش ایسنا درباره ی عدم فضا سازی مناسب در ساحل فرح آباد ساری گفت:

طرح های سالم سازی به صورت کلی به وزارت کشور واگذار شده است.

استانداری درگیر ساماندهی ساحلی است و تمام تلاش خود را برای اجرای بهتر طرح انجام می‌دهد. کمیته اسکان مربوط به گردشگری است که در موضوع ویلا سازی وارد شده‌ایم.

تیترهای خوبی به عنوان سرفصل برای سرمایه گذاران ساحلی در نظر گرفته شده است و از آنجائی که واگذاری فضاهای ساحلی به سرمایه گذاران انجام شده است پیشرفت کمتری را شاهد هستیم.

باید نظارت دقیق تری صورت بگیرد تا فضا سازی مناسبی را در ساحل دریای خزر شاهد باشیم.

دریای مازندران

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....