با تمام پیشرفت های تکنولوژی، انسان هنوز بخش های ناشناخته ی زیادی را در کره زمین روبروی خود می بیند. یکی از جذاب ترین و ناشناخته ترین مناطق کره زمین، در دل دریا ها و اقیانوس ها قرار دارد.

جایی که دنیای دیگری با جانداران متفات و عجیب تری در جریان است. در گذشته شاید برای دیدن این جانداران نیازمند سفر به عمق دریا ها و مشاهده آن ها در زیستگاه اصلی خود، بودیم! سفری ناممکن برای همه.

اما اکنون انسان توانسته با ساخت آکواریوم های بزرگ بخشی از جانداران شناخته شده در دل دریا ها را در محیطی شبیه سازی شده به محیط زندگی اصلی خود، به نمایش عموم بگذازد! راهی راحت تر به جای سفر به تک تک دریا ها و اقیانوس های موجود!

امروز به آکوارویم بزرگ فلوریا در #استانبول آمده ایم تا جاندران دریایی زیادی از مناطق مختلف کره زمین را از نزدیک مشاهده کنیم.

با کارناوال همراه شوید.

آکواریوم فلوریا (استانبول)

آکواریوم فلوریا استانبول | Istanbul Aquarium florya   

احداث آکواریوم فلوریا ، سال 2003 در بخش اروپایی استانبول ( منطقه باکرکوی ) در زمینی به مساحت 22000 مترمربع آغاز شد و 8 سال بعد ساخت آکواریوم و جمع آوری ماهی ها و جانوران دریایی در سال 2011 ، پایان یافت. 

این آکواریوم 2 طبقه دارای 64 مخزن آب بزرگ و کوچک می باشد که این مخازن میزبان بیش از 17000 جاندار دریایی در 1500 گونه ی متفاوت می باشد.

علاوه بر امکانات داخلی آکواریم شما می توانید از امکانات دیگر مانند استخر سرباز و سرپوشیده، سالن ماساژ، رستوران هایی با منظره بی نظیر دریا و مرکز خرید بزرگ نزدیک آکواریم بهره ببرید.

یکی از مهمترین ویژگی های آکواریوم فلوریا که آن را در رده آکواریوم های خاص جهانی قرار می دهد، شبیه سازی 17 منطقه و زیست بوم جهانی می باشد.

238 ملیون لیر ترکیه هزینه ساخت این آکواریم عظیم شد.

همراهمان باشید تا از تمام قسمت های این آکواریوم دیدن کنیم.

آکواریوم فلوریا (استانبول)

مناطق شبیه سازی شده در آکواریوم

با قدم نهادن در مسیری به طول 1.2 کیلومتر می توانید سفری جهانی که از #دریای سیاه آغاز و به #اقیانوس آرام و جنگل های آمازون ختم می گردد، داشته باشید و جانداران دریایی که در این مناطق زندگی می کنند را از نزدیک مشاهده کنید. بعضی از بخش های دارای مجسمه ها و ماکت هایی برای معرفی این مناطق می باشد.

بخش های مختلف این آکواریوم عبارت است از :

1- دریای سیاه                            2- تنگه بسفر استانبول       

۳- دریای مرمره                           ۴- تنگه داردانل

۵- دریای اژه                                ۶- کانال سوئز

۷- دریای سرخ                             ۸- جنوبگان (قطب جنوب)

۹- دریای مدیترانه                        ۱۰- تنگه جبل الطارق

۱۱- کشتی غرق شده لیبرتی        ۱۲- شیار میانی اقیانوس اطلس

۱۳- اقیانوس اطلس جنوبی            ۱۴- کانال پاناما

۱۵- اقیانوس آرام                          ۱۶- ناتیلوس ها جانداران دریایی ماقبل تاریخ 

۱۷- جنگل های بارانی آمازون

در ادامه و در شروع بازدید از این آکواریوم زیبا ، ابتدا به سراغ تفریحات این مجموعه می رویم و بعد از آن سری هم به این 17 بخش مختلف خواهیم زد.

نقشه 2 طبقه آکواریوم

تفریحات ویژه آکواریوم

بدون شک ارتباط نزدیک با جانداران دریایی و مشاهده سبک زندگی آن ها حس فوق العاده ای به ما منتقل خواهد کرد. آکواریوم 2 گزینه ویژه برای ارتباط نزدیک با حیوانات به شما پیشنهاد می کند!

1 ) مشاهده چگونگی تغذیه جاندران مجموعه

2 ) غواصی کنار کوسه ها ! درست خواندید ! غواصی کنار کوسه های آکواریوم!

از دیگر تفریحات ویژه آکواریوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

3 ) ماجراجویی در هزارتوی آینه ای

4 ) شبیه ساز flyride

5 ) برگزاری مراسم های مختلف در آکواریوم

آکواریوم فلوریا (استانبول)

1 - مشاهده تغذیه جاندران

قطعا یکی از سوال برانگیزترین و سخت ترین بخش های مدیریتی و اجرایی آکواریوم، تغذیه مناسب و سالم بیش از 17000 جاندار این مجموعه می باشد شما می توانید در ساعت و مکان مشخصی که آکواریوم اعلام کرده حضور پیدا کنید و از نزدیک شاهد چگونگی تغذیه این جانداران باشید.

ساعت و برنامه ی این بازدید از این قرار است :

1 ) هر روز به غیر از دوشنبه ها ساعت 11 در بخش کانال پاناما

2 ) تغذیه کوسه ها روز های یکشنبه و چهارشنبه ساعت 14:30 در بخش اصلی اقیانوس اطلس

3 )  تغذیه تمساح ها روز های شنبه ساعت 16:00 در بخش جنگل های بارانی آمازون

تغذیه جانداران

2) غواصی کنار کوسه ها

بدون شک شنا کردن در کنار یکی از خطرناک ترین جانداران دریایی کمی ترسناک خواهد بود اما برای کسانی که می توانند بر این ترس غلبه کنند، تجربه خاطره انگیزی با تیمی حرفه ای در زمینه غواصی در کنار کوسه ماهی ها خواهند داشت!

برای غواصی کنار کوسه ها چند روز قبل با این شماره ( 00904449744 ) تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت و رزرو خود را انجام دهید.

هزینه غواصی کنار کوسه ها 300 لیر ترکیه می باشد و 2 روز قبل از غواصی هزینه باید پرداخت شود.

آموزش های لازم قبل از غواصی توسط تیمی مجرب و حرفه ای به شما داده خواهد شد و عکس و فیلم های گرفته شده حین غواصی به صورت DVD  به شما داده می شود.

حداقل سن غواصی 14 سال می باشد و برای افراد زیر 18 سال رضایت یکی از افراد خانواده ضروری می باشد و نباید طی 2 روز بعد از غواصی پرواز داشته باشید.

غواصی با کوسه ها

3 ) ماجراجویی در هزارتوی آینه ای

اگر فرصت و امکان انجام فعالیت های بالا را نداشتید به شما ماجراجویی در هزارتوی آینه ای آکواریوم را پیشنهاد می کنیم! جستجو برای پیدا کردن مجسمه و توتم مرموز جنگل های آمازون در این هزارتوی عجیب! نور پردازی و صداگذاری های این محفظه آینه ای و سوپرایز های هر بخش از این هزارتوی ، لحظاتی پر از هیجان و نشاط را برای شما رقم خواهد زد.

هزینه ورودی به این هزارتو آینه ای 7 لیره ترکیه می باشد.

هزارتوی آینه ای

4 ) تور مکان های مختلف با شبیه ساز هلیکوپتر flyride

Flyride یک شبیه ساز پرواز هلیکوپتر معمولی نیست! شما با این وسیله می توانید به مناطق دیدنی چون اف اس، استانبول و . .. و حتی در دل تاریخ پرواز کنید!

هزینه استفاده از این شبیه ساز پرواز 17 لیر ترکیه می باشد.

ورودی آکواریوم

5 ) برگزاری جشن ها در کنار ماهیان و زیر آب

در این آکواریوم این امکان وجود دارد که بتوانید جشن هایی مثل جشن تولد را در زیر آب و در کنار ماهیان برگزار کنید.

تنها لازم است تا با مسئولان این آکواریوم هماهنگی های لازم را انجام دهید و پکیج مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برای برگزاری چنین مراسمی باید چیزی در حدود 250 لیر ترکیه تا 450 لیر در نظر بگیرید.

همچنین مراسم های دیگری را مثل جشن های مد و لباس و حتی مراسم های عروسیتان را نیز می توانید در این آکواریوم برگزار کنید.

آکواریوم فلوریا استانبول
آکواریوم فلوریا استانبول

بخش های مختلف آکواریوم

و حالا به تمام قسمت های مختلف این آکواریوم خواهیم رفت.

1 - بخش دریای سیاه    

در این بخش می توانید ماکتی از دریاه سیاه را ببینید.

دریای سیاه با مساحت 436.402 کیلومتر مربع و عمق متوسط 2.212 متر، میان اروپای جنوبی و بخش آناتولی واقع شده است. اولین بخش آکواریوم دریای سیاه است که بخشی از جانداران دریایی این منطقه، ماکتی از کشتی حضرت نوح و . . . را می توانید در آن از نزدیک مشاهده کنید.

در این بخش و بخش های دیگر توضیحات درباره منطقه و ماکت ها را می توانید از روی مانیتور ها و نوشته های بزرگ روی دیوار، بخوانید.

بخش دریای سیاه

2 - بخش تنگه بسفر استانبول     

#تنگه بسفر باریکه ی آبی در #ترکیه می باشد که 2 دریای سیاه و مرمره را به هم پیوند می دهد. این تنگه دو قاره #آسیا و اروپا از از هم جذا می کند.  طول این تنگه در حدود 30 کیلومتر و عرض آن بین 700 الی 3550 متر متغییر است و شهر بزرگ استانبول را به دو بخش اروپای و آسیایی تقسیم می کند.

در این قسمت می توانید ماکتی از این تنگه را مشاهده کنید.

بخش تنگه بسفر

3 - بخش دریای مرمره

دریای مرمره به طور کامل در کشور ترکیه قرار دارد و پیوندگاه دریای سیاه و اژه می باشد که به وسیله تنگه بسفر به دریای سیاه و توسط تنگه دارنل به دریای اژه پیوند می خورد. مساخت این دریا 11.350 کیلومترمربع است و عمیق ترین نقطه آن 1261 متر می باشد. در بخش دریای مرمره آکواریوم  علاوه بر دیدن ماهی ها می توانید توضیحات و ماکت هایی در باره آشنایی با فرهنگ ترکیه و منطقه مرمره، مشاهده کنید.

بخش دریای مرمره

4 - بخش تنگه داردانل

تنگه باریکی در شمال غربی ترکیه می باشد که دریای اژه را به #دریای مرمره پیوند می دهد. طول این تنگه 61 کیلومتر و عرض آن بین 1.2 الی 6 کلیومتر می باشد. عمیق ترین تقطه آن به 82 متر می رسد.

این تنگه را به نام های داردانل و چاناق قلعه می شناسند و منطقه ایست که سپاه هخامنشیان از اسکندر مقدونی شکست می خورد و معتقدند جنگ تروا در این مکان صورت گرفته است. در این بخش می توانید توضیحاتی در باره جنگ تروا و ماکت اسب چوبی افسانه ای را از نزدیک ببینید.

بخش تنگه داردانل

5 - بخش دریای اژه

دریای اژه میان شبه جزیره #یونان و ترکیه قرار گرفته است و از تنگه های داردنل و بسفر با دریای مرمره و سیاه می پیوندد. مساحتی حدود 214.000 کیلومترمربع دارد و دارای طول و عرض، 610 و 300 کیلومتر می باشد. عمیق ترین بخش این دریا به 3542 متر می رسد.

دیدن سفره ماهی ها در این بخش لذت بسیاری دارد و عکاسی در کنار مجسمه خدایان یونانی خاطره ای فراموش نشدنی خواهد بود.

بخش دریای اژه
مجسمه یونانی در بخش دریای اژه

6 - بخش کانال سوئز

کانال سوئز آب راهی تاریخی به طول 192 کیلومتر می باشد که دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می کند. ساخت و حفر مسیر جدید این کانال استراتژیک در ساله 1869 بعد از یک دهه تلاش به اتمام رسید. کانالی که 7% از کل تجارت دریایی دنیا از این کانال صورت می گیرد. مسیر باستانی و تاریخی این کانال به دستور داریوش یکم #هخامنشی حفر شده است.

بخش کانال سوئز

7- بخش دریای سرخ

دریای سرخ که بین #شبه جزیره عربستان و شمال شرقی قاره آفریقا قرار دارد، خلیجی از اقیانوس هند است. این دریا به وسیله کانال سوئز از شمال به دریای مدیترانه متصل می گردد. مساحت آن 438.000 کیلومتر مربع می باشد و 2250 کیلومتر طول و پهن ترین قسمت آن 355 کیلومتر می باشد.

در این قسمت از این آکواریوم می توانید ماکتی از دریای سرخ را ببینید.

بخش دریای سرخ
بخش دریای سرخ
بخش دریای سرخ

8 - بخش جنوبگان | قطب جنوب

جنوبگان به قاره ی واقع در #قطب جنوب جغرافیای کره زمین گفته می شود این قاره سردترین نقطه کره زمین می باشد که تقریبا تمام سطح آن با یخ پوشیده شده است.

در این بخش از آکواریوم وارد فضایی سرد و یخی می شوید که می توانید حس حضور در جنوبگان را تجربه کنید اما نه به سردی واقعی آن!

بخش جنوبگان

9- بخش دریای مدیترانه

دریای مدیترانه از مهمترین دریا های جهان از نظر کشتیرانی به شمار می رود و میان سه قاره آسیا، اروپا و #آفریقا واقع شده است. این دریا توسط تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس متصل است و به وسیله کانال سوئز در #مصر به دریای سرخ متصل می گردد. وسعت این دریا 2.5 میلیون کیلومتر مربع می باشد و میانگین عمق آن 1500 متر و عمیق ترین نقطه ثبت شده آن 5.267 متر می باشد. فضای صخره ای شبیه سازی شده این بخش در کنار جانداران این دریای بزرگ جذابیت زیادی دارد.

بخش دریای مدیترانه
دریای مدیترانه

10 - بخش تنگه جبل الطارق

نام آبراهی است که دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس متصل می کند و در این تنگه اسپانیا و مراکش در دو قاره اروپا و آفریقا از هم جدا می شوند. عرض این تنگه در باریکترین بخش 14.3 کیلومتر و عمق آن بین 300 الی 400 متر می باشد.

نظرتان با چند متر قدم زدن در عمق تنگه جبل الطارق چیست؟

بخش تنگه جبل الطارق

11 - بخش کشتی غرق شده لیبرتی

در این بخش از #آکواریوم می توانید ماکت بزرگی از کشتی نظامی غرق شده  لیبرتی دراقیانوس اطلس در نزدیکی های #اندونزی ( بالی ) به همراه جانداران این اقیانوس را مشاهده کنید.

قدم زدن بر روی کشتی، بازدید از اتاقک های کشتی، بخش سکان ملوانان و . . .  که اکنون در دل اقیانوس اطلس مدفون شده است بسیار هیجان انگیر می باشد.

بخش کشتی غرق شده لیبرتی

12 - بخش شیار میانی اقیانوس اطلس

شیار میانی اقیانوس اطلس که در کف این اقیانوس می باشد قسمتی از بزرگترین رشته کوه کره زمین را تشکیل می دهد. این شیار زمین ساختی، صفحه های اوراسیا و آمریکای شمالی در اطلس شمالی و صفحه های آفریقا و آمریکای جنوبی را در اطلس جنوبی از هم جدا می کند.

در این بخش می توانید جانداران زیبای این منطقه را مشاهده کنید.

بخش شیار میانی اقیانوس اطلس
شیار میانی اقیانوس اطلس

13 - بخش اقیانوس اطلس جنوبی

اطلس جنوبی به  بخش های جنوبی این اقیانوس گفته می شود. امتداد بخش جنوبی این اقیانوس به نزدیکی های قطب جنوب می رسد. جانداران اقیانوس اطلس در آکواریوم اصلی در کنار هم قرار داردند و سکو هایی برای نشستن و تماشا کردن دنیای مرموز زیر آب، وجود دارد.

بخش اطلس جنوبی

14 - بخش کانال پاناما

کانال پاناما که یک آبراه انسان ساز است، دو اقیانوس آرام و اطلس را به هم ارتباط می دهد. این آبراه در جریان یکی از بزرگترین و سخت ترین پروژه های مهندسی جهان ایجاد گشته و در طول ساخت این آبراه توسط فرانوسی ها و آمریکایی ها در دو دوره متفاوت 27500 کارگر جان خود را از دست داده است. طول این کانال 77 کیلومتر می باشد.

آکواریوم کوچکی برای نمایش جاندارن و معرفی این کانال در این بخش وجود دارد.

بخش کانال پاناما

15- بخش اقیانوس آرام

اقیانوس آرام بزرگترین اقیانوس کره زمین با وسعت 165.721.000 کیلومتر مربع می باشد که 46% از کل آب های روی زمین را شامل شده و بیش از یک سوم سطح زمین را می پوشاند. عمیق ترین گودال جهان با عمث 11034 متر که ماریانا نام دارد در این اقیانوس واقع شده است.

در این بخش جذاب می توانید جانداران دریایی گوناگونی را مشاهده کنید.

بخش اقیانوس آرام

16 - بخش ناتیلوس ها جانداران دریایی ماقبل تاریخ

ناتیلوس یا ملوانک جزو قدیمی ترین جانداران دریایی می باشند که طی میلیون ها سال تقریبا هیچ تغییر نکرده اند به این خاطر به آن ها لقب فسیل زنده داده شده. ملوانک شکارچی است و غذایشان را میگو ها و ماهیان ریز تشکیل می دهد.

شما در این بخش از آکواریوم می توانید یکی از پیرترین گونه های جانوری جهان را از فاصله ای نزدیک مشاهده کنید! یک فسیل زنده!

بخش ناتیلوس ها
ناتیلوس

17 - بخش جنگل های بارانی آمازون

جنگل بزرگ #آمازون در شمال آمریکای جنوبی قرار دارد. بیش تر خاک این جنگل در دو کشور برزیل و پرو قرار دارد. این جنگل در تمامی فصول دارای آب و هوایی گرم و مرطوب است و تقریبا هر روز باران سنگینی در سرتاسر این جنگل می بارد. فضای جنگل های آمازون در آکواریوم از زیبایی خاصی برخوردار است و شما می توانید جانداران دریایی رود های این جنگل و حیوانات خطرناکی همچون مار، تمساح و قورباغه های سمی را از نزدیک مشاهده کنید.

جنگل های بارانی آمازون
جنگل های بارانی آمازون

ویدئویی کامل . دیدنی از تمام بخش های آکواریوم

هزینه های بازدید از آکواریوم فلوریا استانبول

شما می توانید بلیط را به صورت تکی یا در بسته های پیشنهادی خریداری کنید.

بازدید برای کودکان 0-2 تا سال هزینه ای ندارد.

بلیط کودکان 2-12 سال، دانش آموزان و دانشجویان، معلولین و افراد با سن بالای 65 سال، 35 لیر ترکیه می باشد.

قیمت بلیط برای افراد عادی 53 لیر ترکیه می باشد.

بلیط خانوادگی4 نفره  (پدر+مادر و 2 فرزند) 170 لیر ترکیه می باشد.

برای تهیه بلیط فعالیت های قابل انجام در آکواریوم ، می توانید از وب سایت آن اقدام کنید.

آکواریوم

ساعت های کار آکواریوم و بهترین زمان بازدید

روز های عادی هفته : 10 الی 19 

آخر هفته و روز های تعطیل (شنبه، یکشنبه) : 10 الی 20

بهترین زمان بازدید از آکواریوم طول هفته در روز های غیر تعطیل می باشد و در تمامی ساعت ها می توانید بازدید خوبی از آکورایوم داشته باشید.

روز های تعطیل (شنبه و یکشنبه) از طول هفته بسیار شلوغ تر است و بین ساعت های 2-6  روز های تعطیل شلوغ ترین زمان بازدید از آکواریوم می باشد.

آکواریوم کجاست؟

آدرس : ترکیه – استانبول – منطقه باکرکوی – محله شنلیک کوی – یشیل کوی – شماره 93 – آکواریوم فلوریا(استانبول)

  Address :  Turkey - Istanbul - Bakırköy - Şenlikköy - Yeşilköy -  No:93 Florya İstanbul

آکواریوم
موقعیت آکواریوم

چگونه به آکواریوم برسیم؟

فرودگاه آتا ترک و بزرگترین نمایشگاه بین المللی اروپا در 7 کیلومتری آکواریوم قرار دارد.

شما با وسایل نقلیه عمومی مختلفی همچون مترو، اتوبوس، تاکسی و سرویس های رایگان به آکواریوم بروید.

دسترسی با مترو

شما باید در ایستگاه Yenibosna durağında پیاده شده و سوار اتوبوس های خط  73Y Yenibosna – Akvaryum شده تا به ایستگاه آکواریوم برسید.

دسترسی با اتوبوس

شما می توانید با سوار شدن در هر یک از خطوط اتوبوس زیر به ایستگاه اتوبوس آکواریوم برسید.

BN1 Halkalı – Eminönü

 BN2 Küçükçekmece – Eminönü

 BN3 Halkalı – Yenikapı

 73Y YENİBOSNA Metro-Akvaryum

 73T Florya – Bakırköy

73F Florya – Taksim

توجه: برای اطمینان از درست شوار شدن در خطوط اتوبوس از مامورین ایستگاه سوال کنید.

دسترسی با تاکسی

از هر نقطه شهر می توانید با گرفتن تاکسی و گفتن آکواریوم فلوریا به مقصد برسید.

اگر در نزدیکی های منطقه واقع شده آکواریوم هستید از تاکسی استفاده کنید اما اگر در منطقه ای دور از آکواریوم اقامت دارید از اتوبوس و مترو استفاده کنید.

سرویس های رفت و برگشت رایگان

به طور معمول تورهای اجرایی در استانبول تور جداگانه آکواریوم را برای فروش دارند اما اگر خودتان می خواهید بلیط آکواریوم را تهیه کنید با خرید از آژانس http://www.mihartur.com) mihartur) می توانید از سرویس های رایگان آکواریوم از 4 نقطه استانبول بهره مند شوید.

آکواریوم فلوریا (استانبول)

توصیه های کارناوالی

حتما دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید تا زیبایی های این مجموعه بزرگ را به تصویر بکشید .

تفریحات ویژه آکواریوم را پس از دیدن کامل جانداران از دست ندهید.

اگر تمایل به گرفتن و خرید عکس از خود مجموعه را دارید می توانید از عکاسان مخصوص مجموعه درخواست کنید.

و در انتها خرید یادگاری از مرکز خرید 470 متر مربعی داخل آکواریوم را فراموش نکنید دنیای از عروسک های جانداران دریایی و یادگاری های مخصوص آکواریوم.

آکواریوم
مرکز خرید آکواریوم
گرفتن عکس در آکواریوم

سخن آخر

آیا تاکنون به یکی از آکواریوم های بزرگ رفته اید؟

آیا در گذشته می دانستید آکواریوم بزرگ فلوریا در شهر استانبول قرار دارد؟

تجربیات و خاطرات بازدیدخود از آکواریوم های بزرگ را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه ها : 7
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....