برای داشتن یک سفر عالی باید جایی رو انتخاب کرد که امنیت و آرامش و به ویژه زیبایی رابه مهمانان خودش هدیه کند. مکانی آرام و بی نظیر.به همین خاطر کارناوال پیشنهادی ویژه برای گذراندن لحظاتی مملو از شادی درکنار دوستان و اقوام دارد.

دهکده توریستی جهان نما در شمال کشورمان منطقه ای فوق العاده دیدنی و جذاب است که کمتر نام آن را شنیده و یا به آن سفر کرده ایم. دهکده ای ییلاقی با چشم اندازی بدیع همیشه میزبان گردشگران و طبیعت دوستانی است که از هیایوی شهر به تنگ آمده و به دنبال جایی برای لذتی ماندنی در عمق وجود بدون هرگونه تکنولوژی است.

با کارناوال همراه شوید ...

چشم انداز دهکده جهان نما
چشم انداز دهکده جهان نما

آخر دنیا | جایی برای رهایی

به استان گلستان سفر خواهیم کرد؛ جایی که طبیعت زیبایش شهره جهانیان است. در این استان دهکده ای ییلاقی قرار دارد که کلمات قادر به وصف زیبایی اش نیستند. دهکده ییلاقی جهان نما در فاصله 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی و 85 کیلومتری گرگان و در دامنه کوه جهان نما(به ارتفاع  3086 متر از سطح دریا) در منطقه حفاظت‏ شده «جهان‏ نما» واقع شده است.

وارد جاده منتهی به دشت جهان نما که میشوی از طبیعت بکر و تماشایی جنگل های پهن برگ و سوزنی گلستان با آب و هوایی دلچسب انرژی مضاعفی را جذب می کنی که اگر توان کافی داشته و بیم زمان نداشته باشی؛  بی درنگ پای پیاده به دل جاده زده و در طول مسیر غرق تماشای مناظر اطراف خواهی شد و برای ثبت این لحظات غیرقابل وصف از گوشه و کنار این مسیر رویایی عکسهایی ماندگار خواهی گرفت. اما مسیر طولانی است و زمان اندک. باید با وسیله نقلیه ای مناسب جاده ای که قسمتی از آن خاکی است را طی کرده و به دشت زیبای جهان نما برسیم.

دهکده ییلاقی که در میان این دشت قرار دارد، سکونتگاه ییلاقی مردم شهرهای گرگان و کردکوی است. وجود خانه های ییلاقی با سقف های شیروانی رنگارنگ در پهنه دشتی وسیع با آب و هوایی فرح بخش و مه غلیظی که گه گاه مهمان طبیعت جهان نماست، چشم انداز فوق العاده تماشایی دهکده از کردکوی، گرگان، خلیج گرگان، میان کاله، بندر ترکمن و روستاهای اطراف دیده هر ناظری را جلا می بخشد و غبار خستگی از مسافر برداشته و جانی تازه به او می بخشد.

جهان نما11
جهان نما6
جهان نما28
دهکده3

دهکده توریستی جهان نما

جنگل جهان نما از منابع ارزشمند و غنی اکوتوریستی استان گلستان است که درسال 1352 برابرمصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست با وسعتی معادل 30 هزارو650 هکتار تحت حفاظت قرارگرفته است.

منطقه کوهستانی جهان نما و دهکده جهان نما سالیان سال است که محلی برای گذراندن اوقات فراغت مردم گرگان,کردکوی و روستاهای اطراف بوده که جاذبه های کم نظیر توریستی آن باعث جذب گردشگران، طبیعت دوستان و علاقه مندان به گونه های گیاهی و حیوانی موجود در منطقه شده است. این دهکده در جنوب شهرستان گرگان وجنوب شرقی شهرستان کردکوی درسلسله جبال البرز قرار دارد. در برخی متون آمده است که این منطقه مدفن يكي از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرين باوندي است. در دشت جهان نما دهکده‌های ییلاقی قدیمی مثل «کفشگیری» و «سعدآباد» نیز وجود دارد.

وجود مناظرزیبا و چشم اندازهای جالب و آبشارها و دره ها وهمچنین جنگل های پهن برگ , گونه های جانوری متنوع  ، وجود آثارمختلف تاریخی وفرهنگی در این منطقه و دهكده‌های ییلاقی قدیمی و...برای هرنوع گردشگری بسیار جالب و دوست داشتنی است.

 

جهان نما35
جهان نما29
photo by علی ابادری
جهان نما31
جهان نما0

جاذبه های دهکده جهان نما

طبیعت بکر و زیبای منطقه، کوه ها، چشمه و ارتفاعات اطراف روستا، پوشش گیاهی و جانوری غنی، جاذبه های تاریخی و فرهنگی در نزدیکی جها نما، سبب می شود یک سفر مفرح، پرنشاط و کامل را تجربه کنیم.   از آثار تاریخی به جا مانده در نزدیکی دهکده می توان به برج معروف رادکان با رتفاع 35 متر، جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهاركوه، دهكده‌های ییلاقی درازنو و جهان نما و پارك جنگلی امام رضا(ع) و گورستان قديمي کمرسرک، جلينگ بلينگ ... اشاره کرد.

به علت کوهستانی بودن منطقه، چشمه های بسیاری چون نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت وجود دارد که چشم اندازی تماشایی به منطقه بخشیده است.

 از دیگر جاذبه های دهکده، رودخانه ‏هاي مهمی چون رود چهارباغ در جنوب، رودخانه مغزي، رودخانه ترکت و سفيدرود  است. کوه های  دوكالی، شاه‌پسند، كالت و چلستان، زبله، تلمبار و لنده كوه از دیگر جاذبه های جهان نماست که میزبان کوهنوردان بسیاری از اقصی نقاط ایران زمین است.

کوههای معروف این منطقه دوكالی درغرب، شاه‌پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره‌های مهم آن شامل مغزی در غرب ، جلینك بلینگ در جنوب، سفیددره در مركز و تركت در شمال است.

  از آنجا که اقلیم و طبیعت دهکده بسیار  منحصر به فرد است، برای علاقه مندان به عکاسی مکانی مناسب است تا با نگاه خلاق و ذوق سرشار خود، تصاویری زیبا و ماندگار از دهکده توریستی خلق کنند. علاوه برآن دشت جهان نما برای علاقه مندان به کمپینگ و گشت و گذار در طبیعت فوق العاده و شوق برانگیز است.

منظره مه گرفته
photo by علی اباذری
چشم انداز دشت
میل رادکان
جنگل امام رضا(ع) کردکوی

پوشش گیاهی و جانوری

شرایط مناسب آب و هوایی، پوشش گیاهی متنوعی را به منطقه هدیه کرده است. درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار پوشش گیاهی غالب جهان نما را تشکیل می دهند.از مهمترین گونه‌های گیاهی میتوان به سرخدار، ارس، سروكوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بید، هفت كول، نمدار، سیاه‌تلو وگونه‌های علفی وبوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوك، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شكرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبك و درمنه اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده جهان نما گونه های جانوری غنی را در خود جای داده که برخی از آنها خرس قهوه‌ای، روباه، شوكا، خوك وحشی، گربه جنگلی. سیاه گوش و پلنگ از گونه های کمیاب و در معرض خطر هستند. دیگر گونه های موجود در جهان نما مرال، شوكا، خرس و گرگ است. پرندگان بومی و مهاجر موجود از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، كبك، تیهو، بلدرچین، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توكاست که زیبایی خاص و جالب توجهی به منطقه بخشیده اند.

تمشک
زرشک
راش
گل قاصد
گل گاوزبان
شوکا
چک چک

اهالی دهکده ییلاقی جهان نما 

اهالی روستای جهان نما، مردمی خونگرم و مهمان نوازند که همانند بیشتر ایرانیان مسلمان هستند و به زبان مازندرانی و کتولی صحبت می کنند و شغل اصلی آنها کشاورزی و دامداری است و برخی از آنها صنایع دستی مخصوص دیار خود را چون پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی كوچك تولید می کنند.

اهالی
جهان نما7

کی و چطور به دهکده زیبای توریستی جها نما برویم؟!

جهان نما در تمامی فصول سال میزبان گرشگرانی است که با شوق و انرژی برای بازدیدش به استان گلستان سفر می کنند. البته باید توجه داشت که برای سفرهای #تفریحی و خانوادگی  بهترین زمان سفر فروردین تا آبان ماه است. مناظر زمستانی آن نیز بسیار جداب است اما در این فصل به خاطر نیاز به تجهیزات مناسب تر، اغلب ، گردشگران  و کوهنوردان حرفه ای به این منطقه سفر می کنند.

دسترسی به دهکده

ابتدا باید به استان گلستان و شهر کردکوی رفته و به سمت ارتفاعات درازنو سپس روستای رادکان حرکت کنید، از آنجا به سمت روستاهای چمن ساور و حاجی آباد بروید و بعد از رسیدن به یک دوراهی، وارد جاده سمت چپ شده و از آنجا به دشت باطراوت جهان نما خواهید رسید. تقریبا از کردکوی تا مقصد 70کیلومتر راه است که حدود 30کیلومتر آن خاکی است. این مسیر را بهتر است با یک خودروی مناسب و شخص آشنا به منطقه سپری کنید و یا در میان راه از افراد محلی مسیر را بپرسید.

اگر بخواهید از سمت دامغان نیز می توان به جهان نما رسید به این طریق که از دامغان به چشمه علی، سپس دیباج، چشمه سار و روستای حاجی آباد رسیده و از آنجا به سمت جهان نما حرت کنید.

 

دهکده10
جهان نما1

اقامت در دهکده

لذت بخش ترین نوع اسکان برای مسافران جهان نما، برپا کردن کمپ در دشتی زیبا و زیر آسمانی آبی و گاه همراه با مه است که تجربه ای به یاد ماندنی را برایتان خواهد ساخت. اما اگر اهل کمپینگ نیستید می توانید در شهرهای اطراف اتاق یا ویلایی را اجاره کنید. شهر کردکوی که نزدیکترین شهر به جهان نماست فاقد امکانات اقامتی است. 

کمپینگ
دهکده8
جهان نما7

خبرهای خوشی در راه است...

مسئولین گردشگری گلستان به جهت پتانسیل های بالای منطقه جهان نما در نظر دارند به امکانات رفاهی و گردشگری آن راسیدگی کرده و شرایطی را فراهم کنند تا گردشگران بتوانند به راحتی به این منطقه بکر و منحصر به فرد سفر کنند. در این راستا ایجاد امکانات درمانی، اقامتی، نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی و سوغات استان، تاسیسات ورزشی و تفریح مثل تله کابین، دوچرخه سواری، اسب سواری و... ، امکانات نظاره و پایش پرندگان و... در برنامه آنها قرار دارد.

جهان نما11
دهکده4
جهان نما32
photo by علی اباذری

توصیه های دوستانه کارناوالی

اگر قصد برنامه ریزی برای سفر به این منطقه را دارید حتما به خاطر داشته باشید که تجهیزات مناسب مثل کفش و لباس راحت، دوربین، عینک، مواد غذایی، چادر مسافرتی و ... همراه داشته باشید.

فراموش نکنید که آب آشامیدنی از شهر با خود ببرید چراکه ممکن است آب سالم به راحتی پیدا نکنید. در این منطقه مراکز درمانی درحال حاضر وجود ندارد، در صورت امکان لوازم کمک های اولیه را در لوازم شخصی خود قرار داده تا در صورت نیاز دچار مشکل نشوید.

بهتر است برای این سفر  از تورهای گردشگری استفاده کنید.

جهان نما17
چشم انداز دهکده جهان نما
چشم انداز دهکده جهان نما
photo by علی اباذری

حرف آخر

سفری بود لذت بخش و ماندگار با شما دوستان به دهکده جذاب و منحصر به فرد جهان نما. 

خوشحال میشویم اگر به این دهکده سفر کردید تجربیات خودتون رو با ما درمیان بگذارید.

 

دیدگاه ها : 5
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....