رئیس میراث فرهنگی کشور ، مسعود سلطانی فر بارها گفته است که استان های مازندران ، گیلان ، خراسان رضوی ، فارس و خوزستان مقصد بیشتر مسافران نوروزی هستند ولی سوالی وجود دارد و آن این است که چرا خوزستان در لیست برترین شهر های ایران برای گردشگران قرار نمی گیرد . 

در نهمین جلسه ی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر هفت شهر برتر گردشگری در سال 95 مشخص و معرفی شدند ولی خبری از شهرهای خوزستان نبود . از این هفت شهر می توان به مشهد ، اصفهان ، ساری ، خرم آباد ، نیشابور ، مریوان و رامسر اشاره کرد . از شهر هایی مانند تبریز ، شیراز ، ایلام ، سنندج ،مراغه و بانه و همین طور شهر آبادان تقدیر شد . 

سازمان میراث فرهنگی کشور این هفت شهر را در حوزه ی گردشگری انتخاب کرده است و شاید به دلیل این که در شهر های خوزستان ما شاهد برنامه ها و وعده های عملی نشده با حداقل امکانات هستیم نباید انتظار این را داشته باشیم تا شهر های خوزستان در این لیست قرار بگیرند . 

خوزستان دارای سه اثر ثبت جهانی در کنار دیگر قابلیت هایی که می توانند ثبت جهانی شوند هنوز در لیست قرار نگرفته است . طبیعت بکر و زیبا ، رودخانه ها ، جنگل ها ، چشمه ها ، موزه ها ، تنوع قومی و ... از ویژگی هایی می باشد که باعث می شود جای خالی این استان در لیست برترین ها حس شود . 

سلطانی فر درباره ی دقیق نبودن آمار ها گفت : 

بوجود آوردن یک نظام آماری دقیق به عنوان یکی دیگر از مهمترین توصیه‌های رئیس جمهور به اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر باید مورد توجه قرار بگیرد . نظام آماری که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد دقیق نیست و ما باید با استفاده از امکانات و تجهیزات و با کمک دستگاه‌های عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر ، نظام آماری دقیقی را مورد استفاده قرار بدهیم . بوجود آوردن نظام آماری دقیق به منظور برنامه ریزی برای خدمات رسانی مناسب به مردم و گردشگران بسیار لازم و ضروری می باشد .

درآمد های حاصل شده از بازدیدها در استان خوزستان به خزانه ی مرکزی واریز می شود ولی سهم بازدید هایی که از بناها و محوطه های تاریخی این استان مانند چغازنبیل ، شوش و شوشتر انجام می گیرد چقدر بوده است ؟

حدود یک میلیون و845هزار و 392 نفر گردشگر داخلی ، 26 هزار و 419 گردشگر خارجی در نوروز از 19 پایگاه میراث جهانی در ایران بازدید کردند . بیشتر از 446 هزار گردشگر ایرانی از تخت جمشید بازدید کرده‌اند و درآمد حاصل از بازدید گردشگران ایرانی از تمام 19 پایگاه جهانی حدود 5 میلیارد و 361 میلیون و 760 هزار تومان می باشد . چغازنبیل ، شوش و سازه‌های آبی تاریخی شوشتر هر کدام با حدود 15 تا 35 هزار بازدید کننده شاهد بازدید های کمتری بوده اند .

در شهرستان های مختلف استان خوزستان ، ادارات و ستادهای تمام تلاش خود را انجام می دهند تا امکانات مورد نیاز برای مسافران را فراهم کنند .

زمانی که ادارات میراث فرهنگی در شهرهای مختلف خوزستان و در ایام نوروز حتی برای تامین غذای پرسنل خود و برگزاری برنامه‌های فرهنگی بودجه ای ندارند و با قرض گرفتن و درخواست از ادارات مختلف برای تامین نیازهای اولیه خود را تامین می کنند ، نمی توان گفت که برنامه ها به بهترین شکل انجام خواهد گرفت . 

 

خوزستان
خوزستان
خوزستان
خوزستان
خوزستان

 #اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....