ریگ یلان

مرتفع ترین ماسه های بادی جهان در ایران ،  جایی در جنوب خراسان و در مرکز کویر لوت شناسایی شده است.

در گزارشی که خبرگزاری ایسنا در این مورد تهیه کرده آمده است :

در این منطقه ، یعنی جایی در جنوب خراسان و در مرکز کویر لوت ، هرم های ماسه بادی در منطقه ای به وسعت تقریبی 10 هزار کیلومتر مربع وجود دارند که ارتفاع آن ها در بلندترین بخش به 520 متر از سطح دشت می رسد. این اندازه گیری ها با استفاده از تجهیزات دقیق مهندسی که خطایی کمتر از یک سانتیمتر داشته،‌ انجام  شده است و نتیجه ی حاصله این بوده که رکورد ماسه بادی‌های مرتفع چین شکسته شد .

فکرش را بکنید که به یک اورست شنی صعود خواهید کرد ، اورست شنی ای که ارتفاع آن به 520 متر می رسد. شاید به اندازه ی صعود به اورست ، راه سختی در پیش نباشد ، شاید تنها سختی مسیر این باشد که بعد از هر قدم که می گذارید پاهایتان تا نیمه در شن فرو میرود. محلی ها برای سهل کردن مسیر پیش رویتان می گویند که کفش ها را از پا در آورید و پیاده راهی شوید . در طول این مسیر  باید قله را از میان کاسه‌های شنی و خط‌الرأس تنظیم شده بدست باد طی کنید تا به دروازه‌ی لوت رسید.

برای رفتن به مرتفع ترین ماسه های بادی در جهان در ایران که  « ریگ یلان » نام دارد ، اولین پیشنهاد این است که از آژانس های مسافرتی کمک بگیرید چرا که شاید این سفر مثل سایر سفرهایتان آسان و راحت نباشد ؛ وقتی با تور های و آژانس های مسافرتی که تجربه ی سفر به این مکان را دارند سفر می کنید ، میتوانید هماهنگی های محلی و انتظامی را به دست آن ها بسپارید.

« ریگ یلان » در زمان های قدیم به دلیل این که مسیر صعب‌العبوری بوده ، تنها محل گذر اشرار و قاچاقچی‌ها بوده است اما امروز امنیت در این منطقه تضمین شده است. اما با این وجود برای ماجراجویی در این منطقه ی بکر و شگفت انگیز که تلاقی سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان است، نیاز به هماهنگی با اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نهبندان و یا یکی از این سه استان  است.

با وجود مشخص بودن مسیر ، اما اگر قصد دارید به بیراه بزنید ، بهتر است نیروی انتظامی و میراث فرهنگی منطقه در جریان مسیر و مقصد باشد.

و اما دلیل این همه احتیاط چیست؟

يكي از راهنماهاي محلي علت اين همه احتياط را مين‌‌هایی مي‌داند كه در گذشته براي مقابله با قاچاقچی‌ها كار گذاشته شده بود و حالا بلای جان گردشگران و کویرنوردان شده است.

مسیر دسترسی به ریگ یلان
اگر می خواهید به این مکان بروید و از آن بازدید کنید باید این آدرس را دنبال کنید:

ریگ یلان در بیراهه‌ی جاده‌ی نهبندان ـ‌ شهداد واقع شده، از خراسان جنوبی باید شهر نهبندان را به سمت روستای «دِهْسَلم» رد کرد. برای رفتن به میان این ماسه های بادی تنها وسیله ای که می تواند کارساز باشد ، خودروهای شاسی بلندی است که راننده ای ماهر و راه بلد آن را می راند.

متاسفانه در این منطقه خطر غرق شدن خودروهای معمولی میان شن ها وجود دارد . شاید تنها این مسیر مناسب باشد چرا که مسیرهای دیگر حتی در بخش های آسفالت نیز دست اندازهای زیادی دارند.

بعد از آن که مسیر را کمی پیمودید در حوالی کیلومتری شهر نهبندان به سمت شهداد، سمت چپ پدیده ی دیگری نگاه شما را به سمت خود جلب میکند؛ کوه‌های مینیاتوری با هارمونی رنگی خاکی و سرخ.

نمونه‌های مریخی‌ها را می‌توان در چابهار هم دید.

در خراسان جنوبی ارتفاع مینیاتوری‌ها نسبت به دشت‌های اطراف از 5 تا 100 متر اندازه‌گیری شده است.

مسیر را که دوباره به سمت شهداد ادامه دهید ،در انتهای جاده می توان کلوت‌های افسانه‌ای را دید.

بعد از دو راهی شهداد ـ ‌دهسلم، باید مسیر شهداد را ادامه داد و مسیر انحرافی را دست چپ جاده دنبال کرد.

جاده ای خاکی پیش رویتان است به طول 35 کیلومتر که بعد از گذشتن از آن به ریگ یلان مي‌رسد. تابلوی کوچکی مسیر را نشان می‌دهد و راه ماشین‌رو تا نزدیکی‌های ریگ یلان کاملا به چشم می‌آید.

به دلیل این که از نهبندان تا ریگ یلان تنها در روستای میان راه با نام های چاه‌داشی و دهسلم در جای دیگری نمی توان غذا و آب پیدا کرد ، پس بهتر است با تجهیزات کامل سفر کنید.
بعد از گذر از تمام این مسیرها و پشت سر گذاشتن سختی راه ، کو‌ه‌هایی بلند ماسه بادی در مقابل ظاهر می‌شود که لوت را محاصره کرده‌اند که با صعود به هر یک از این بلندقامتان می‌توان دشت شگفت‌انگیز لوت را نظاره کرد.

پای بلندترین ریگ اسباب معدن آهن هنوز بساط است، نماینده‌ی میراث می‌گوید؛

معدنی که مردم روستا زماني در آن کار می کردند، تعطیل شده؛ چون قرار است پرونده‌ی لوت، ثبت جهانی شود و نباید مانعی وجود داشته باشد.

شاید این بار این ریگ مرتفع بتواند به جای معدن در معیشت مردم نقش ایفا کند ؛ چرا که اگر این محیط برای جذب گردشگر آماده شود ، افراد زیادی میهمان خانه های محلیان خواهند شد و این یعنی کسب درآمد برای مردمان محلی.

ریگ یلان
ریگ یلان
مسیر ریگ یلان
کوه‌های مینیاتوری

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....