دریاچه مارمیشو

طبیعت های بکر و ناشناخته ی زیادی در ایران که کمتر به آن ها سفر می کنیم وجود دارند .

در ارومیه دریاچه ای زیبا با طبیعتی منحصر به فرد قرار دارد که فضای بسیار مناسبی برای تفریح و سفرهای دوستانه و خانوادگی، عکاسی، دوچرخه سواری و ... دارد.

دریاچه ای در میان کوه ها و درختان به نام مارمیشو که از نا آرامی های درون زمین تشکیل شده.

طبیعت و چشم انداز مارمیشو  و پیرامونش آن قدر خیال انگیز و نشاط آور است که می توان ساعت ها و روزها را کنارش سپری کرد بدون هیچ خستگی.

امروز همه دغدغه ها و خستگی ها را کنار  می گذاریم و همراه با کارناوال به بازدید دریاچه مارمیشو رویم .

دریاچه مارمیشو

مارمیشو، #دریاچه مارمیشو در غرب ارومیه قرار گرفته است .

نامش برای من تازگی دارد و مشتاقانه برای رفتن به ارومیه آماده می شوم .

می گویند آبی نیلگون دارد که با دیدنش، سبک و آرام می شوی. 

از #ارومیه حدود یک ساعتی تا دریاچه راه است. در طول مسیر دوچرخه سوارانی هستند که با شور و انرژی رکاب می زنند و با لبخندی از کنارمان می گذرند. هوای خنک و دلنشین منطقه، وسوسه ام می کند که پای پیاده به دیدار #مارمیشو روم.

نزدیک دریاچه از لابه لای درختان می شود  آب نیلگون مارمیشو را دید، دنیای رنگ و نور است اینجا، مارمیشوی آبی رنگ، سبز های متنوع و متفاوت درختان و تلالو طلایی خورشید. گویی خالق هستی در این منطقه  با قلموی سرشار از عشق، رنگ های بی مانند و درخشان خود را گسترانده . 

دیگر مارمیشو برایم غریب نیست، او آشنای دیرینه ای است که من دیر به دیدارش رفته بودم.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو در استان #آذربایجان غربی، 45 کیلومتری غرب اروميه واقع شده است. دریاچه ای طبیعی با پنج هکتار وسعت که از چشمه‌هاي طبيعي و نزولات جوي خود را سیراب می کند. در کوهستان های نزدیک مرز #ایران و #ترکیه می توان آب نیلگون و تماشایی مارمیشو را دید.

جنب و جوش درون #زمین باعث شده تا مارمیشویی که سرچشمه اصلی  پرآب ترین #رودخانه منطقه (نازلوچای) است، شکل گیرد؛ یعنی براثر زلزله و ریزش کوه مسیر آب بسته شده و سبب وضعیت کنونی آن شده است.

در كنار دریاچه مارمیشو، #آبشار زیبای فصلی مارمیشو را می توان دید. که در فصل بارندگی از میان صخره‌های كوه‌ های اطراف رودخانه نازلوچای به آن می‌ریزد.

می گویند، نام دریاچه از نام رهبر مسیحیان ساکن منطقه به نام “بنیامین مارشیمون” که در سال ۱۲۰۰ هجری شمسی در این منطقه زندگی می کرده و در اسفندماه ۱۲۹۶ به دست “اسماعیل آقاسمکو” به قتل رسیده، گرفته شده. دریاچه از جنوب به قلل سی‌تاو، قایدوک، و چال، از شمال به کوه بایدوست، از غرب به روستای دری، و از شرق به روستاهای بانی و پسان می رسد.

دریاچه مارمیشو
دریاچه مارمیشو

جذابیت های دریاچه

این منطقه کوهستانی است و در ماه های گرم سال هوایی مطبوع و فرح بخش دارد، علاوه براین، در طول مسیر دریاچه عشایر را خواهید دید که در منطقه چادرهای خود را برپا کرده اند.می توان با آن ها هم کلام شد و تجربیاتی راجع به نوع زندگیشان کسب کرد.

برای عکاسان و علاقه مندان به عکاسی، مارمیشو منطقه بسیار جالب و مناسبی است.

دوچرخه سواری در طول مسیر مارمیشو، هیجان انگیز و جذاب است.

دریاچه مارمیشو
دریاچه مارمیشو

پوشش گیاهی و جانوری مارمیشو

در طول مسیر، رودخانه زیبای نازلوچای که در غرب ارومیه قرار دارد، را می بینیم و اطراف آن انواع و اقسام درختان جنگلی، درختان بید از دریاچه محافظت می کنند. گونه‌های گیاهی مانند خارشتر، گزنه، زنبق، لاله کوهی، شیرین‌بیان، خشخاش، پیاز کوهی، بومادران، کاسنی، آویشن، کنگر و غیره در منطقه رشد می کنند.

به سبب گیاهان متنوعی كه در منطقه وجود دارد پرورش زنبور عسل بسیار رواج دارد و عسل آن بسیار خوش طعم و بو می باشد.

ماهی قزل‌آلا، ماهی سفید و سمور از جمله آبزیان دریاچه هستند که در حال کاهش هستند. در حال حاضر حیواناتی چون خرس، روباه، گرگ، خرگوش در #طبیعت منطقه وجود دارد.

مارمیشو
مارمیشو
مارمیشو

دسترسی به دریاچه مارمیشو

برای رفتن دو مسیر وجود دارد.

 1) از اروميه به مسير جاده انهر در غرب اروميه برويد، بعد از طي در حدود 30 کيلومتر به سه‌ راهي دوبره مي رسيد که سمت چپ آن به روستاي مارميشو مي رسد. با ادامه جاده شوسه و گذر از كنار روستاي باني و طي باقي مانده مسير مي‌توان به درياچه رسيد. مي‌توانيد از ميني‌بوس هاي موانا در ترمينال جنوب يا سواري هاي مستقر در فلكه مدرس اروميه استفاده کنيد. اين مسير از اروميه نزديك به 70كيلومتر راه است.

2) مسیر دوم از اروميه به جاده سرو است. از اروميه بايد تا سه‌ راهي چره در جاده سرو بروید. از سه‌ راهي چره تا سه‌ راهي دوبره باز مسير آسفالت وجود دارد بعد از آن در مسير اول قرار میگیرید. اين مسير طولاني‌تر از مسير اول است و براي رسيدن به آن باید از ميني‌ بوس يا سوار ي هاي منطقه سرو در ترمينال غرب استفاده کنيد. با دوچرخه هم می توان مسیر را طی کرد و از جاذبه هاي طبيعي منطقه لذت برد.

دریاچه مارمیشو
دریاچه مارمیشو
دریاچه مارمیشو

سخن کارناوال

آیا تا به حال به این دریاچه سفر کرده اید ؟ نظر شما درباره ی این دریاچه چیست ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....