امروز با هم به #چین خواهیم رفت، و از جاده ای خطرناک گذر خواهیم کرد.

این جاده باعث شده تا روستایی گم نام که در انتهای آن قرار داشت بیشتر مورد توجه قرار بگیرد .  این #روستا در گذشته نه تنها شناخته شده نبود، بلکه مردم برای رسیدن به شهر و عبور از آن می بایستی از مسیری بسیار خطرناک می گذشتند.

حتی دولت هم برای مردم این روستا فکری نمی کرد و قرار هم نبود خدمتی خاص به مردم روستا ارائه کند تا این که ساکنان آن خود تصمیم می گیرند، جاده ای را برای متصل کردن روستای شان به شهر بسازند.

آنها با دست های خالی و ابزاری ساده کوهی عظیم را کنده کاری می کنند و بسیاری از آنها جان خود را در این راه از دست می دهند اما در نهایت بعد از 5 سال این جاده باریک را با تلاش و همت خودشان می سازند.

با کارناوال همراه باشید تا از هشتمین جاده خطرناک دنیا بیشتر بدانیم.

طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"

جاده ای بسیار خطرناک که از دل کوه های " تایهانگ "  Taihang می گذرد، امروز محل گذار گردشگرانی از نقاط مختلف شده است.

آن را " راهروی  طولانی بر روی صخره ها " Long Corridor in the Cliff نام نهادند و هم چون نمادی است از تلاش مردمان روستایی  که با هیچ و همه چیز که تنها پشتکارشان بود، چنین جاده ای را در میان کوهستانی  خطرناک خلق کردند.

تنها با زور بازوی شان و ابزاری بسیار ابتدایی مسیری بسیار باریک  را شکل دادند، که امروز همین مسیر بهانه ای برای بسیاری از افراد شده است تا با وجود خطراتش از آن بگذرند.

البته این جاده زیبایی ها دارد که در هیچ کجای دیگر آن ها را  نخواهید دید، مناظری نفس گیر رو به طبیعت بی نظیر کوهستان های چین و هم مسیر با مه جادویی #کوهستان خواهید بود.

طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"

جاده ای که جایگزین نردبان آسمان می شود

در کوه های" تایهانگ " Taihang چین، روستایی  زیبا به نام "گوالینگ" Guoliang وجود دارد که در قله کوه تک و تنها افتاده و گویی از کل جهان جداست و دست هیچ کس به آن نمی رسد.

تنها راه رسیدن به این روستا دره ای است با شیب بسیارتند است و بعد از آن پیمودن پله هایی از جنس #صخره، که چون رو به ارتفاعات کوه است "نردبان آسمان" نام دارد.

از آن جایی که این روستا کاملا دور افتاده و در مکانی جدای از همه شهرهاست شبیه شهر ارواح شده است  مگر این که فکری به حال این شهر شود و برای آن جاده ای ساخته شود.

مردم روستا که فرقی ندارد کودک باشند یا بزرگسال، زن باشند یا مرد می بایستی برای رفت و آمد به شهر های نزدیک از این پله های خطرناک عبور می کردند و چه بسا بسیاری از آنها جان خود را در این رفت و آمد ها از دست دادند.

حتی دولت چین هم حاضر نبود فکری به حال این مردم بکند و برای آنها جاده ای امن بسازد، تا این که مردم روستا خودشان تصمیم می گیرند کاری انجام دهند.

تنها راه دسترسی به روستا با استفاده از پله هایی کوهستانی بود ،که در ارتفاع 110 متری واقع شده و تعداد آنها به 720 پله می رسید.

طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
راهروی طولانی بر روی صخره ها" Long Corridor in the Cliff"

مردم روستا خود دست به کار می شوند

برای سال های متمادی 350 نفر ساکن این روستا بودند و به دولتمردان کشورشان درباره وضعیت راه های روستا گوشزد می کردند اما متاسفانه گوش دولتمردان بدهکار نبود تا این که آنها تصمیم می گیرند خود جاده ای بسازند.

ریش سفیدان روستا در سال 1972 تصمیم می گیرند جاده ای برای روستا بسازند تا هم مردم با این جاده به محیط بیرون وصل باشند و هم این که دیگر افراد شهرهای دیگر هم دسترسی بهتری به روستا داشته باشند.

13 نفر از بهترین و قوی ترین کارگران روستا دست به کار می شوند تا به همگان نشان دهند با تلاش و خواستن غیر ممکن ها ممکن می شود.

آنها هیچ ابزاری نداشتند، تنها با یک سری وسایل ابتدایی  که شامل 10 تن  میله حفاری و 4000 چکش به علاوه زور بازوی شان کار را شروع می کنند. 5 سال از زندگی شان را در میان کوهستان می گذرانند و با مشقت فراوان بالاخره ساخت  جاده را به پایان می رسانند. در این سال ها برخی از آنها حتی جان شان را از دست می دهند، تا این مسیر کوهستانی به ثمر برسد.

این جاده شبیه به کلونی مورچگان کنده کاری شده است و در بالای آن طاقی وجود دارد که به همین دلیل اتوبوس ها می توانند در آن رفت و آمد کنند.

طولانی ترین جاده چین " Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"

" راهروی طولانی بر روی صخره ها "  Long Corridor in the Cliff

جاده " گوالینگ " Guoliang یکی از  معروف ترین جاده های  جهان است که 1.2 کیلومتر طول و 5 متر عرض دارد ودر ارتفاعات #کوه تایهانگ از استان هنان، چین واقع شده  است. تا قبل از سا ل1972 دسترسی به روستای" گوالینگ " Guoliang از راه صعب العبوری ممکن بود به همین دلیل این روستا ناشناخته باقی مانده بود.

رانندگی در این جاده نیازمند دقت وتمرکز بسیاری است زیرا لحظه ای بی دقتی می تواند فاجعه ای را رقم بزند. بعد از سال های ناشناخته ماندن این روستا امروز یکی از قسمت های بسیار زیبا وخوش منظره در چین است و  موقیعتی کاملا آشکار برروی نقشه چین دارد.

این جاده با تمام زیبایی هایش بسیار خطرناک هم هست زیرا این جاده دو طرفه است و با این که پهنای آن خیلی کم است اما از هر دو طرف اتوموبیل ها عبور می کنند. علاوه بر این  30 شکاف  هم رو به بیرون دارد که  اگر مسافران کمی سهل انگاری کنند ممکن است به راحتی حادثه ای رخ دهد.

طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین Long Corridor in the Cliff
طولانی ترین جاده چین "Long Corridor in the Cliff"

سختی های ساخت این جاده ی مهیج ...

گفته می شود روستاییان برای کندن این جاده  سختی های بسیاری را متحمل شده اند. یکی از این سختی ها شامل فروختن حیوانات و حتی ضروریات زندگی آنها می شود.

اما آنها خبر نداشتند که روستای شان در حال تبدیل شدن به مرکزی توریستی  در مرکز چین است  زیرا درست در همان موقع مرزهای چین گشوده شد و گردشگران از  این منطقه بسیار استقبال کردند.

وضعیت گذشته و حال این روستا امروز خیلی متفاوت است . در گذشته حتی هیچ کس از وجود همچین روستایی خبر نداشت اما حالا نه تنها خبر دارند بلکه این شهر تبدیل به مرکزی توریستی در چین هم شده است.

توریست ها می گویند پیاده روی بر روی پله ها این روستا و تماشای مناظر زیبای آن می تواند بهترین تجربه برای آنها باشد.

در سال 2011 بین دولت و مردم روستا بر سر برداشتن درآمدهای روستا اختلاف پیش آمد و دسترسی به روستا کمی محدود شد.

طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین" Long Corridor in the Cliff"
طولانی ترین جاده چین "Long Corridor in the Cliff"

اطلاعات تکمیلی ...

تا قبل از سال 1977 تنها راه رفت وآمد به روستای گوالینگ ، نردبان آسمان بود ولی امروز رفتن به آن به دلایل ایمنی ممنوع است. در سال 1972 سه تونل توسط روستاییان کنده کاری شد که حالا این تونل ها  " طولانی ترین مسیر روی صخره ها  " Long Corridor in the Cliff نامیده می شوند.

این جاده 6 تونل کوچک و بزرگ دارد که و بهترین زمان بازدید از این جاده ماه می تا نوامبر که آب و هوا بسیار عالی است.

در چین چندین نمونه از این جاده های تونلی وجود دارد اما این جاده از همه آنها معروف تر است. یکی از خطرناک ترین آنها " کانشن تونل رود " Kunshan Tunnel Road می باشد.

"طولانی ترین جاده چین Long Corridor in the Cliff

پیشنهاد کارناوالی

روستای " گولینگ " Guoliang یکی از زیباترین روستاهای چین است. این روستا موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و به همین دلیل هم بسیاری از گردشگران این روستا را به عنوان مقصد توریستی خود انتخاب می کنند.

#آبشار و کوهستان های اطراف آن، خانه های ساخته شده از سنگ ها و فضای داخلی روستا بسیار خاص و منحصر به فرد است.

در گذشته که کم تر کسی از وجود این روستا باخبر بود و هیچ امکانات رفاهی در این روستا وجود نداشت اما امروزه رستوارن ها و مراکز خدماتی بسیاری در نزدیکی روستا ساخته شده است.

کارناوال به شما پیشنهاد می دهد حتما از این روستای زیبا و مناطق بکر اطراف آن هم دیدن کنید.

روستای گوالینگ
روستای گوالینگ
روستای گوالینگ
روستای گوالینگ
روستای گوالینگ
نمایی از خانه های روستای گوالینگ
نمایی از خانه های روستای گوالینگ
این هم ویدئویی از مسیر خطرناک تونل های روستای گائولینگ

دسترسی

جاده روستای" گوالینگ "  Guoliang در 120 کیلومتری  یا 75 مایلی شمال شهرستان " ژنگ ژئو " Zhengzhou واقع شده است.

نزدیک ترین ایستگاه قطار به این جا در شینشیانگ می باشد که در  50 مایلی جنوب شرقی " وانگ ژیان شان " Wanxianshan واقع  شده است.

پیمودن این مسیر با اتوبوس 2 ساعت زمان نیاز دارد.

آدرس: چین، استان شایائو،دهکده گوالینگ

Address: Guoliang Village. Shayao Country, Huixian453648, China

کوه های” تایهانگ "

سخن آخر

همیشه گفته اند تا خود نخواهید، چیزی در دنیای تان تغییر نخواهد کرد.  امروز با هم مثال بارز این قانون را در روستای گائولینگ دیدیم.

اگر مردم روستا خود دست به کار نمی شدند و این جاده را نمی ساختند، امروز سرنوشت مردم شهر چه می شد؟ غیر از این بود که فقر و عقب ماندگی نصیب مردم می شد؟.... 

حالا بعد از گذشت آن سال های سختی در روستا، همه چیز در آنجا عوض شده و گائولینگ تبدیل به یکی از مراکز پر طرفدار توریست ها در چین شده است.

پس بیایید ما هم از خودمان شروع کنیم، و اگر خواستار تغییرات بزرگ در زندگی مان هستیم ابتدا خود را در نظر بگیریم و از خودمان تغییر را شروع کنیم.

به امید روزهای بهتر 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....