در این مطلب قصد داریم تا با شما قدم هایمان را درون یک تاریکی محض بگذاریم ، جایی که خداوند نقاشی های ماهرانه اش را خلق کرده است.

چال نخجیر درست یکی از همان جاهاییست که که شما را مجذوب خودش می کند غاری شگفت انگیز که حاصل نقاشی یگانه ی متعال است.

همراه کارناوال باشید تا یک بار دیگر از مکان های زیبای ایران شگفت زده شوید .

چال نخجیر

جذاب مثل چال نخجیر

غارها از شگفتی های طبیعت هستند که خلقت بی نظیر و عجیب آنها، بسیاری از گردشگران را مجذوب خود می کند. در دامنه کوه تخت، حد فاصل شهرستانهای نراق و دلیجان غاری زیبا و شگفت انگیز به نام چال نخجیر واقع شده است که متعلق به دوره سوم زمین شناسی است. درون غار سنگ‌ های تزئینی آهکی با اشکال متنوعی از عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم ‌الجثه بلورین طوری قرار دارد که گویی پیکره تراشی چیره دست سالها به خلق آن همت گمارده و جلوه ای بی نظیر و دیدنی به چال نخجیر بخشیده است.

چال نخجیر
چال نخجیر
چال نخجیر

غار چال نخجیر

کوهی کم ارتفاع به نام کوه تخت در حد فاصل نراق و دلیجان قرار دارد که در دامنه آن، یکی از زیباترین و عجیب ترین غارهای جهان واقع شده است.. در سال 1368 سازمان آب دلیجان برای یافتن آب در این منطقه انفجاری انجام داد که منجر به کشف غار چال نخجیر شد. این غار دارای یک دهانه ورودی و یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی است.

براساس بررسی های زمین شناسان و غارنوردان عمق غار حدود 8 تا 12 کیلومتر برآورد شده، که تا به امروز غارنوردان حرفه ای و اهالی بلد منطقه توانسته اند حدود 6 کیلومتر آن را کشف کنند. شاخه اصلی غار 10 متر عرض و ارتفاع آن بین 10 تا 40 متر متغیر است.

چال نخجیر از غارهای آهکی و زنده دنیاست و حدود 95 درصد از غار از رسوبات آهکی و ما بقی از سنگ است. اشکال داخل غار و پدیده های رسوبی و دولومیتی آن بسیار غنی است. کارشناسان سن غار را در حدود 70 میلیون سال و متعلق به دوران سوم زمین شناسی می دانند. غار چال نخجیر از نوع غارهای لرزه‌ساختی می باشد که گسل معکوس منطقه باعث به وجود آمدن آن در طول میلیون ها سال شده است.

چال نخجیر
چال نخجیر
چال نخجیر

وروردی غار

قرار گرفتن غار در دامنه کوه دسترسی و ورود به آن را آسان کرده و ورودی غار همتراز با سطح زمین و به سمت جنوب است.در ابتدا دهانه غار سوراخی به ابعاد 1در 1.5 متر بوده اما در هنگام کشف آن انفجاری غیر اصولی، دهانه غار را به اندازه کنونی وسیع کرده است.

ورودی چال نخجیر
ورودی چال نخجیر
ورودی چال نخجیر
ورودی چال نخجیر

Photo by Alie SaadatPour

مسیر داخلی غار

از طریق تنها ورودی داخل غار می شوی، غار سقفی بسیار بلند و عرضی متغیر تا عمق یک کیلومتری از ورودی دارد. اشکال متنوع که حاصل رسوبات آهکی است چشم را خیره و شگفت زده می کند.

حدود 600 متر که به جلو می روی، راه به دو قسمت شمال شرقی و شمال غربی تقسیم می شود. دو طبقه از سه طبقه غار را میتوان به وسیله پلکانی که برای گردشگران مهیا شده، بازدید کرد. مسیری که برای گردشگران در نظر گرفته شده، سنگ چین و راحت و امن است.

 خط تراز میزان آب در گذشته را بر روی دیواره ها میتوان مشاهده کرد، که امروز به خاطر تغییر شرایط آب و هوایی آبی در این قسمت وجود ندارد. در بیشتر قسمتهای غار حوضچه های آب کوچک دیده می شود که میزان آب آنها در فصل های مختلف سال تغییر می کند. وجود این حوضچه ها در کنار راهروهای طولانی، تالارهای متعدد و اشکال متنوع جلوه ای منحصر به فرد به چال نخجیر بخشیده است. سنگهای آهکی به شکل ها و تندیس های زیبا و غول پیکری مثل انسان، کبوتر، گوزن، لاکپشت و... بدل شده و هر بیننده ای را به فکر وا می دارد. در شاخه های فرعی تالارهای بسیار زیبایی با نام های "عروس"، "گل کلمی"، "آبشارگلی"، "فرسنگ" و "هیولا" قرار دارد که از عجایب چال نخجیر محسوب می شود.

مسیر داخلی چال نخجیر
مسیر داخلی چال نخجیر
مسیر داخلی چال نخجیر
مسیر داخلی چال نخجیر

ویژگی های جالب توجه غار

چال نخجیر از نوع غارهای زنده و از غارهای مرطوب افقی است، اگر قسمتی از طبیعت آن تخریب شود، با گذران سال های طولانی دوباره ساخته و ترمیم خواهد شد. نهشته های زیبا و بزرگ کاج مانند غار که در غارهای دیگر ایران وجود ندارد، منظر ای بی نظیر به آن بخشیده است.

 حدود 95 درصد غار از سنگهای آهکی و بیشتر درون آن به رنگ سفید شیری که گاهی متمایل به زرد است میزند. زرد بودن اشکال به خاطر وجود املاح گوگرد و علت رنگ سیاه آنها وجود آهن است. املاح مس رنگ سبز را و نیز املاح جیوه رنگ نارنجی مایل به قرمزی را به اشکال می بخشد.

سیستم تهویه طبیعی داخل غار بسیار جالب و تامل برانگیز است و بازدید کنندگان در طول مسیر احساس ناخوشایند و یا تنگی نفس نمی کنند.

چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر
چال نخجیر
چال نخجیر

جلوه های بی نظیر چال نخجیر

درون غار جلوه های انحصاری و بی نظیری از باغ های مرجانی، تراس ها و حوضچه های متعدد، منشورها و اسفنج های بلورین  خلق شده که هر بیننده ای را مجذوب خالق این اثر هنری بی بدیل می کند. از رسوبات کربنات کلسیم داخل غار، بلورهای شیشه ای، قندیل های مخروطی و توده های کلیسیتی گل کلمی به وجود آمده که در کنار دیوارهای پوشیده از اسفنج های بلورین غار منظره ای زیبا و باشکوهی را به وجود آورده اند. کف غار از رسوبات دولومیتی و بلورهای آهکی سراسر سفید است. دره های عمیق پوشیده از بلورها و آویزهای کلسیت در شاخه های فرعی غار وجود دارد. در شاخه اصلی دریاچه ای زلال به عمقی بین 10 تا 70 متر وجود دارد که این دریاچه قابلیت قایقرانی با پارو و پدال را دارد اما هنوز برای بازدید عموم این قسمت بازگشایی  نشده است.

جلوه های بی نظیر چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر

وجه تسمیه چال نخجیر

زبان رایج اهالی دلیجان است که در آن چال به معنای پایین و نخجیر به معنای شکارگاه است. نام غار از منطقه ای به همین نام اخذ شده که شکاچیان در گذشته شکار خود را در به این منطقه هدایت می کردند تا در گودی راحتتر بتوانند شکارشان کنند. مردمان گذشته این غار را با نام هوهو می شناختند.

میان اهالی دلیجان و نراق اختلافاتی مبنی بر نامگذاری غار به نام شهر خود وجود داشت، سرانجام نام چال نخجیر طبق مصوبه هیئت وزیران بر غار نهاده شد.

جلوه های بی نظیر چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر

بهترین زمان سفر

در فصل گرم و سرد سال می توان از این شگفتی زیبا و عجیب طبیعت بازدید کرد چرا که تهویه طبیعی داخل آن، هوای درون غار را در تابستان خنک و در زمستان گرم می کند و بازدیدکنندگان احساس تنگی نفس و کمبود اکسیژن نمی کنند و با طراوت و نشاط می توانند از زیبایی های آن لذت ببرند.

 

جلوه های بی نظیر چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر
جلوه های بی نظیر چال نخجیر

دسترسی به غار

به شهر دلیجان رفته، با توجه به تابلوهای شهر وارد بلوار فاضل نراقی شده و از میدانی عبور و وارد جاده نراق شده، بعد از طی 15 کیلومتر تابلوی راهنمای غار را مشاهده خواهید کرد. چون غار در دامنه کوه واقع شده به آسانی می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

بهای ورودی غار 7000 تومان است و تا کنون 1300 متر ازین غار برای عموم قابل بازدید است.

چال نخجیر

امکانات رفاهی چال نخجیر

به خاطر حفظ امنیت و سلامتی گردشگران داخل غار مجهز به دوربین های مدار بسته می باشد تا در صورت بروز هرگونه خطر یا مشکلی بازدیدکنندگان را آگاه کنند.

امکانات و تجهیزات رفاهی همچون سالن انتظار، بوفه و مهمانسرا و... در فضای بیرونی غار موجود می باشد.

چال نخجیر
چال نخجیر
چال نخجیر

توصیه های دوستانه کارناوالی

در هنگام بازدید از غار به هیچ عنوان به نهشته های آن دست نزنید. عکسبرداری با فلش داخل چال نخجیر اکیدا ممنوع می باشد، حتما به کسانی که به این نکته توجه ندارند، تذکر دهید چرا که آنها به تدریج مرگ این ثروت بی نظیر ملی رقم می زنند.

در زمان های پر بازدید سعی کنید به این مکان نروید چونبالا رفتن دمای داخل غار به خاطر انبوه جمعیت باعث تخریب آن می شود. علاوه بر آن به علت شلوغی بهره کافی را از منظره و محیط نخواهید برد.

در صورت داشتن زمان کافی از دیگر جاذبه های شهرستان نراق و دلیحان نیز دیدن کنید.

اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید به شهرستان دلیجان بروید، در شهر دلیجان دو مجموعه اقامتی و 6واحد پذیرایی برای گردشگران در نظر گرفته شده است، متاسفانه در شهر نراق مجموعه اقامتی وجود ندارد.

چال نخجیر
چال نخجیر

ویدیویی از داخل غار چال نخجیر را با هم ببینیم

 

...

به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز
تو به آیینه، نه، آیینه به تو خیره شده است
تو اگر خنده کنی او به تو خواهد خندید...

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....