مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت :

رد پای حیوانات عظیم الجثه در درون طبقات سنگی ارتفاعات منطقه یاد شده به صورت حفره‌های بیضی شکل قابل مشاهده است که این ردپاها تداعی کننده عبور این جانوران بر روی لایه‌های نازکی از رسوبات آن دوران می باشد .

 فرهاد نظری در ادامه گفت :

بر اساس تحقیقات انجام گرفته واضح ترین ردپاها بر روی لایه سوم شناسایی شده است . با توجه به اینکه از نمایان شدن لایه موسوم زمان زیادی نمی گذرد از این رو جای پاها کاملا سالم و بدون فرسایش حفظ شده است .

  این آثار اولین بار در سال 1376 در بررسی های باستان شناسی و بعد در سال 1377 توسط اساتید زمین شناسی از دانشگاههای بیرجند و مشهد ، سازمان زمین شناسی کشور و دانشمندان آمریکایی و کانادایی مورد بررسی قرار گرفت و تحقیقاتی بر روی آن ها انجام گرفت .

 بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال 2000 میلادی ، این رد پاها به پری سوداکتیل‌ها ، پستانداران بزرگ دوره آئوسن (30 تا 50 میلیون سال قبل) بوده است ،  نسبت داده‌اند.

 با توجه به گزارش پرونده ی ثبت ، تعداد رد پاهای شناسایی شده 46 عدد است که رد پای شماره 35 در ابعاد 40 در 30 سانتیمتر بزرگترین و شماره 24 با طول 25 در 6 سانتیمترکوچکترین ردپا در ناحیه مورد مطالعه به حساب می آید . 

ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند
ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....