کوه نمرود

 این بار مقصد  کارناوال مکانی است در #ترکیه، جایی بر بلندای کوه ها و جغرافیایی سرشار از راز های تاریخی پر فراز ونشیب .

به #کوه نمرود خواهیم رفت، جایی که در دامنه هایش اشکالی محبوس در مجسمه هایی غول پیکر نقش بسته و این اشکال یاد آور چهره ی خدایان باستانی و تاریخ پادشاهانی نیک سیرت است.

در میان آن ها نقوش حیواناتی نمادین هم چون عقاب و شیر را هم می بینیم که هرکدام نماد و نشانه ای خاص هستند.

در ادامه کارناوال را همراهی کنید تا از کوه نمرود، مکانی با مجسمه های غول پیکر بیشتر بدانیم .

کوه نمرود
کوه نمرود

از شرق و غرب و شمال با مجسمه هایی غول پیکر احاطه شده. برخی از آن ها را محافظان کوهستان می نامند، اما در اصل برای محافظت از مقبره پنهانی پادشاهی رومی بنا شده اند. با این که قرن ها است مهمان کوهستان هستند، اما هنوز هم پابرجا هستند.

ناگفته هم نماند که  که امروز به خاطر وقوع زلزله و عواملی از این دست متلاشی شده اند و اجزای هرکدام در قسمت های مختلف کوهستان پراکنده شده است. با این که خیلی شبیه به حالت اولیه خود نیستند؛ هنوز هم برای بازدید کنندگان جذاب اند و هرکس قدم در این کوهستان می گذارد محو عظمت آن ها می شود. 

کوهستان نمرود با وجود این نمادهای غول پیکر اسم و رسمی منحصر به فرد پیدا کرده و تبدیل به یکی از پر بازدید ترین مقاصد گردشگری در ترکیه شده است. برخی هم تنها به خاطر تماشای طلوع و غروب خورشید، راهی این جغرافیایی مرموز می شوند. می گویند از این جا خورشید دیدنی تر است و غروب غم انگیز تر .

کوه نمرود
کوه نمرود

کوه نمرود

کوه نمرود، یکی از مقاصد تاریخی در ترکیه است.  این کوه، در 40 کیلومتری شمال "کاهتا" Kahta نزدیک "آدیلیامان" Adıyaman واقع شده است.

این کوه نشان دهنده تمدنی از امپراطوری کومانژ است و در ارتفاع 50 متری این کوه، مجسمه هایی غول پیکر به شکل چهره انسان می بینیم. البته اشکالی به شکل حیوانات هم می بینیم. مجسمه هایی که در این کوه ها وجود دارد نمادی از شخصیت هایی مانند آپولو، فورتونا، زئوس، هراکلس، و آنتیوخوس هستند. در اصل می گویند آنتیوخوس این مجسمه ها را برای محافظت از مقبره اش در این مکان ساخته است.

آنتیوخوس از سال 38 تا 70 قبل از میلاد پادشاهی کرد و هم چنین او خود را دوست رومیان و پارتیان معرفی کرده و امپراطوری او در جایی میان رومی ها و اشکانیان واقع شده بود، به دلیل همین نزدیکی، او نام خدایان این منطقه را از بین نام خدایان مقدس رومی ها و پارسیان انتخاب کرده است.

در قسمت شرقی مجسمه های انسان نما را می بینی در حالی که در قسمت غربی مجسمه ها را با نقوش حیوانات می توان دید.

این بنا یکی از آثار منحصر به فرد است که تقریبا هیچ کجا اثری مانند آن دیده نشده است. برای ساخت چنین مجسمه های غول پیکری از تکنولوژی پیچیده ای استفاده شده است.

کوه نمرود
کوه نمرود

سرآغاز مجسمه ها

یکی از حیرت انگیزترین کوه های ترکیه همین جا است.  هنگامی که امپراطوری سلوکی توسط رومی ها در 190 سال قبل از میلاد شکست خورد،  پادشاهی جدیدی در آن جا تاسیس شد. این امپراطوری متعلق به 2000 سال پیش است.  2000 سال پیش که رومی ها و اشکانیان در حال جنگ بودند، پادشاه از فرصت استفاده می کند و یک امپراطوری قدرتمند را در جایی میان مرز سرزمین پارسیان و رومیان پایه گذاری می کند.

 قبل از تاسیس این امپراطوری پادشاهی قدرتمند سلوکی توسط رومی ها شکست داده می شود و سپس امپراطوری کومانژ تاسیس می شود. این امپراطوری را پادشاه آنتیوخوس که مروج فرهنگ شادی و رستگاری بوده پایه گذاری می کند. "کومانژ" Commagene یکی از کشورهای جانشین سلوکی بین کوه های  توروش و فرات و دارای فرهنگ و مراسم مذهبی غنی است.

 62 سال قبل از میلاد پادشاه " آنتیوخوس" Antiochus I Theos  پس از تاسیس امپراطوری اش، آرامگاهی را بر بالای کوه به همراه مجسمه های 8 الی 9 متری  که نمادی از خودش و حیواناتی مانند شیر وعقاب و هم چنین نمادهایی از خدایان یونانی و ایرانی بود بنا کردند.

 آنتیوخوس مروج فرهنگ شادی و رستگاری بوده است و بیشتر ویرانه هایی که  در کوه نمرود وجود دارد باقی مانده های این پادشاه و آیین او است.

 پادشاه اش باور داشته این مکان می تواند بسیار قدرتمند و بزرگ باشد به همین دلیل هم مجسمه هایی عظیم از خدایان و خودش بر روی کوه می سازد،این برنامه های مذهبی تلاش آنتیوخوس بوده تا قومیت های مختلف را با هم متحد کند و امپراطوری اش  هم تا 38 سال قبل از میلاد یعنی زمان حمله رومی ها دوام داشت.

کوه نمرود
کوه نمرود

غرب وشرق نمرود، پوشیده با مجمسه های باستانی

همان طور که قبلا هم گفتیم، نمادهایی از خدایان و پادشاهان باستانی در این کوه وجود دارد که اکنون در این مجسمه ها چهره در هم کشیده اند.

 تراس شرقی برای مراسم ها  وجشن ها مورد استفاده قرار می گرفته،  مراسم میلاد و تاج گذاری ها در این مکان انجام می شده است و با این که در این مراسم افراد بسیاری شرکت می کردند اما شواهد نشان می دهد که مساحت این تراس ها خیلی وسیع نبوده است.

 در قسمت چپ تراس شرقی آن تصویر یک شیر و عقاب را می بینیم و در قسمت راست آن تصویر شاه آنتیوخوس و هرکول را می بینیم. عقاب در همه جا نماد اقتدار است اما این جا به عنوان نمادی از خدایان دیده می شود.  شیر هم نماد نگهبان و محافظ است و چهار مرد با کلاه خود هم نماد سربازان رومی هستند.

  هنگامی که شاه آنتیوخوس، برای مقابله با فشار رومی ها شروع به جنگ با دزدان دریایی Cilicia کرد و توانست شر آن ها را از منطقه دور کند؛ در آن زمان در آن منطقه صاحب اختیار گردید. به همین دلیل هم  مجسمه شاه آنتیوخوس را به صورت مردی جوان با تاج طراحی کرده اند که کاملا متمایز با چهره های دیگر در کوهستان است.

 یکی از سیاست های متعادل این شاه این بوده که باور داشته است  هم اجداد رومی و هم اجداد پارسی  دارد؛ به همین دلیل هم در ساختن این بنای مقدس به یک اندازه از فاکتورهای رومی و ایرانی استفاده شده است، هم چنین دختر اول او با شاه ارد دوم ازدواج کرد که  همین موضوع به حفظ روابط خوب آنتیوخوس  با پارتی ها کمک می کرد.

 در کتیبه های یافت شده در این مکان به صورت غیر مستقیم به شرایط سخت شغلی او اشاره شده است. او می گوید، خدایان در زندگی من تاثیر زیادی داشته اند و اعتقاد به آن ها باعث شده است که من بتوانم از خطرات مهم در امان باشم. او می گوید خدایان بزرگ ترین دارایی من هستند؛ به همین دلیل از خدایان مجسمه هایی را ساخته است.

 در تراس غربی از سمت چپ شاه آنتیوخوس و هرکول و از سمت راست آپولو، زئوس و الهه کومانژ را می بینیم.

هرکول در این جا چیزی بیش از یک شخصیت مقدس است. الهه کومانژ هم نشان دهنده حاصل خیزی است.

این مجسمه ها اکنون آسیب دیده اند و سرهای آن ها شکسته شده است اما برخی ها هم میگویند ممکن است آن ها به خاطر بی احترامی های مسحیان اولیه و اعراب شکسته شده باشد.

کوه نمرود
کوه نمرود
کوه نمرود
کوه نمرود
کوه نمرود

چگونگی کشف

 این مکان توسط  Karl Sester مهندس آلمانی حفاری شد و مسیرهای حمل و نقل برای عثمانی فراهم شد. اما آن ها نتوانستد آرامگاه  آنتیوخوس را شناسایی کنند.

عموم  مردم به سختی از امپراطوری Commagene چیزی می دانستند، اگر محقق آلمانی، Karl Sester  این بنا  را کشف نکرده بود؛ نمرود و مجسمه هایش ناشناخته می ماندند زیرا کم تر کسی پیدا می شود که  از امپراطوری کومانژ چیزی بداند.

این مهندس آلمانی در سال 1880 قصد داشت یک جاده جدید در  شرق آناتولیا کشف کند.

جالب این جا است که آن ها به جای پیدا کردن جاده باستانی ، بقایای مجسمه ها را پیدا کردند.

 سال بعد یک تیم تحقیقاتی به این مکان آمد و یک کتیبه بسیار بزرگ یافت که در آن تقریبا تمام اطلاعاتی را که نیاز داشتند گذاشته بود .

اکتشافات باستان شناسی در نمرود

تفاوت کوه نمرود از گذشته تا به امروز

گفته می شود در گذشته بالای کوه نمرود پوشیده از جنگل بوده است اما حالا در نوک این کوه تنها  صخره های غول پیکر باقی مانده است.

از طرفی تغییر بزرگ دیگری که این مکان کرده، مربوط به مجسمه هاست. در بیشتر آن ها سرشان از بدنه اصلی مجسمه ها جدا شده است. الگوی این آسیب ها به گونه ای است که نشان می دهد مخالفان بت پرستی به آن ها آسیب وارد کرده اند.

حوادثی طبیعی مانند زلزله  هم می تواند باعث سرنگون شدن سرهای مجسمه ها شده باشد.

از آن جایی که این مکان در لیست میراث جهانی یونسکو است، نابودی آن هم اهمیت دارد و باید از نابودی آن جلوگیری کرد.

گذشته

کوه نمرود در گذشته

امروز

کوه نمرود

بازدید و اطلاعات تکمیلی

کوه نمرود در 160 کیلومتری Kahta قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید یک پیاده روی 600 متری را تا رسیدن به بالای تپه ها انجام دهید. زمان بازدید از این کوه در ماه های آوریل تا اکتبر است و برای آمدن به این مکان می توانید از اتوبوس و هلی کوپتر استفاده نمایید.

دسترسی به این تراس ها از طریق  قسمت شمالی کوه امکان پذیر است که البته اگر در ماه های سرد سیر سال به این جا بیایید، تنها پوشیده از برف و یخ خواهد بود.

تورهای شبانه روزی از Malatya  یا  Kahta به این مکان وجود دارد. هر فصلی که به این منطقه آمدید حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.

آدرس:ترکیه، منطقه آدیامان، پارک ملی داگی،

Address:Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman, Turkey

کوه نمرود

سخن کارناوال

ترکیه، یکی از کشورهایی است که در آن مکان های تاریخی بسیاری وجود دارد. اگر شما مکان خاصی مد نظرتان است و  تمایل دارید اطلاعات بیشتری از آن مکان به دست آورید، با ما در میان بگذارید .

آیا تا به حال به این مکان سفر کرده اید ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....