یادتان هست که چندی پیش در #باغ نیاوران در شمال تهران گشتی زدیم ؟ برایتان از تاریخ این باغ زیبا گفتیم و به تماشای مناظر چشم نواز آن نشستیم. در مطلب باغ نیاوران تهران | معجونی از تاریخ و طبیعت در پایتخت دیدنی های زیادی را به تصویر کشیدیم که هر گوشه اش نشانی از تلفیق تاریخ و طبیعت داشت.

در جای جای این باغ مناظر چشم نواز جلوه گری می کردند و هر بار با تماشای هر یک از آنها لحظه ای توقف می کردیم . همه ی بناهای باغ از برابر چشمانمان گذر کردند و تصویری از خود در ذهن ما به جای گذاشتند.

امروز باز هم راهی این باغ شده ایم اما این بار به جای گشت و گذار در باغ و گذشتن از کنار بناهای تاریخی می خواهیم به قلب این بناها برویم تا  اجازه دهیم تاریخ از برابر دیدگان ما عبور کند .

انتخاب میان بناهای چشم نواز باغ نیاوران که سرشار از قصه های نا گفته هستند بسیار سخت است. اما این بار #کاخ نیاوران در شمال غربی باغ ما را به دنیای درون خود می کشاند . کاخی که آخرین پادشاه ایران و خانواده اش را به خود دیده و اتفاقات زیادی را در قلب خود حفظ کرده است . عنوان #مدرن ترین بنای باغ نیاوران به این کاخ اختصاص می یابد که عمر چندانی هم ندارد اما یکی از جلوه گاه های هنر #معماری ایرانی به شکلی مدرن است .

با هم قدم به درون این بنا می گذاریم...

با کارناوال به دنیای درون کاخ نیاوران بیایید .

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

از میان باغ نیاوران گذر می کنیم

برای رسیدن به کاخ نیاوران باید به درون باغی تاریخی قدم بگذاریم . باغی که در گوشه ای از تهران جا خوش کرده و از زمان قاجار تا به حال قصه هایی را به خود دیده است. درختان سر ه فلک کشیده در جای جای باغ قد بر افراشته و مامنی برای پرندگان شده اند . صدای پرندگان از هر سو شنیده می شود و موسیقی طبیعت نوای گوش نوازی را می نوازد.

طبیعت چشم نواز این باغ قسمتی از تاریخ ایران را به خود دیده است. این باغ در زمان فتحعلی شاه در محلی ساخته شد که پیش تر از این نیزاری بیش نبود .  به همین دلیل این باغ به نی آوران مشهور  و در گذر زمان با نام نیاوران خوانده شد.

محمد شاه بنای کوچک و ساده ای در آن ساخت اما ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه را در آن بنیان نهاد. آخرین بنای ساخته شده توسط سلسله ی قاجار در این باغ کوشک احمد شاهی نام دارد و دقیقا در میانه ی باغ است.

محمد رضا پهلوی در زمان سلطنت خود دستور تخریب بناهای کوچک باغ و احداث کاخی مدرن جهت سکونت خود و خانواده اش صادر کرد. وی تا زمان خروج از ایران در همین بنا سکونت داشت و از کاخ صاحبقرانیه به عنوان محل کار استفاده می کرد.

بنایی که قصد ورود به آن را داریم آخرین بنای ساخته شده در این باغ است که لحظه لحظه به آن نزدیک تر می شویم...

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

طراحی کاخ نیاوران

کاخ اختصاصی نیاوران در گوشه ی شمال شرقی #باغ نیاوران جلوه ای از معماری ایرانی را به شکلی مدرن به نمایش می گذارد . این کاخ زیبا وسعتی برابر با 9000 متر مربع را به خود اختصاص داده و دارای دو طبقه و یک نیم طبقه می باشد . طبقه ی اول بنا برای پذیرایی مهمانان ، و طبقه ی آخر برای اتاق خواب ها و فضاهای شخصی خانواده کاربرد داشته و در میان این دو طبقه یک نیم طبقه برای فضای کاری و اتاق کوچکترین عضو خانواده ی پهلوی ، لیلا پهلوی ، کاربرد داشته است .

طراحی معماری کاخ بر عهده ی مهندس محسن فروغی بود . ساخت بنا کاری از شرکت ماپ می باشد و شرکت مهندسین مشاور عبدالعزیز فرمانفرماییان و همکاران به عنوان مهندس مشاور وظیفه ی نظارت بر اجرای پروژه را بر عهده داشته است . گچ‌بری استاد عبداللهی، آینه‌کاری استاد علی‌اصغر و هنر کاشی‌کاری  استاد ابراهیم کاظم‌پور و ایلیا در بنای این کاخ جلوه گری می کند .

در طراحی این کاخ از معماری ایرانی و تلفیقی از هنر پیش و پس از اسلام الگوبرداری شده  است . طرح چهار ضلعی کاخ و فضاسازی معماری داخلی آن جلوه ای از معماری ایرانی را در قالبی مدرن به تصویر می کشد . 

دکوراسیون و مبلمان داخلی توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا گردیده است . مطابق بودن رنگ پوشش کف اتاق ها و پرده ها در جای جای کاخ به چشم می خورد . در گوشه گوشه ی کاخ مجموعه ای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانه‌های سور فرانسه و رزنتال آلمان ، اشیاء تزیینی و مجموعه فرش های نفیس ایرانی وجود دارد .

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

تاریخچه کاخ نیاوران

به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷  یکی از کاخ های کوچک باغ نیاوران که متعلق به دوره ی فتحعلی شاه بود ویران و ساخت این کاخ در محل آن آغاز شد.  ساخت این بنا برای مدتی با وقفه مواجه شد اما بالاخره  در سال ۱۳۴۶ آماده ی بهره برداری گردید .

در ابتدا قرار بود این کاخ برای پذیرایی مهمانان دربار مورد استفاده قرار گیرد اما در نهایت به محل زندگی خانواده ی پهلوی اختصاص یافت.

با فرار شاه و پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷  این کاخ توسط نیروهای انقلابی تسخیر  و در سال ۱۳۶۰ تسلیم  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردید . برای اولین بار در سال 1365 اجازه ی بازدید از آن داده شد و پس از مدتی در دی ماه 1382 با هدف مرمت و بهسازی تعطیل گردید.

کارشناسان در مدت 6 سال به عملیات مرمت شامل نقاشی بنا، مرمت گچبری ها و آیینه کاریها، ایجاد سیستم هواساز، تعویض سیستم ­های برق و کابل ها، تعمیر پوشش بام و عایق کاری و راه­ اندازی مجدد سقف متحرک، آسانسور، تعمیر سنگ­فرش و پارکت کف فضاهای مختلف، تجهیز مخزن و ایجاد سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) ،مرمت مبلمان، پرده­ ها و دیوارکوب های پارچه­ ای و مرمت تعداد زیادی از اشیا  با رعایت استاندارد ها پرداختند . در نهایت درب این کاخ در اسفند ماه 1388 مجددا به روی علاقمندان به #تاریخ و فرهنگ ایرانی گشوده شد و مورد استقبال بازدیدکنندگان قرا گرفت.

این کاخ که در تاریخ ششم خرداد ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ی ۲۰۲۵ به ثبت ملی رسیده است امروزه علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند .

در اردیبهشت ماه 1391 لباس ها و پارچه های خانواده های سلطنتی نیز در یکی از فضاهای طبقه ی همکف در معرض بازدید قرار داده شد و با نام موزه ی پارچه و لباس های سلطنتی گشایش یافت.

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

به دنیای درون کاخ نیاوران وارد می شویم

ستون های بلند در قسمت ورودی ابهت خاصی به این بنا بخشیده و جلوه ای خاص را در باغ ایجاد کرده اند . نقوش کاشیکاری ایرانی در ورودی کاخ استقبالی چشم نواز را به مهمانان هدیه می دهد و دیدگان هر بیننده را در آغوش می کشد. حواستان باشد که محو تماشای قسمت ورودی نشوید چرا که از سفر امروز جا می مانید ...

از کنار ستون های بلند و کاشی کاری های بیرون کاخ می گذریم. قدم هایمان به کفپوش گرانیتی سیاه کف بنا می رسد و  تماشای جلوه های درون کاخ از همین جا آغاز می شود.

* طبقه همکف

طبقه ی همکف سرسرای بزرگی است که در بدو ورود به کاخ با زیبایی هایش ما را در خود غرق می کند. آنچه به چشم می آید فضایی با نورپردازی خاص است که جلوه ای خاص را ایجاد کرده است. در دیوارها آینه های بزرگی دیده می شود که از اتصال آینه های کوچک ساخته شده اند  و گویی نقشی از از ابر و باد بر روی آنها دیده می شود. قدم به جای جای این سرسرای بزرگ که بگذارید اشیائی هستند که نظرتان را جلب کنند   که در اینجا بخشی از آنها را به شما معرفی می کنیم :

ستون تزئینی ( نماد سقاخانه ) اثر پرویز تناولی

مجموعه ای از ظروف چینی با تصاویر ناپلئون و خانواده سلطنتی ساخت کارخانه سور فرانسه

شئ تزیینی  نقره ای با طرح برجسته از میوه ها هدیه ی نیکلای چائوشسکو از کشور رومانی

نقاشی طبیعت بی جان اثر محسن فروغی

نقاشی طبیعت بی جان اثر بهمن محصص

ارگ متعلق به اشرف پهلوی

فرش مشاهیر بافت راور کرمان ( برای آشنایی با این فرش به مطلب فرش مشاهیر | زینت بخش خانه مجلل پهلوی ها مراجعه کنید )

قالیچه با طرحی از داستان شیخ صنعان و دختر ترسا بافت کارگاه آگاه کرمان

مجموعه ظروف بلور تراش دار ساخت چکسلواکی

گلدان های چینی و برنز ساخت کارخانه سور فرانسه

فضاهایی همچون سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار ، راهروهای فرعی و  تالار آبی در این قسمت قرار دارند که با هم به تماشای هر یک از این فضاها  می نشینیم . البته به خاطر داشته باشید که فضاهایی مانند آشپزخانه که در همین قسمت وجود دارد قابل بازدید نمی باشد .

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

1- اتاق پذیرایی

در ضلع جنوبی سرسرای همکف اتاق پذیرایی با دکوراسیون خاص خود جلوه ای تماشایی دارد. به دلیل بزرگی پنجره ها و روشن بودن رنگ دکوراسیون بیشترین نور را در این فضا شاهد هستیم. این فضا به پذیرایی مهمانان دربار اختصاص داشته است . وسایل و اشیای زیادی در دکوراسیون این اتاق به کار رفته اند .

نقاشی های موجود در  اتاق عبارتند از :

سه زن اثر ماری لورنسن

منظره اثر آلفرد سیسلی

موتمارتر پاریس اثر اوتریلو

جنگل اثر مارویک کرلامینگل

موتمارتر پاریس اثر الیز مالکت

چهره ی دو زن اثر جی . گلدرن

تصویر محمدرضا پهلوی اثر وی . اف . دراپر

تصویری از فرح دیبا اثر ویدال کورداس

اشیایی نیز در اتاق دیده می شوند از جمله :

پیکره های گلی مربوط به دوره ی پیش از اسلام

مفرغ های لرستان مربوط به هزاره اول پیش از میلاد تا هخامنشی

پیانو ساخت آلمان و اهدایی از طرف وزارت امورخارجه آلمان

فرش ها و قالیچه های زیر نیز در این اتاق وجود دارند :

در سمت راست :

قالیچه بافت کاشان  لچک ترنج با طرح اسلیمی

فرش بافت کارگاه غفاریان اصفهان  لچک ترنج با طرح اسلیمی

در میانه ی اتاق:

فرش بافت اصفهان لچک ترنج با طرح اسلیمی

در سمت چپ:

فرش بافت کارگاه غفاریان اصفهان  طرح لچک ترنج

فرش بافت کارگاه صدقیانی اهرابی تبریز طرح ترنج دار و اسلیمی

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

2- اتاق غذاخوری

اتاق غذا خوری در ضلع جنوب شرقی کاخ نیاوران واقع شده است. در این اتاق نیز مانند اتاق پذیرایی  تزیینات و وسایل خاصی به کار رفته اند که به مهم ترین آنها اشاره می کنیم :

سرویس های غذاخوری که به سفارش دربار تهیه شده اند ساخت کارخانجات زیر هستند :

رزنتال و باواریا در کشور آلمان

باراکا در کشور فرانسه

موزر در چکسلواکی

سایر اشیاء موجود عبارتند از :

فرش بافت اصفهان طرح شاه عباس و اسلیمی

شمعدان ها ساخت باراکای فرانسه

ظروف نقره با روکش آب طلا ساخت فرانسه

ظروف نقره ساخت کشور انگلیس در قرن 19

مبلمان ساخت کشور فرانسه

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

3- اتاق نشیمن

اتاق نشیمن در طبقه ی همکف فضای بسیار متفاوتی دارد. نورپردازی خاص این قسمت و رنگ تیره ی به کار رفته در دکوراسیون آن تمایز خاصی را بین این قسمت و سایر قسمت ها ایجاد می کند . اشیاء و وسایل زیر در این قسمت در معرض بازدید قرار دارند:

مجموعه سفال های تمدن آمریکای جنوبی

فرش بافت بختیاری طرح قاب قابی

نقاشی بدون عنوان اثر جی . والونا

نقاشی روباه اثر شارل ورلا

گلدان ساخت کارخانه ساتسوما ژاپن در قرن 19 میلادی

ظرف تزئینی با روکش طلا هدیه ریچارد نیکسون رییس جمهور سابق امریکا در سال 1973 میلادی

گلدان های جفت از پاپیه ماشه ( خمیر کاغذ )

در پشت این اتاق سینمای اختصاصی قرار دارد که از جمله فضاهای غیر قابل بازدید است و تنها در مراسم خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

4- تالار آبی

در ضلع شمالی کاخ نیاوران فضایی به وسعت 350 متر مربع درست در روبه روی اتاق پذیرایی وجود دارد که محلی برای پذیرایی مهمانان دربار  بوده و با چند پله از سطح همکف جدا شده است. مهمانی شب سال نو میلادی 1978 (1356 ه.ش) با حضور "جیمی کارتر" رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز در همین اتاق برگزار گردید .

این اتاق به دلیل وجود یک آبنما در روبه روی تالار در محوطه باغ و رنگ آبی دیوارها و پرده ها  به نام تالار آبی مشهور شد. ارتفاع سقف تالار، تزیینات گچبری سقف و دیوارها و لوسترهای کریستال بسیار خیره کننده هستند و وجود دو عدد گوبلن بافت کشور فرانسه مربوط به قرون 17 و 18 میلادی در ضلع جنوبی تالار بر زیبایی آن افزوده است.

تغییر دکوراسیون و تجهیز تالار آبی در حال انجام بود تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی این عملیات متوقف شد. تا مدتی استفاده ی خاصی از این تالار نمی شد تا اینکه کارشناسان تصمیم گرفتند از این فضا برای موزه پارچه و لباس های سلطنتی استفاده کنند و  پارچه های نفیس اهدایی کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی و یا تولید شده کارگاه های پارچه بافی ایران از قبیل زربافت، ساتن و ابریشم و  سوزن دوزی های مناطق مختلف و حاصل دسترنج هنرمندانی چون مهتاب نوروزی که از صنایع دستی آن دوره به حساب می آید را به نمایش درآورند.

انتخاب و آماده سازی و انجام عملیات حفاظت و مرمتی بر روی آثار، آماده سازی فضای نمایشی، چیدمان آثار، ایجاد مسیر بازدید و  تحقیق و پژوهش بر روی تکنیک های بافت و دوخت پارچه برای معرفی هرچه بهتر اشیاء از جمله کارهایی بود که برای این فضا انجام شد .

در نهایت به مناسبت #روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در اردیبهشت ماه سال 1391 این موزه افتتاح گردید .

در موارد خاص این تالار به منظور برگزاری نمایشگاه های مختلف در اختیار مجموعه های دیگر قرار می گیرد و لباس ها و پارچه ها به فضاهای نمایشی طبقات دیگر و یا به مخزن کاخ منتقل می شوند . پس از اتمام نمایشگاه های دوره ای این موزه دوباره برپا می گردد .

کاخ نیاوران تهران
photo by Mahdi Mousavi | Karnaval

5- اتاق انتظار مهمان

در گوشه ی جنوب غربی طبقه ی همکف و در کنار راه پله اتاقی به انتظار مهمانان اختصاص داده شده است . در فضای روبه روی این اتاق اشیاء زیر وجود دارد :

نقاشی منظره نارنجی اثر ایران درودی

نقاشی منظره بندر آنتور اثر وان ودت

نشان مهر اهدایی از طرف دولت پاکستان به دربار پهلوی  در سال 1967 میلادی

تندیس زنان سابین اثر ژان بولون

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

* نیم طبقه

نیم طبقه در واقع طبقه ی وسط ساختمان کاخ است اما وسعت آن نصف طبقات دیگر می باشد. در این قسمت اتاق کار، اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه ی او قرار دارد اما به دلیل مناسب نبودن مسیر بازدید تنها می توان از کنار درهای بسته ی آن رد شد . در سالن آن اشیاء زیر دیده می شود :

نقاشی سه قابی با منظره شمیران اثر ماکرولاکیس

مجسمه سنگی بودا از کشور پاکستان در قرن سوم میلادی

پاراوان منبت و مشبک کاری شده از کشور پاکستان

پاراوان با تصاویری از چین باستان ساخت کشور چین

در مسیر بازدید پیش بینی شده در کاخ نیاوران این جزء آخرین قسمت هایی است که مورد بازدید قرار می گیرد.

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران

* طبقه آخر

در آخرین طبقه فضاهای خصوصی خانواده قرار دارد. تصور شیطنت های کودکانه وجریان زندگی در این طبقه به درک بهتر فضاها کمک می کند. در فضای بیرونی اتاق ها و سرسرای این طبقه اشیاء گرانبهایی را می بینیم. از میان این اشیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرش بافت کارگاه صیرفیان اصفهان طرح قابی قابی گنبدی

تابلو رودخانه و دره اثر هوشنگ سیحون

چندین تاپستری ( گوبلن ) بافت فرانسه در قرن 18 میلادی

تابلو ساحل لاجوردی اثر مارک شاگال

تصویری از فرح پهلوی اثر کریم روحانی

در مسیر راه پله ی این طبقه و در فضای سرسرای آن فضاهایی برای نمایش لباس های خانواده ی شاه اختصاص یافته اند .

 فضاهای موجود در این طبقه شامل اتاق خواب ها ، اتاق استراحت نیمروزی و اتاق ندیمه ها می باشد که در ادامه به هریک از این فضاها می پردازیم :

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

1- اتاق های خصوصی فرزندان محمدرضا پهلوی

در ضلع شمالی آخرین طبقه ی کاخ نیاوران فضاهای خصوصی دو فرزند محمدرضا پهلوی قرار دارند . این دو فرزند علیرضا و فرحناز نام دارند . این فضاهای خصوصی شامل اتاق های زیر هستند :

- اتاق مطالعه علیرضا پهلوی

این اتاق به عنوان محلی برای مطالعه به کار می رفته است و به اتاق خواب علیرضا راه دارد . برنامه ی هفتگی درسی علیرضا هنوز هم بر دیوار دیده می شود. وسایل و اشیایی که در این اتاق هستند شامل موارد زیر است :

قالیچه بافت قم 40 رج

مجموعه پلاک های ناوگان نیروی دریایی پهلوی دوم

نشان یادبود نخستین پرواز مستقل علیرضا پهلوی با هواپیمای بونانزا

ماکت ناو دریایی مدل P220 ساخت فرنسه در سال 1976

ارگ مخصوص علیرضا

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

- اتاق خواب علیرضا پهلوی

 در طراحی این اتاق از رنگ آبی استفاده شده است  و طراحی هماهنگی دارد. کتاب ها و اسباب بازی های علیرضا در این اتاق به چشم می خورند . عروسکی از کمپانی والت دیزنی و قالیچه ی بافت قم طرح لچک ترنج از اشیای خاصی هستند که در این مکان دیده می شوند . در کنار اتاق سرویس بهداشتی و حمام مخصوص برای او در نظر گرفته شده است.

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

- اتاق خواب فرحناز پهلوی

در اتاق خواب فرحناز رنگ صورتی غالب است و فضایی کاملا دخترانه دارد. سرویس بهداشتی و حمام نیز در فضای بیرونی تعبیه شده است. این اتاق مستقیما به اتاق مطالعه فرحناز ارتباط دارد و وسایل و اشیای شاخص در آن عبارتند از :

قالیچه بافت تبریز طرح محرابی

تابلوی بدون عنوان اثر رابرت ولکر

تابلوی گل رز اثر عباس کاتوزیان

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

- اتاق مطالعه فرحناز پهلوی

همانند علیرضا پهلوی فضایی هم به اتاق مطالعه ی فرحناز پهلوی اختصاص داده شده است. این فضا دکوراسیونی هماهنگ با اتاق خواب وی دارد. اشیای موجود در این اتاق عبارتند از :

قالیچه بافت کاشان طرح گل فرنگی

تابلوی بدون عنوان اثر جی . نیورت

مجموعه عروسک های چوبی و پارچه ای ساخت روسیه

مجسمه های برنزی اثر پی یِر جی . میئه

مجموعه مجسمه های چینی ساخت لادرو اسپانیا

قفس تزئینی با پرندگان تاکسیدرمی شده

فضای کناری اتاق محل نگهداری لباس های وی بوده و تعدادی از آنها در آن به نمایش در آمده است .

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

2- فضاهای خصوصی شاه و همسرش

در ضلع جنوبی آخرین طبقه ی کاخ نیاوران فضاهایی به محمدرضا پهلوی و همسرش فرح دیبا اختصاص یافته است که به معرفی آنها می پردازیم :

- اتاق آرایش فرح

این اتاق به محل آرایش فرح اختصاص داشته است و علاوه بر ورودی از سرسرا، مستقیما به اتاق خواب نیز راه دارد. هنوز تعدادی از لوازم او در این اتاق و بر روی میز دیده می شود.

کاخ نیاوران تهران
photo by Mahdi Mousavi | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Mahdi Mousavi | Karnaval

- اتاق نشیمن

این اتاق محلی برای دورهم نشستن خانواده و مهمان های خصوصی تر بوده است. زیباترین اثری که در این اتاق وجود دارد تابلوی نقاشی با تصویر فرح دیبا و دو فرزندش رضا و فرحناز اثر ویدال کودراس می باشد .

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

- استراحتگاه محمدرضا پهلوی

این اتاق در زمان استراحت نیمروزی مورد استفاده ی محمدرضا پهلوی بوده است . از جمله مهم ترین آثار موجود در این اتاق می توان به موارد زیر اشاره کرد :

فرش بافت تبریز کارگاه حاج جلیلی طرح لچک ترنج

نقاشی چهره دو زن اثر ژان مارک ناتی یر هدیه سناتور محسن فروغی به مناسبت جشن تاجگذاری 1346 شمسی

تابلو فرش با تصویر پهلوی اول و همسرش تاج الملوک بافت کرمان

خوشنویسی و تذهیب مدح چهره حضرت محمد (ص) هدیه منوچهر صانعی به دربار پهلوی

مبلمان ساخت کشور فرانسه

میز تحریر نقاشی روی چوب ساخت کشور فرانسه در قرن 18 میلادی

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

- اتاق خواب شاه و همسرش

اتاق خواب محمدرضا پهلوی و فرح به رنگ طلایی و شیری دکور شده است . کلیه مبلمان و تخت  ساخت کشور فرانسه می باشد . کف این اتاق با فرش بافت تبریز طرح بته جقه و قالیچه بافت کاشان طرح محرابی ( درختی و گلدانی ) پوشیده شده است.

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

* سقف کاخ نیاوران

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این کاخ زیبا به کارگیری سقف باز شو در ساخت آن است . وجود این سقف از ایده ی طراح آن مبنی بر استفاده از نور طبیعی  ( معماری نور) سرچشمه می گیرد . سقف سراسر کاخ متحرک و باز شو می باشد و وسیله ای برای تهویه هوا ، زیبایی و تامین نور در صورت لزوم بوده است .سازه ی اصلی بالایی سقف از نوع شیروانی و از جنس آلومینیوم بوده و موتور و تابلو فرمان آن الکترو مکانیکی می باشد . سیستم موتور سقف گیربکس ( جعبه دنده ) و ساخت کشور آلمان است .

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

اطلاعات بازدید

کاخ نیاوران در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار گرفته است و این مجموعه همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت ۹٫۰۰ تا ۱۷٫۰۰ قابل بازدید می باشد . توجه داشته باشید که باید فقط برای قسمت هایی که قصد بازدید از آنها را دارید بلیط تهیه کنید اما ورودی مجموعه اجباری می باشد.

هزینه های ورودی به شرح زیر است :

ورودی مجموعه              25000 ریال
موزه جهان نما                25000 ریال 
کاخ صاحبقرانیه               تا اطلاع ثانوی تعطیل است
حوضخانه                        تا اطلاع ثانوی تعطیل است  
کوشک احمدشاهی        20000 ریال    
کاخ اختصاصی نیاوران     25000 ریال 
موزه کتابخانه سلطنتی   20000 ریال    
موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران     20000 ریال    

بهای بلیط برای دانشجویان و بازنشستگان نیم بها می باشد.

برای اتباع خارجی قیمت ها متفاوت است :

ورودی مجموعه              150000 ریال
موزه جهان نما              
  150000 ریال 
کاخ صاحبقرانیه          
    تا اطلاع ثانوی تعطیل است
حوضخانه                       
تا اطلاع ثانوی تعطیل است  
کوشک احمدشاهی       
80000 ریال    
کاخ اختصاصی نیاوران    
150000 ریال 
موزه کتابخانه سلطنتی  
80000 ریال    
موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران  
   80000 ریال  

کاخ نیاوران تهران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval

راه دسترسی

نشانی مجموعه نیاوران : تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

برای رسیدن به مجموعه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی چند راه دارید :

۱) با استفاده از مترو می توانید به تجریش بروید و از آنجا با تاکسی و اتوبوس به نیاوران بروید .

۲) از خط بی آر تی راه آهن – تجریش استفاده کنید و خودتان را به تجریش برسانید و با استفاده از وسایل نقلیه ی دیگر به نیاوران برسید .

۳) اکثر پایانه های تاکسیرانی دارای تاکسی هایی به مقصد تجریش هستند و می توانید از طریق آنها به تجریش و سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به نیاوران بروید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با روابط عمومی مجموعه نیاوران به شماره ۱۵-۲۲۲۸۲۰۱۲ تماس بگیرید.

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

موقعیت کاخ نیاوران بر روی نقشه

در پایان بازدید مجازی از کاخ نیاوران را تجربه کنید

پیشنهادات کارناوالی

مجموعه ی نیاوران چندین موزه و کاخ را در خود جای داده است. می توانید در صورت داشتن زمان گشتی در باغ بزنید و از بناهای دیگر هم بازدید کنید.

زمان پیشنهادی برای بازدید از کاخ نیاوران 1 ساعت و  برای کل مجموعه 3 ساعت می باشد اما برای اینکه بتوانید بدون دغدغه از مجموعه بازدید کنید زمان بیشتری را اختصاص دهید . صبح ها زمان بهتری برای بازدید است و فرصت بیشتری برای شما فراهم می آورد . با شروع بازدید از صبح دیگر دغدغه ی تمام شدن وقت را ندارید .

در بازدید از مجموعه مراقب کودکان باشید و نهایت دقت را به عمل آورید تا آسیبی به مجموعه و آثار آن وارد نکنید . به منظور علاقه مند سازی کودکان به موزه ، مقاله چگونه یک کودک علاقه مند به موزه داشته باشیم ؟ را مطالعه کنید .

درخواست داریم که در صورت عکاسی در فضاهای سرپوشیده به هیچ وجه از فلاش استفاده نکنید چرا که با این کار روند پوسیدگی و فرسایش آثار را سرعت می بخشید.

آثار مجموعه را به هیچ وجه لمس نکنید . این کار ممکن است باعث آسیب های جدی و غیر قابل جبرانی را به وجود بیاورد.

در صورت داشتن هر گونه سوال از راهنمایان موزه کمک بگیرید .

در صورت تمایل برای بازدید گروهی ، سازمانی و اداری حتما هماهنگی های لازم را با روابط عمومی مجموعه انجام دهید .

در بیرون از مجموعه هم رستوران هایی برای صرف غذا وجود دارند و شما می توانید روزی به یاد ماندنی را برای خود خلق کنید .

سری هم به پارک نیاوران بزنید و از قدم زدن در این پارک هم لذت ببرید .

در محوطه ی کاخ گاهی برنامه های خاصی مانند کنسرت و نمایشگاه برگزار می شود . می توانید با مراجعه به سایت مجموعه  و یا تماس با روابط عمومی  از این برنامه ها اطلاع پیدا کنید.

کاخ نیاوران تهران
photo by Maryam Fallah | Karnaval

سخن آخر

تا به حال به این کاخ قدم گذاشته اید ؟

کدام یک از قسمت های آن را بیشتر دوست داشتید ؟

نظرتان راجع به معماری این کاخ زیبا چیست ؟

منتظر تجربیات و نظرات شما در کارناوال هستیم .

دیدگاه ها : 6
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....