به اثر هنری جیغ خواهیم پرداخت، تابلویی که یکی از وحشت آورترین نقاشی های دنیا است، تابلوی جیغ به دلیل روش چرخشی قلمو و رنگ های براق، شفاف، ضد و نقیض و غلیظی که در آن استفاده شده است حس اضطراب توام با شوقی را القا می کند.

این تابلو به دلیل آن که به راحتی و در نگاه اول حس مرگ و ترس و وحشت را در مخاطب ایجاد می کند معروف و پرآوازه شده است، تابلوی جیغ یکی از شاهکارهای بشریت است و بینندگان را تحت تاثیر قرار می گیرد ، نقاش این اثر در رابطه با اثرش گفته که روزی در محلی شبیه به مکانی که در تابلو به تصویر کشیده شده است در حال قدم زدن بوده و ایده ی تابلوی جیغ به ذهنش رسیده است و آن را پس از خلق نمودن در مجموعه ی کتیبه ی زندگی قرار داده است.

این تابلو به سبک اکسپرسیونیسم کشیده شده است در این مکتب هنری نقاش تلاش می کند احساسات و عواطف درونی انسان را به تصویر بکشد ، خوب است بدانید تابلوی جیغ چندبار به روش های گوناگون مثل نقاشی با زغال، رنگ روغن ، پاستل و ... کشیده شده است و به مجموعه تابلوی جیغ تبدیل شده است.

دوره تاریخی: این نقاشی بین سال های 1893 تا 1910 میلادی کشیده شده است.

هنرمند: ادوارد مونک نقاش زبردست و نروژی تبار تابلوی جیغ است او یکی از آغاز کنندگان سبک  اکسپرسیونیسم بوده است.

داستان و حرف و حدیث: برخی تابلوی جیغ را بسیار مشابه تابلوی شب پر ستاره ی ون گوگ می دانند و می گویند هر دو نقاش نوعی جنون و اختلالات حاد روانی داشته اند و این تابلوها حاصل همین حس جنون است.

محل نگهداری: این تابلوها چندید بار خرید و فروش شده اند و کماکان دست به دست می شوند، برای مثال در سال 1895 میلادی توسط پیتر السن ( Petter Olsen ) تاجر نروژی در حراج ساتبیز به حراج گذاشته شد و در نهایت به قیمت 120 میلیون دلار آمریکا فروخته شد.


دیگر آثار تاریخی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار هنری معروف دنیا در زیر بخوانید:

تابلوی گرنیکا | مشهورترین اثر پیکاسو

تابلو مونالیزا لئوناردو داوینچی | مشهورترین نقاشی جهان

تالار آیینه | معروفترین اثر کمال الملک

تابلوی بانوی صخره ها

تابلوی شام آخر

تابلوی بانوی سرخ پوش

تابلوی رمال اثر کمال الملک


 

تابلوی جیغ
ادوارد مونک

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....