به یکی از کهن ترین زیور آلات کشور پرو خواهیم پرداخت، یک جفت گوشواره بسیار زیبا و منحصر به فرد که نماد قدرت و ثروت اربابان باستان کشور پرو بوده است.

جنس این گوشواره از طلا می باشد و نسبتا بزرگ است ، قسمت جلوی آن که به صورت دایره می باشد حدودا 8 سانتی متر قطر آن است و با گلوله های دایره شکل دیگری زیبا سازی شده است ، دایره ی میانی گوشواره نقش  انسانی را نشان می دهد که نقابی به شکل عقاب به صورت زده و شیئ سفید رنگی ( احتمالا کیسه ) در دست راستش حمل می کند ، این تصویر با خرده سنگ های مختلف بخصوص سنگ فیروزه و صدف با ظرافت تمام ساخته شده و در نگاه اول خود نمایی می کند ، جالب است بدانید چشم و منقار این عقاب ( یا صورتک عقاب ) هم از طلا می باشد.

دوران تاریخی :بین قرن سه تا هفت پیش از میلاد و متعلق به قوم موچه ( Moche ) ، تمدن موچه حکومتی در قسمت غربی کشور پرو بوده است که قدمتشان به سال 700 تا 1000 میلادی باز می گردد ، آن ها به چند خدا اعتقاد داشتند و یکتا پرست نبودند اما بر مذهبشان بسیار پافشاری داشتند و حکومتشان مذهبی بود.

ابعاد : قطر دایره ی گوشواره 8 سانتی متر می باشد .

محل کشف : گوشواره ی ایفلر در شمال آمریکای جنوبی ، کشور پرو یافت شده است .

داستان و حرف و حدیث : در رابطه با نقش روی گوشواره ها گفته می شود که تصویر پیام آوری در حال بردن پیام به یک محل دیگر است و به همین دلیل برخی به این گوشواره پیام آوران بالدار هم می گویند.

محل نگهداری :  این گوشواره ی زیبا در حال حاضر در موزه ی متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود و در معرض دید عموم قرار دارد.

گوشواره ایفلر
Pair of Earflare
Pair of Earflare
Pair of Earflare

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....