#جشن ها از دیرباز توسط انسان ها از ملل مختلف انجام می شده است . برخی مذهبی و برخی فقط جنبه ی شاد کردن دل ها را داشته اند و شاید به دنبال خود غم و اندوه را به همراه داشتند . جشن ها میراث با ارزش انسان ها هستند و در خود بسیاری از خصلت های بشر را جای داده اند . از چگونگی فرهنگ گرفته تا رفتار ها و ارتباط هایشان با یکدیگر . 

امروزه نیز این جشن ها انجام می شوند و مردم بیشتری را جذب خود می کنند . این مراسم ها دیگر مخصوص یک جامعه ی محدود در یک نقطه ی جغرافیایی نیستند بلکه مرز ها را شکسته و در تمامی دنیا شناخته شده اند . مانند جشن کریسمس یا نوروز ما ایرانی ها . 

در ادامه برای شما از جشنی سخن می گوییم که مردم به خیابان ها می آیند به رقص و شادی می پردازند . 

همراه کارناوال باشید تا به این جشنواره سری بزنیم و شاد شویم . 

جشن پاراچیکو

کمی درباره ی جشن ...

در کشور #مکزیک ، ایالت چیاپاس و شهر چیپا د کورزو سالانه جشنی برگزار می شود و مردمی ماسک زده  در حال انجام رقص های سنتی به خیابان ها می آیند . در این جشن هدف فقط رقص و پایکوبی نیست بلکه از جنبه های دیگری مثل مذهب ، موسیقی ، رقص و غذاهای محلی نیز مورد توجه قرار می گیرد .  این جشن  پاراچیکو نام دارد و در لغت به معنای برای پسر است . 

این جشن هر سال در تاریخ 4 تا 22 ژانویه برگزار می شود و رنگ و بوی شهر را به طور کامل عوض می کند . یکی از دلایل برگزاری این جشن قدردانی و تجلیل از دو قدیس به نام های آنتونی آبوت و سباستین است . از دیگر دلایل برگزاری جشن اشاره به حکایتی دارد که می گوید :

پسری از خانواده ای ثروتمند مریض می شود و وی به دست یک طبیب محلی از چنگ بیماری رهایی می بابد . خانواده ی او در شهر جشنی برپا می کنند و همه دعوت می شوند و چندین روز به جشن و پایکوبی می پردازند . 

مردان شهر لباس بانوان را به تن کرده و ماسک هایی از جنس چوب بصورت می زنند تا با این کار از مادر کوک مداوا شده برای برگزاری این جشن تشکر کنند . در جشن پاراچیکو از کوچک گرفته تا بزرگ همه دعوت هستند و شادی می کنند . 

ریشه های پاراچیکو را می توان در دیگر فرهنگ های #آمریکای لاتین و حتی اروپا یافت . 

ویدئویی از این جشن ...

یک روز قبل از آغاز جشن ...

مردم شهر چیپا د کورزو به زندگی عادی خود ادامه می دهند ولی دل هایشان شاد است و لبخندی بر لب دارند . چون که فردا اولین روز آغاز جشن پاراچیکو است . بعد از ظهر شهر شلوغ می شود و دیگر هیچ چیز شبیه به روز های دیگر نیست . از همه جا صدای موسیقی می آید ، ترکیبی از ساز های محلی مثل فلوت و طبل های کوچک . مردان شهر با لباس های رنگی به همراه ماسک هایی بزرگ و چوبی که نقشی جالب بر رویشان هست به این سو و آن سو می روند و با دیگران مشغول به صحبت هستند . 

زنان نیز در حال خرید کردن مواد لازم برای غذاهای فرا هستند . غذاهای خوشمزه و تند مکزیکی که هر کسی را به وجد می آورد . 

کودکان از دیگران شاد تر و پر جنب و جوش تر به همراه بزرگ تر ها در خیابان ها می دوند و کمک می کنند . جوان تر ها به دیوار و خانه ها پارچه های رنگی آویزان می کنند و زیر لب شعر می خوانند :

جشن و سرور می کنیم 

شادی و خوشحالی برای ماست

روز ها رنگی و زیبایند ...

هوا کم کم تاریک می شود و شهر خلوت . همه به خانه هایشان رفته اند تا برای جشن فردا استراحت کنند . 

کودکی در جشن پاراچیکو

مقررات این جشن شاد ...

همگی تا جایی که میشود باید در این جشن شرکت کنند . ماسک هایی که مردان و کودکان به صورت می زنند از جنس چوب است و بر رویش چشم هایی روشن همانند اروپایی ها و رنگ صورت نیز باید سفید باشد . 

لباس ها رنگی هستند و بلند . کلاه هایی گرد و به رنگ طلایی روشن به سر می کنند تا بیشتر به بانوان شبیه شوند . به هنگام رقصیدن و آواز خواندن جغجغه هایی بدست دارند و آن ها را تکان می دهند . بعد از پایکوبی و آواز خواندن نوبت به خوردن و نوشیدن می رسد . غذاهایی که توسط زنان شهر آماده شده و خوشمزه و تند هستند . رنگ این غذا ها بسیار شبیه به لباس هاست .

نوشیدنی هایی هم سرو می شود که گیاهی می باشند . 

به هنگام برگزاری مراسم پلیس و مامورین امنیتی در حفظ امنیت محیط نقش مهمی ایفا می کنند تا اتفاقی نیفتد . 

جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو

روز جشن فرا می رسد ...

نزدیک ظهر است . خیابان ها مملو از مردانی است که لباس های رنگی به تن کرده و ماسک به صورت زده در حال رقص هستند . آرام آرام به جلو حرکت می کنند و در اطراف آن ها نوازندگان در حال نواختن هستند . 

جنس این ماسک از چوب سدار است و نقاشی روی آن ها بوسیله ی روغنی که از یک حشره به نام aje تهیه می شود .

صدای آواز و ساز همه ی خیابان را پر کرده و جنب و جوش زیادی دیده می شود . زنان در کناری ایستاده و دست می زنند و می خندند . کودکان نیز لباسی همانند دیگر مرد ها به تن کرده اند و در میان جمعیت سعی در رقصیدن دارند . در گوشه کنار زنانی به چشم می خورند که لباس های رنگی محلی به تن کرده اند و به سبک محلی در حال رقصیدن هستند . 

تا هنگام غروب می رقصند و پایکوبی می کنند . 

چه زیباست شاد بودن انسان و صدای خنده هایش . 

جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو

پایان جشن ...

هوا کم کم در حال تاریک شدن است و همه خسته . همگی به سمت میدان اصلی و یا چادر های بزرگ و موقتی که ساخته شده حرکت می کنند . در این موقع غذا های رنگی و خوشمزه به همراه انواع نوشیدنی ها به چشم می خورد و جشن شکلی دیگر به خود می گیرد . 

به دور میز ها می نشینند و شروع به خوردن غذا می کنند . 

بعد  از گذشت چند دقیقه و بر طرف شدن گرسنگی نوازنده ها شروع به نواختن می کنند و بقیه مردم در حال غذا خوردن می خندند و با دیگران به صحبت می پردازند . هوا تاریک شده ولی دل های این مردم روشن و شاد است . 

بعد از صرف شام همه به خانه ها می روند تا برای فردا و روزی دیگر آماده شوند . 

جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو

اهمیت برگزاری این جشن ...

سالیان سال است که این جشن برگزار می شود . پاراچیکو به مردم شهر کمک می کند که چندین روز کاملا شاد باشند و در کنار هم خوشحالی کنند . این باعث می شود تا دل ها به هم نزدیک تر شوند . 

از دیدگاه فرهنگی پاراچیکو به ما نشان می دهد که جشن ها برای جوامع بشری چقدر مهم هستند که تا امروز این گونه انجام می شوند . 

هر سال گردشگران زیادی برای شرکت در جشن به این شهر سفر می کنند و این باعث می شود تا مردم در آمدی کسب کنند . 

در 16 نوامبر سال 2010 این جشن به میراث فرهنگی و معنوی یونسکو پیوست . 

جشن پاراچیکو

داستان ها از این جشن می گویند ...

برای شما بیشتر از افسانه ها و داستان های مرتبط با این جشن خواهیم گفت . 

بنا بر افسانه ای در سال 1711 در زمان استعمار مکزیک به دست اسپانیایی ها ، دونا ماریا د انگولا بانوی ثروتمند اسپانیایی بود که به دنبال دارویی برای برطرف کردن مریضی پسرش به این شهر رسید . هیچ طبیبی نتوانسته بود پسر او را شفا دهد و او هنوز به دنبال دارو همه جا را می گشت . 

زمانی که به شهر رسید و جویای دارو شد او را به طبیب محلی ، کوراندرو معرفی کردند ، کسی که پسر را مداوا کرد . او به مادر گفت تا به دریاچه ای کوچک در نزدیکی شهر برود و به همراه فرزندش وارد آب شود و از مردم شهر خواست تا برای شاد کردن پسر لباس به تن و ماسک بصورت برای او برقصند . این جاست که  معنی پاراچیکو برای ما معلوم می شود ، برای پسر . 

بعد از این واقعه پسر به لطف تلاش های مادرش و طبیب محلی و مردمان شهر مداوا می شود .

مادر او برای تشکر جشن بزرگی برپا می کند و همه به رقص و پایکوبی می پردازند . 

 

جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو

در این جشن شرکت کنید ...

در تاریخ 4 تا 22 ژانویه شما می توانید در این جشن شرکت کنید و به همراه مردم شادی کنید . هتل ها و اقامتگاه هایی برای شما وجود دارد که می توانید شب را در آن بگذرانید . 

مردم شهر بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و از شما پذیرایی خواهند کرد . 

مطمئن باشید که از رستوران ها و غذاهای محلی این شهر لذت خواهید برد . 

جشن پاراچیکو
جشن پاراچیکو

پیشنهاد کارناوالی ...

جوامع بشری در هر نقطه ی این کره ی خاکی ویژگی های خاصی دارند و جشن هایی را برگزار می کنند . با سفر کردن و دیدن این جشن ها از نزدیک درک بهتری از آن جوامع به دست می آید . 

پس سفر کنید و با دیگر جوامع و سبک زندگی آن ها آشنا شوید . نظر شما چیست ؟

ویدوئی دیگر از این جشن ولی با نگاهی متفاوت ...

سخن آخر ...

سفر کنید و از زیبایی ها لذت ببرید . 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....