بزرگترین و اولین سنگ فرش جهان به عنوان نماد یکی از میادین اصلی و تاریخی تبریز، به دلیل بی توجهی در نگهداری و مراقبت از این اثر بی همتا، در معرض نابودی است که این امر هشداری اساسی به مسئولان شهری تبریز است.

 به گزارش ایرنا، این سنگ فرش زیبا و چشم نواز که در چهارراه شهید بهشتی ( منصور) در شهریور 1391 افتتاح شد تا به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی، اجتماعی و تاریخی تبریز لقب بگیرد، امروز به چنان روزگاری دچار شده است که مشاهده آن دل هر شهروند تبریزی را به درد می آورد و اذهان عمومی را نسبت به بی مسئولیتی نهادهای مسئول در ارتباط با نگهداری این اثر هنری، به شدت نگران و متاثر کرده است.
این سنگ فرش در ابعاد 42 در 29 متر با تعداد 500 هزار قطعه سنگ به اندازه پنج در پنج، نسخه کپی شده تخته فرش نفیس آذربایجان با طرح 'باغ بهشت' مربوط به قرن 11 هجری است که هم اکنون در موزه فرش ایران در تهران نگهداری می شود.
بزرگ ترین سنگفرش جهان در تبریز که در زمان حاضر با درد تخریب دست به گریبان است، در محوطه ای به وسعت هفت هزار مترمربع کف کاذب طراحی و تعبیه شده است.

 تنها پس از سپری شدن چهار سال از زمان افتتاح و به دلیل تخریب ها و نبود نگهداری مناسب، این طرح به وضعیتی در حال حاضر دچار شده است که اگر روند کنونی ادامه یابد و چاره ای برای آن اندیشیده نشود، بدون تردید ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی این اثر هنری، ارزشی، فرهنگی و اجتماعی به سوی نابودی مطلق پیش خواهد رفت.

مشاهده سنگ های شکسته شده، شیشه های خرد شده، قفل های از جا کنده شده مغازه ها، خرابی چراغ های مدرن روی پله ها، کنده شدن سیم های برق و تاسیسات آبیاری قطره ای فضاهای سبز، انباشت زباله ها در گوشه و کنار مجموعه و ده ها اتفاق نامیمون دیگر ، محوطه سنگ فرش تبریز را که باید به یکی از مراکز زیبا و دل انگیز این شهر تبدیل می شد، به یکی از مراکزی مبدل کرده است که مشاهده آن چشم و روح هر شهروندی را به درد می آورد.

سنگ فرش تبریز

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....