امروز ، 15 #اردیبهشت ماه که  روز میانی فصل #بهار نیز محسوب می شود با تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی چند سالی است که با عنوان #روز شیراز نامگذاری شده است . این برای اولین بار است که برای بزرگداشت یکی از شهر های ایران زمین یک روز مخصوص نامگذاری شده است .

چندین سال است که  این روز  رسما وارد تقویم شمسی شده و به مناسبت آن هر سال در #شیراز مراسم هایی به رسم بزرگداشت این شهر تاریخی و فرهنگی برگزار می گردد . هر چند که شاید این روز آن چنان که باید خود را به ایرانیان معرفی نکرده باشد و همه از وجود چنین روزی مطلع نباشند ، به همین دلیل هم در این چند سال اخیر روز شیراز مورد بی محبتی قرار گرفته است و آن چنان که باید به آن توجه نشده و مراسم های قابل توجهی برای آن برگزار نشده است .

شیراز مهد تمدن و فرهنگ سرزمین پارس ، جایی که فصل بهار که به آن سفر می کنید عطر بهار نارنجِ جاری در هوا ، هوش از سرتان می برد و مدهوشتان می کند ؛ شیراز دیاری که الهام بخش شاعران زیادی در این سرزمین بوده است ، شاید سزاوار آن است که بیشتر از این ها به آن توجه شود و یا حداقل آن که اگر اقدامی در بزرگداشت آن انجام نمی شود ، در جهت تخریب آثار تاریخی آن نیز قدم بر نداریم . به آیندگان اجازه و فرصت آن را بدهیم که نشانه هایی از آن چیزی که اسمش را تاریخ گذارده ایم را به چشم ببینند .

از جمله مراسم هایی که به مناسبت بزرگداشت شیراز توسط شهرداری این شهر در چندین سال گذشته انجام شده است ، مراسم به پرواز در آمدن بالن های هوای گرم در شیراز بوده که برای اولین بار در ایران اتفاق افتاد . در این مراسم  12 بالن هوای داغ به طور همزمان بر فراز  آسمان لاجوردی شیراز به پرواز در آمدند .

این بالن ها از کشورهای مختلف اروپایی توسط بالن سواری های حرفه ای از دو منطقه ی ورزشگاه حافظیه و ورزشگاه دانشگاه علوم پزشکی در خیابان چمران از زمین برخاستند و بعد از گذشت دو ساعت در نقاط مختلف شهر به زمین نشستند .

امسال به توجه به فرا رسیدن این روز ، قرار است برنامه های فرهنگی زیادی در شهر شیراز برگزار شود . به گفته ی احمد همت بوشهری ، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شيراز از تاریخ 15 تا 31 اردیبهشت  همزمان با سفر هیئتی از شهر «پچ» مجارستان به شیراز و منعقد شدن پیمان خواهر خواندگی با این شهر ، برنامه های فرهنگی در راستای معرفی تاریخ و فرهنگ شیراز برگزار می شود .

این برنامه ها در قالب جشنواره ای با نام جشنواره ای " خوشا شیراز "  برگزار می شود .

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در این باره توضیح می دهد : در راستای معرفی شیراز و جاذبه‌های مختلف این شهر در بعد ملی و فراملی با هماهنگی اداره کل ارتباطات و روابط بین‌الملل و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز  ویژه برنامه خندوانه به مناسبت گرامیداشت روز شیراز در ساعت ۲۳ روز ۱۵ اردیبهشت از شبکه نسیم به روی آنتن خواهد رفت .

همچنین طبق گفته ی آقای بوشهری جشنواره ی دیگری با نام " جشنواره سی‌راه " با هدف معرفی آئین و سنت‌های قدیم شیراز ، در بافت تاریخی شهر برگزار می شود تا با اجرای این برنامه‌های فرهنگی و هنری شامل موسیقی، تئاتر، نمایشگاه و ...  در محله سنگ سیاه شيراز سنت و پیشینه ی شهر را به مردم معرفی کنند .

همچینین معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز از برگزاری جشنواره ی دیگری با عنوان جشنواره فرهنگی و مذهبی خبر داد و اضافه کرد : جشنواره فرهنگی مذهبی محلات شامل مسابقات نقاشی، خوشنویسی،کارگاه‌های خنده درمانی، طبخ غذاهای شیرازی و سنتی، مشاوره‌های گروهی، جشن‌های مناسبتی، نقاشی دیواری و نمایشگاه توانمندی‌ ها ی بانوان در محلات و فرهنگسراهای شهرداری از دیگر برنامه‌هایی است که در این هفته برگزارخواهد شد .

جشنواره ی دیگری که به این مناسبت برگزار می شود جشنوراه ی ورزشی و جشنواره ی  ملی بهار نارنج است که با همکاری هیئت ورزش‌های بومی محلی و با مشارکت هفت استان کشور در باغ جنت در روز ۲۵ اردیبهشت برگزار خواهد شد .

تمام این مراسم ها با این هدف برگزار می شوند که هم باعث نشاط و سرزندگی مردم شوند و هم این  که در سطح ملی و حتی بین المللی این شهر را به بهترین شکل ممکن معرفی کنند .

روز بزرگداشت شیراز
روز بزرگداشت شیراز
روز بزرگداشت شیراز
روز بزرگداشت شیراز
مراسم بالن سواری به مناسبت روز بزرگداشت شیراز

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....