استان گلستان | راهنمای سفر و گردشگری

امروز : ?

دمای کنونی : ?

پیشنیه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

اطلاعات عمومی
زبان : ترکمنی، ترکی، فارسی
کشور : ایران
آب و هوا : متنوع
واحد پول : ریال
جمعیت : 1.868.819
مساحت : 20438 کیلومتر مربع
میانگین دمای سالانه : 7.17 درجه سانتی گراد
میانگین بارش سالانه : 484.6 میلی متر
دین و مذهب : شیعه و سنی
نژاد : متنوع
وسایل نقیله عمومی : خوب
تعداد شهرستان : 14
دیدنی های طبیعی : عالی
اماکن تاریخی : خوب

گلستان، نام استانی است در نوار شمالی کشور و در همسایگی دریای خزر، که 20438 کیلومتر مربع  (طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران) وسعت دارد و در همه ی ابعاد از جمله آب و هوا، طبیعت، مردم شناسی و ... دارای تنوعی کم نظیر است. این استان در بین استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی قرار دارد و دارای ۳۴۸ کیلومتر مرز خاکی و ۹۰ کیلومتر مرز آبی با کشور ترکمنستان می باشد. استان گلستان دارای 14 شهرستان همچون گرگان به عنوان مرکز استان، آزادشهر، گنبدکاووس، بندر ترکمن، رامیان،علی‌آباد کتول، گالیکش، مینو دشت و ... می باشد و جمعیتی برابر 1868819 (طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395) نفر در آن ساکن می باشند. 

بسیاری آب و هوای این استان را معتدل می پندارند در حالی که چنین نیست و آب و هوای بسیار متنوعی بر آن حاکم است. شمال شرق استان، به سبب دوری از اثرات دریای خزر، کاهش ارتفاعات البرز شرقی، وسیع بودن جلگه ساحلی و نزدیکی به بیابان‌های قره قوم و قزل قوم در جمهوری‌های آسیای میانه، دارای آب و هوایی گرم و خشک است و اقلیم نیمه خشک (نیمه بیابانی) بر آن حکفرماست. مشخصه ی اصلی این قسمت از استان، تابستان‌های گرم و خشک طولانی و زمستان‌های نسبتا سرد و بارانی می باشد و تعداد روز های یخبندان آن نیز بیشتر است. با نزدیک شدن به ارتفاعات شرقی استان، تغییرات محسوسی در آب و هوا ایجاد می شود و با افزایش باران و اعتدال دما، شرایطی مشابه آب و هوای معتدل مرطوب خزری حس می گردد.

از تنوع آب و هوایی که بگذریم، اقوام متعددی که در این دیار ساکن هستند حال و هوایی خاص را به آن بخشیده اند. در این استان، ترکمن‌ها، فارسی زبانان، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی و قزاق‌ها ساکن هستند و به جز گویش فارسی گرگانی، گویش‌های سیستانی، مازندرانی، شاهرودی از زبان فارسی و زبان‌های ترکمنی و قزاقی نیز در گوشه و کنار استان رایج است. هر یک از این اقوام ویژگی های فرهنگی خاص خود را دارند و به همین سبب است که جای جای گلستان به رنگ خاصی درآمده و رسوم و سنت هایی خاص را در آن می شود دید.

در میان جاذبه های گردشگری استان گلستان، باید از گنبد کاووس نام برد که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و افتخاری برای ایران محسوب می شود. جاذبه های طبیعی گلستان نیز در نوع خود تماشایی اند و از میان آنها می توان به ترکمن صحرا، پارک جنگلی ناهارخوران، پارک جنگلی النگ دره، آبشار تمام خزه ای کبودوال، پارک ملی گلستان، آبشار زیارت و ... اشاره نمود که هر یک جلوه ای تماشایی به این استان بخشیده اند.

 تا به حال چندین بار مهمان این استان زیبا شده و از زیبایی های کم نظیرش برای شما سخن گفته ایم اما هنوز راه درازی برای شناخت گوشه گوشه ی گلستان پیش رو داریم. اگر جاذبه ای مد نظرتان است که می خواهید به معرفی آن بپردازیم، دو راه دارید:

راه اول این است که با برقراری ارتباط با کارناوال، آن جاذبه را به ما معرفی کنید تا طی تنها چند روز تمامی اطلاعات آن در اختیار شما قرار گیرد: صفحه تماس باما

راه دوم آن است که در آینده همراه ما باشید تا تجربه ی سفرهایمان به استان گلستان را در اختیار شما قرار دهیم.

تمام جاذبه ها و دانستنی های استان آذربایجان غربی را به مرور زمان در بخش کارناوالِ گلستان خواهید دید.

ناهارخوران گرگان | جنگل رویایی طبیعت گلستان

دیوار بزرگ گرگان | دومین سد دفاعی دنیا در ایران

آبشارهای شیرآباد گلستان | سقوط مکرر آب در طبیعت

آبشار کبودوال علی آباد کتول | رقص آب بر روی خزه ها

پارک جنگلی النگدره | زیبایی به سبک طبیعت شمال ایران

دهکده جهان نما | بهشتی بر فراز ابرها

تصاویر برداشت ابریشم در شهرستان رامیان گلستان

تصاویری از جگرخوری در پاتوق معروف گرگانی ها

تصاویری از زیبایی های استان گلستان | سرزمین کمتر دیده شده

تصاویری زیبا از آبشار کبودوال گلستان | گزارش کارناوال

دیدگاه ها