رمز و راز چیزی که انسان از روزی که قدم به روی این کره خاکی گذاشت آن را جستجو کرده و این تلاش او هیچگاه پایان نمی پذیرد.

گاهی یک داستان که سینه به سینه نقل می شود ، اسرار یک مکان را می سازد و این انسان است که تلاش می کند تا پرده از اسرار آن بردارد.

این داستان های مرموز و #اماکن رمز آلود در دنیا که هیچ ، حتی در ایران هم وجود دارند و خود را با عنوان اماکن مرموز ایران معرفی می کنند؛ حتی گاه شهرهایی متروک و رها شده هم هستند که در پس حال و روز تنهای امروزشان داستان ها وجود دارد.

 اما امروز به دور دنیا خواهیم رفت؛ می خواهیم با اماکن مرموزی آشنا شویم که متروک و رها شده اند اما شاید هنوز از ذهن ها پاک نشده اند؛ شاید حتی بیشتر از قبل ذهن را با داستان ها و راز و رمزهایشان درگیر می کنند و همین بهانه ای است برای انسان های ماجراجو تا به این اماکن بروند و پرده از رازها بردارند.

اماکنی متروکه که بر سر ادامه بقا با طبیعت می جنگند و شاید تا ابد راز و رمزهایشان را در دل خود پنهان نگه دارند. اما باز این انسان است که گاه اسرار را کشف می کند و گاه داستانی را که دوست دارد برای آن نقل می کند.

آیا می دانستید که رفتن به این اماکن متروک و ماجراجویی در آن ها گردشگری سیاه نام دارد ؟ قبل از رفتن حتما بدانید به این نوع گردشگری چه می گویند : انواع گردشگری | تعریف و بررسی گردشگری سیاه

در این سفر مرموز و شاید کمی وهم آور با کارناوال همراه باشید.

اماکن متروک و فراموش نشده در دنیا

1- جزیره ی هاشیما | ژاپن

جزیره متروک هاشیما Hashima Island ) ، در 15 کیلومتری ناگازاکی ژاپن قرار دارد. و به عنوان جزیره ی  ارواح مشهور است. تنها  ساختمان های بتنی فرو ریخته در اینجا دیده می شود.  دلیل پیدایش آن بخاطر استخراج معدن ذغال سنگ بود. در سال 1890، گروه میتسوبیشی این جزیره را بخاطر استخراج ذغال سنگ مورد توجه قرار داد. همچنین آنها اولین ساختمان های بزرگی را که تاکنون در کشور وجود داشته است را در این جزیره ساختند. در آن زمان هزاران کارگر در این ساختمان برای استخراج معدن زندگی می کردند. اما گروه میتسوبیشی مجبور شد در سال 1960 که نفت خام جایگزین ذغال سنگ شد کل پروژه را تعطیل کند، و استخراج معدن در سال 1974 تعطیل شد و این دلیلی بود برای رفتن ساکنان این جزیره به جای دیگر . این جزیره، به مدت 35 سال بعد بسته باقی ماند و به یک جزیره ی متروکه تبدیل شد. در سال 2009، دولت ژاپن رفت و آمد به این جزیره ی ارواح را بازگشایی کرد.

 سفر مرموز کارناوال به این جزیره را از دست ندهید : جزیره هاشیما ، ژاپن | ناشناخته ای مرموز و متروک

 آدرس : ژاپن جنوبی – ناگازاکی

Address: Nagasaki- Southern Japan

جزیره هاشیما ژاپن
جزیره هاشیما ژاپن
جزیره هاشیما ژاپن

2- ایستگاه مرکزی میشیگان | دیتروید | ایالات متحده امریکا

ساخت ایستگاه مرکزی میشیگان ( Michigan Central Station ) به اوایل دهه 1900 میلادی بر می گردد ؛ درست زمانی که تعداد کارخانه ها در دیتروید رو به افزایش بود و همین دلیل بود تا افراد زیادی در طول روز در شهر تردد کنند. همه ی اینها دلیل شد تا در سال 1910 ساخت یک ایستگاه قطار به مظور خدمات رسانی هر چه بهتر در دیتروید آغاز شود و در سال  1913 ایستگاه مرکزی میشیگان با ابهت و عظمتی چشمگیر شروع به فعالیت کند.

در ساخت این ایستگاه از بهترین ها استافده شد ؛ سنگ مرمر ، برنز و ...

اما چیزی نگذشت که با رشد صنتعت حمل و نقل و فراگیر شدن حمل و نقل هوایی و ساخت اتوبان ها و راحت شدن استفاده از اتومبیل تعداد مسافران این ایستگاه روز به روز کاهش پیدا کند تا این که در تاریخ 5 ژانویه سال 1988 ، قطار شماره 353 آخرین قطاری باشد که از این ایستگاه حرکت می کند و همین شروعی باشد برای متروک شدن این ایستگاه زیبا.

تنها چیزی که امروز در اینایستگاه می توان به چشم دید جدال بین ادامه زندگی است.

برای آیند‌ه‌ی ایستگاه مرکزی میشیگان هنوز تصمیم گیری نشده است و نبرد بین تخریب و بازسازی همچنان ادامه دارد.

 آدرس : ایالات متحده ، دیتروید ، خیابان 15 ام 2001

Address: 2001 15th St, Detroit, MI 48216, United States

ایستگاه مرکزی میشیگان دیتروید ایالات متحده امریکا
ایستگاه مرکزی میشیگان دیتروید ایالات متحده امریکا
ایستگاه مرکزی میشیگان دیتروید ایالات متحده امریکا

3- برج سرد کننده ی IM | بلژیک

این برج سرد کننده که IM Cooling Tower نام دارد ، بخشی از تاسیسات نیروی IM در مونسیوی بلژیک است. تاسیسات نیروگاه برق IM در سال 1921 ساخته شده و  در آن زمان یکی از نیروگاه های اصلی سوخت ذغال سنگ بلژیک بود و در مدت زمان کوتاهی به تامین کننده ی اصلی نیروی کشور تبدیل شد. اما میزان بالای انتشار دی اکسید کربن به بسته شدن تاسیسات نیروگاه در سال 2007 منجر شد و کل این منطقه خالی از سکنه گردید.

برج سرد کننده IM، در طول زمان فعالیت، 480000 گالن آب را در هر دقیقه سرد می کرد.

 آدرس : بلژیک ، منطقه فدرال والوون ، استان انو ، شهر شارلروآ

Address: Charleroi city, the province of Hainaut, Wallonia Federal region, Belgium

برج سردکننده ی IM بلژیک
برج سردکننده ی IM بلژیک
برج سردکننده ی IM بلژیک

4- پایگاه زیردریایی متروکه بالاکلاوا | اوکراین

شهرک بالاکلاوا ( Balaklavaدر شهر بندری سواستوپل در شبه جزیره کریمه اوکراین واقع شده است اما تا قبل از سال 1956 متعلق به شوروی بود تا اینکه طی قطعنامه ای به مالکیت اوکراین در آمد و مقدمات ساخت یک پایگاه هسته ای در آن فراهم شد ؛ پایگاهی با اهیمت که گویا تنها ساکنان سواستوپل در آن کار می کردند و تنها کارکنان اجازه ورود به آن را داشتند.

ساختار این پایگاه هسته ای غیر قابل تخریب است چرا که با هدف مقاومت در مقابل تاثیرات مستقیم انرژی اتمی طراحی و ساخته شده است.

این پایگاه تا بعد از سقوط اتحادیه جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به مدت دو سال دیگر به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه کم کم متروک شد و در سال ۱۹۹۶ آخرین زیر دریایی این پایگاه را ترک کرد.

درست است که این مکان امروز متروک است اما رفت و آمد در آن قطع نشده و گردشگران زیادی برای آشنایی با این مکان مرموز و جالی که با گذشت سالها هنوز ساختار کلی خود را حفظ کرده است به این مکان می آیند و از کانال، انبار مهمات و موزه کوچکی که در آن شکل گرفته بازدید می کنند.

آدرس : اوکراین - شبه جزیره کریمه - شهر بندری سواستوپول

Address: Sevastopol city- the Crimean Peninsula - Ukraine

شهر بندری سواستوپل

پایگاه زیردریایی متروکه بالاکلاوا  اوکراین
پایگاه زیردریایی متروکه بالاکلاوا  اوکراین
پایگاه زیردریایی متروکه بالاکلاوا  اوکراین

5- کشتی شناور قدیمی 102 ساله | سیدنی | استرالیا

در سال 1911 تلاش صنعتگران انگلستانی منجر به ساخت کشتی غول پیکر فولادی به طول 79 متر و وزن 1140 تن به نام اس .اس آیر فیلد ( SS Ayrfield ) شد.

این کشتی به استرالیا آورده شد تا از آن به عنوان کشتی حمل و نقلی که با زغال سنگ کار می کرد مورد استفاده قرار گیرد.

همه چیز بی عیب در جریان بود تا این که در میانه جنگ جهانی دوم با عنوان کشتی جا به جا کننده ی تدارکات سربازان آمریکایی وارد میدان جنگ شد این ماموریت تا سال 1951 ادامه داشت تا این که کشتی به استرالیا بازگشت و مپانی “‌ کشتیرانی اسب بخار میلر “ آن را خریداری کرد تا از این بعد استفاده مفیدی از این گشتی داشته باشد.

این روزهای پر فراز نشیب در نهایت در سال 1972 با رها شدن این کشتی در خلیج هومبوش ( homebush ) در سیدنی به پایان رسید و از آن به بعد کشتی تبدیل به خانه ای امن برای  درختان شاه پسند شد.

در نهایت در سال ۱۹۷۲ این کشتی ، میان آب های خلیج رها شد

اس .اس آیر فیلد ( SS Ayrfield ) امروز به یک جاذبه در سیدنی تبدیل شده و محال است کسی به سیدنی سفر کند و از آن دیدن نکند.

برای آشنایی با این کشتی سفر کارناوال به آن را از دست ندهید : جنگل شناور ; کشتی اس اس آیرفیلد

آدرس : - استرالیا- سیدنی - هوم بوش - پارک المپیک – مرکز تیراندازی با کمان

Address: the Archery Centre - Olympic Park, Homebush, Sydney

کشتی متروکه 102 ساله سیدنی
کشتی متروکه 102 ساله سیدنی

6- مجلس حزب کمونیست بلغارستان 

مجلس حزب کمونیست بلغارستان یا آثار تاریخی Buzludzha ، در بلندی های کوهستان بالکان در بلغارستان واقع شده است. این مجلس، از سال 1981 تا 1991 بعنوان مکان جلسات رهبران حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی استفاده می شد. بسیاری از صف آرایی های سیاسی و مراسم مربوط به حزب کمونیست در این مکان رخ داده اند.  این مکان در منطقه ای دور از بلغارستان با صرف 16 میلیون لوز ( واحد پول بلغارستان ) ساخته شده است. اما کل منطقه، بعد از سقوط اتحادیه شوروی در سال 1991، به دور از توجه باقیمانده است.

هم اکنون، این مکان به متروکه ترین مکان در بلغارستان تبدیل شده است.

 آدرس : بوزلدزا - کوه های بالکان مرکزی ، بلغارستان.

Address: Buzludzha -the Central Balkan Mountains, Bulgaria

مجلس حزب کمونیست بلغارستان
مجلس حزب کمونیست بلغارستان
مجلس حزب کمونیست بلغارستان

7- خانه های سانژی | تایوان

خانه های عجیب غریب سانژی ( Sanzhi UFO Houses ) ، ساختمان های  متروکه ای هستند که  در شمال شهر تایپه در تایوان واقع شده اند . ساخت خانه های یوفو در سال 1978 به عنوان اقامتگاهی برای کارمندان آمریکایی  انجام پذیرفت اما هیچ گاه از هیچ کس میزبانی نکرد.

داستان به ساخت این مجموعه بر می گردد ؛ می گویند کل این اقامتگاه بر روی گورستان قدمی هلندی ها واقع شده و از این جهت نفرین شده است. برخی دیگر متروک شده اینجا را به حوادثی که در طول ساخت آن رخ داده نسبت می دهند از جمله کارگرانی که به دلیل تصادف و یا اتفاقات مشابه جان خود را از دست می دادند و برخی دیگر می گویند متروکه شدن این مکان به دلیل شکستن مجمسه اژدها در طول ساخت است...

 

برخی دیگر هم متروک و متوقف شدن ساخت آن را به دلیل زیان های مالی پروژه می دانند. هر چه هست امروز رها و متروک است و شاید تنها سوژه ای برای عکاسی و مکانی آرام برای قدم زدن باشد.

آدرس : ناحیه سانجی – شهر تایپه جدید – تایوان.

Address: Sanzhi District- New Taipei City- Taiwan

خانه های سانجی
خانه های سانجی
خانه های سانجی

8- سالن نمایش نیو بدفورد اورفیوم | ایالات متحده

سالن نمایش نیوبدفورد اورفیوم ( New Bedford Orpheum ) که به عنوان خانه با عظمت اپرا شناخته می شد که در تاریخ  15 آوریل 1912 درست همان روزی که #کشتی تایتانیک غرق شد در ماساچوست افتتاح گردید. اورفیوم به مدت طولانی پنجاه سال فعال بود. اما در سال 1959، این سالن نمایش بسته شد و به مکانی برای ذخیره ی تنباکو تبدیل گردید.

امروزه بخش های بزرگی از این سالن نمایش دست نخورده باقی مانده و بقیه ی آنها به بخشی از یک سوپرمارکت تبدیل شده است.

 آدرس :  ایالات متحده – نیو بدفورد – خیابان آب شماره 1005.

Address: 1005 Water Street- New Bedford- United States

سالن نمایش نیو بدفورد اورفیوم
سالن نمایش نیو بدفورد اورفیوم
سالن نمایش نیو بدفورد اورفیوم

9- هتل سالتو | کلمبیا

هتل سالتو ( Salto Hotel ) ، در صخره های بوگوتا، پایتخت کلمبیا قرار دارد. در واقع ، روبروی آبشار تکوئنداما ( Tequendama ) با 157 متر بلندی قرار دارد. هتل سالتو ابتدا در سال ۱۹۲۳ و به عنوان یک عمارت خصوصی ساخته شد. در سال ۱۹۵۰ آن را به یک هتل ۸ طبقه تغییر کاربری دادند . بازدیدکنندگان از هتل می توانستند از منظره ی تماشایی محیط لذت ببرند. تا اینکه به دلیل آلوده شدن آب رودخانه ی پایین دست هتل در سال 1990 آلوده شد و همین شروعی بود برای متروک شدن این هتل. همچنین دلیل دیگری که باعث رها شدن این هتل شد این بود که گزارش های زیادی از خودکشی در این منطقه گزارش می شد و برخی می گویند روح این افراد هتل را تسخیر کرده است. 

آدرس: سچا، کوندینمرکا، کلمبیا

Address: Soacha, Cundinamarca, Colombia

هتل سالتو کلمبیا
هتل سالتو کلمبیا
هتل سالتو کلمبیا

10- استحکامات دریایی مائونسل | انگلستان

استحکامات مائونسل ( Maunsell Forts ) که در منطقه ی تایمز ایستوری ( Thames Estuary ) در انگلستان قرار دارد، بعنوان استحکامات دریایی و نظامی عمل می کرده است. هدف اصلی این استحکامات که در جریان جنگ جهانی دوم ساخته شده اند ارائه ی آتش ضد هوابرد بوده است. این برجها، در دریا، در عمق 30 متری قرار دارند. هر کدام از این برج ها شامل 7 ساختمان برجسته است که گرداگرد برج فرماندهی قرار دارند راه ارتباطی این برج ها با هم از طریق آبراه ها است .

این استحکامات بعد از پایان جنگ بلا استفاده باقی ماندند و  بعدها برای فعالیتهای دیگر استفاده شده و امروز متروکه رها شدند.

 آدرس : رودخانه تیمز- جنوب شرقی انگلستان

Address: River Thames- the south-east of Great Britain

استحکامات دریایی مائونسل انگلستان
استحکامات دریایی مائونسل انگلستان
استحکامات دریایی مائونسل انگلستان

سخن آخر 

 

نظر شما در مورد این اماکن چیست ؟

آیا تجربه ی بازدید از این ماکن یا جایی شبیه به آن ها را داشته اید ؟

نظرات و تجربیات خود را با کارناوال به اشتراک بگذارید.

این مطالب را هم که قبلا در کارناوال منتشر شده از دست ندهید :

هتل های متروکه و ترسناک دنیا

شهرهای متروکه دنیا

دیدگاه ها : 6
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....