چندی است فعالیت های سد سازان و راهسازان  منجر به تخریب آثار ارزشمند #تاریخی گردیده است، اما در این میان معدن کاران هم به صف تخریب کنندگان پیوسته اند.

در ماه های اخیر معدن کاران به حریم اثر تاریخی "دژ اسپهبد خورشيد" تجاوز کرده بودند که این بار تجاوز های آنها به تپه "بی بی دن" کشیده شده است. پس از به راه افتادن خبر تعرض به تپه "بی بی دن "زنجیره ای انسانی در کنار این تپه تاریخی تشکیل شد و گروه های مختلف ورزشی از جمله اعضای گروه دوچرخه سواری، پاراگلایدر و گروه های دانشجویی اعضای شرکت ها و انجمن های مردم نهاد ، دوست داران روستاهای هم جوار و.... با صدور بیانیه ای پیام خود را در حمایت از باقی ماندن این اثر اعلام کردند.

 مجید زند بخشدار گلستان سیرجان با اشاره به این که از سال 89 گروهی به دنبال گرفتن مجوز معدن کاری در این منطقه بودند گفت :

با بازدید بازرسان میراث فرهنگی کشور فعالیت های این گروه در این مکان متوقف گردید.

رییس اداره میراث فرهنگی #سیرجان با اشاره به مخالفت های اداره میراث فرهنگی سیرجان و استان کرمان در زمینه فعالیت های معدنکاری در این منطقه تصریح کرد، هم اکنون اقدامات و مراحل قانونی تکمیل پرونده تپه باستانی بی بی دن برای ثبت در آثار ملی انجام شده است. طبق کاوش های انجام شده و یافتن اشیایی در این منطقه قدمت آن به دوره قلعه سنگ بازمی گردد.

مهدی حسینی نژاد معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این باره گفت: در صورتي كه ميراث فرهنگي مختصات محوطه را اعلام كرده باشد معاونت معدني سازمان صنعت و معدن و تجارت استان كرمان هرگز مجوز معدن صادر نخواهد كرد . او گفت اگر هم مجوزی صادر شده قطعا  زمانی بوده که كه مختصاتي از ميراث فرهنگي به سازمان صنعت و معدن ارسال نشده زيرا كه براي دريافت مجوز بايد از سازمان ميراث فرهنگي ،‌محيط زيست و منابع طبيعي استعلام هايي را داشته باشيم .

خبر0

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....