علیرضا شاپور شهبازی درسوم شهریور ماه سال 1321، در شهر شیراز چشم به دنیا گشود. وی شیفته تاریخ و فرهنگ ایران بود و از نوجوانی شاهنامه را با دل و جان می خواند. استاد شهبازی پس از اخذ مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه پهلوی شیراز،  به لندن رفت و در رشته مطالعات غرب و آسیا ادامه تحصیل داد و سپس دکترا باستان شناسی و پسادکترای در رشته تاریخ شناسی ایران از دانشگاه گوتینگن اخذ نمودند.

ایشان بالغ بر 180مقاله و 18 کتاب به زبان های فارسی، انگلیسی، آلملتی و فراسوی در زمینه تاریخ ایران پیش از اسلام را به رشته تحریر در آورد.

شهبازی سال 1352 شمسی به ایران بازگشت و ریاست بخش تارخ موزه ملی را به عهده گرفت و در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و پس از آن به شیراز رفت و مدرس موسسه آسیایی شیراز شد.

در سال 1353شمسی در تخت جمشید "بنیاد تحقیقات هخامنشی" را راه‌اندازی کرد و تا سال 1358 در این مرکز فعالیت کرد.

استاد با آنکه عاشق و شیفته تاریخ سرزمینش بود اما بدون هیچ گونه تعصبی سخنرانی میکرد و تمام گفته ها و نوشته هایش از روی اندیشه و دانش و سخن سنجی بود.

علیرضا شاپور شهبازی در سال 1384شمسی به پاس تلاشهایش در زمینه تاریخ ایران جایزه هوشنگ پور شریعتی را از انجمن مطالعات خاورمیانه دریافت نمود.

سرانجام در سال 25تیرماه 1385 دکتر شهبازی در واشنگتن سرطان معده رخت از این دنیای فانی بربست وپیکرش را به ایران آوردند تا درکنار آرامگاه شاعر خردمند شهرش آرام گیرد.

از آثار ایشان می توان به "کورش بزرگ" در باره زندگی و جهانداری بنیادگذار شاهنشاهی ایران"، "جهانداری داریوش بزرگ"،"یک شاهزادهٔ هخامنشی، کورش جوان"، "شرح مصوّر تخت‌جمشید"، "ماد و هخامنشی"، "راهنمای جامع پاسارگاد"، "تاریخ ساسانیان" و... اشاره کرد.


یادش گرامی...

استاد علیرضا شاپورشهبازی

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....