کوچه "لولاگر" منتهی به خیابان حافظ و نوفل‌لوشاتو، یکی از متفاوت ترین و قدیمی ترین کوچه های پاییتخت است. قرینه بودن تمام اجزاء در این کوچه از جمله پنجره ها، درختان، بالکن ها و نماها و هم چنین وجود قدیمی ترین پیتزا فروشی پاییتخت در آن، این کوچه را به شهرت رسانیده است. شهرداری منطقه 11 قصد مرمت و بازسازی این کوچه را دارد و از آنجایی که معماری کوچه لولاگر بسیار خاص است، این پروژه را "بزرگترین پروژه مرمتی بافت شهر تهران" نامیده اند.

نصراله آبادیان، شهردار منطقه 11 تهران می گوید:

خانه‌های دوقلو رو به روی هم که 76 سال پیش توسط خانواده لولاگرها با هنرمندی «استاد حسن بنا» ساخته شده‌اند، درختان متقارنی که در حیاط این خانه‌ها به صورت قرینه و موازی کاشته شده، دیوارهای آجری قدیمی، قدیمی‌ترین پیتزا فروشی ایران، نزدیکی به سفارت فرانسه و ایتالیا، لمس جریان زندگی از تهران قدیم تا امروز را برای هر بیننده‌ای امکان‌پذیر کرده است.

بنا بر گفته های نصراله آبادیان، حفاظت از آثار معماری و هنری  هم جزیی از اهداف گردشگری است و برای مدیریت شهری حائز اهمیت می باشد؛ از این رو برنامه هایی  برای بازآفرینی بافت‌های واجد ارزش تاریخی و معماری با هدف ایجاد محرک توسعه در هسته مرکزی شهر تهران در دست اقدام است.

شهردار منطقه 11 افزود:

در همین راستا کارگروه ارتقای کیفیت زندگی متشکل از شهردار منطقه، معاون فنی و عمرانی، شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک، زیبا سازی، نماینده میراث فرهنگی و مشاور پروژه تشکیل و در نشست‌هایی که با مالکان خانه‌های واقع در کوچه لولاگر برگزار شد و با توجه به زیبایی و ویژگی‌های خاص این کوچه، مقرر شد اقدامات بازآفرینی منظرشهری شامل کف سازی و مبلمان شهری اعم از نور پردازی و نیمکت از سوی شهرداری منطقه 11 انجام شود.

او افزود:

در این طرح که بزرگترین پروژه مرمتی بافت شهر تهران است، تبدیل خانه‌های قدیمی با حفظ بنا به «هتل مارکتینگ» از سوی مالکین انجام خواهد شد. همچنین بازسازی نخستین خانه قدیمی کوچه لولاگر به پایان رسیده و در حال حاضر نگارخانه و کافی شاپ در این مکان دایر شده است.

اخبار گردشگری

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....