طی گزارشی از سازمان میراث فرهنگی، اشیائی تاریخی که شامل 73 "گل مهره " دوره ساسانی بوده و اکثرا از سلامت فیزیکی برخوردار هستند به رییس موزه ملی ایران توسط آمریکا  تحویل داده شد. این اشیاء به صورت قاچاق از کشور خارج شده بودند که به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تحویل داده شده و پس از آن با هماهنگی وزارت امور خارجه به کشورمان منتقل گردید. در طی دو سال اخیر این چهارمین محموله تاریخی است که به کشور بازگردانده می شود.

اولین محموله ای که به ایران بازگرداده شد، شامل 349 قلم شی باستانی بود که بعد از چند ماه دعوای حقوقی از بلژیک به ایران بازگشت.

دومین محموله شامل 108 شی ء تاریخی از موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو در اردیبهشت 94 به مسئولان سازمان میراث فرهنگی تحویل داده شد.

سومین محموله هم شامل 30 قطعه از اشیاء و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام توسط دولت بریتانیا

گفتنی است این اشیاء که عموما به صورت قاچاق از کشورمان خارج شده بودند به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تحویل داده شدند و پس از آن با هماهنگی وزارت امور خارجه به کشورمان منتقل شدند.

 این اشیا از قدمتی حدود 1500 تا 1800 سال برخوردار بوده  و از نظر کارشناسان موزه ملی ایران، دارای اصالت تاریخی بوده و از سلامت و صحت برخوردار هستند.

 
باستانی0

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....