روستایی شش هزار ساله در اورامان کردستان کشف شد

دری پی کاوش ها و حفاری ها در محوطه باستانی سرچم در نزدیکی روستای روآر از توابع شهرستان سروآباد #کردستان باقی مانده یک #روستای تاریخی و کهن 6 هزار ساله کشف شد .

در این#کاوش ها آثار تاریخی متعددی کشف شد مانند :  سفال، ظرف سنگی، ابزار سنگی، بقایای استخوان حیوانات و بقایای معماری کشف شده  .

سفال های بدست آمده از این کاوش با پوشش قرمز، نخودی و سفال‌هایی با تزیین فشاری انگشتی و منقوش هندسی اند که به سنت سفال دالما و تعداد محدودی نیز به سنت سه گابی تعلق دارند.

لازم به ذکر است تا پیش از حفاری محوطه سرچم ، اطلاعاتی از سکونت‌های دوره مس و سنگ میانی در منطقه اورامان ( راجع به این شهر اینجا بیشتر بخوانید) وجود نداشت وتاکنون روستایی با این قدمت در منطقه #اورامان شناسایی نشده بود.

کاوش های جدید و تازه این امکان را می دهد تا اطلاعات مفیدی درباره نحوه معیشت، سنت‌های فرهنگی و ارتباطات آن‌ها با یکدیگر در اختیار پژوهشگران و محققان قرار بگیرد.

نکته جالب در این حفاری نشان می دهد  آثاری از سکونت عصر آهن مربوط به سه هزار سال پیش نیز پیدا شده است و این بیانگر استفاده از این منطقه در این عصر است .

این کاوش ها هم چنان ادامه دارد و باعث شده تا مکان‌های متعددی از دوره‌های پارینه‌سنگی، مس‌سنگی، عصر آهن و ادوار اسلامی‌ شناسایی شوند که نشان‌دهنده قدمت ، تاریخچه ، فرهنگ و غنای استان کردستان است. که تا قبل از این اطلاعات کمی در مورد این منطقه وجود داشت .

روستایی شش هزار ساله در اورامان کردستان کشف شد
روستایی شش هزار ساله در اورامان کردستان کشف شد

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید …..

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....