مقصدمان این بار غاری در #فرانسه است، اما نه غاری معمولی .

این جا شبیه سرزمین عجایب است، جایی که تخیل هایت دیگر سیاه وسفید نیستند، رنگی شده و هم چون حقیقتی در روبه روی چشمانت ظاهر می شوند .

غاری که می خواهیم به آن سفر کنیم، #باستانی است و در طول هزاران سال در آن دریاچه ای پلکانی و نقاشی شده با رنگ های باور نکردنی تشکیل شده است.

شاید در نگاه اول عجیب و غیر معمول باشد، اما این #غار واقعا هست و امروز یکی از جذابیت های #گردشگری در فرانسه به حساب می آید .

در ادامه با کارناوال همراه باشید تا از غار "سینت مارسل داردش " Saint Marcel d’Ardèche بیشتر بدانیم .

حوضچه های رنگی در غار سینت مارسل داردش

غاری باور نکردنی در فرانسه

باداب سورت را یادتان هست ؟ آن حوضچه های پلکانی، با آب های رنگارنگ، در فرانسه هم تجلی از همان پلکان ها را می بینیم، اما این بار در غاری اسرار آمیز، غار "سینت مارسل داردش" Saint Marcel d’Ardèche .

 “سینت مارسل داردش ” Saint Marcel d’Ardèche  هم مانند دیگر غارها دارای سنگ واره های زیبا  و حتی نقاشی هایی باستانی است اما چیزی که از همه بیشتر آن را مشهور کرده همین حوضچه های رنگین کمانی آن است. حوضچه هایی که آب های رنگی دارند و درخشش آن چشم هر بیننده ای را خیره می کند .

داخل غار با چراغ های رنگی تزیین شده و همین چراغ ها زیبایی آن را چند برابر کرده اند، هنگام بازدید از این غار سفری تاریخی و اکتشافی را تجربه خواهید کرد . 

 در این غار  برای پدیده های مختلف نام هایی خاص انتخاب کرده اند، مجموعه سنگ واره های آن را گالری زیر زمینی، ورودی آن را کلیسای مجلل و حوضچه های  آن را  به اسم "فونتین اف ویرجین " Fountain of the Virgin می نامند .

غار سینت مارسل داردش
حوضچه های رنگی غار سینت مارسل داردش
غار سینت مارسل داردش

 ورودی غار سنت مارسل داردش

 در ابتدای ورود به غار باید مسیری 9 کیلومتری را تا رسیدن به مرکز غار طی کنید. این قسمت که کلیسای جامع نام دارد با 9 کیلومتر طول و سنگ واره هایی زیبا، در همین ابتدای راه توجه واردشوندگان به غار را جلب می کند و آنها با دیدن زیبایی های این قسمت برای تجربه ای منحصر به فرد در این غار خود را آماده می کنند .

ورودی غار سینت مارسل داردش
ورودی غار سینت مارسل داردش
ورودی غار سینت مارسل داردش

حوضچه های جادویی در سینت مارسرل داردش 

یکی از مشهورترین قسمت های غار سنت مارسل داردش، همین حوضچه های رنگی آن است. قدمت این حوضچه ها به میلیون ها سال قبل بازمی گردد. رنگ آن هم طی فرایندهایی شیمیایی ایجاد شده است که در ادامه در قسمت زمین شناسی به صورت کامل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد .

در این غار شبکه ای از آب ها را می بیند که در حوضچه هایی با درازای 1,968 فوت قرار دارند. رنگ های متضاد این #حوضچه آن را شبیه فیلم های سینمایی کرده است که البته  این حوضچه های رنگی در فیلم سینمایی فرانسوی "دموندس " Deux Mondes هم دیده می شود .

حوضچه های رنگی در غار سینت مارسل داردش
حوضچه های رنگی در غارسینت مارسل داردش
حوضچه های رنگی در غارسینت مارسل داردش
حوضچه های رنگی در غار سینت مارسل داردش
حوضچه های رنگی در غار سینت مارسل داردش

 ساختارهای سنگی

 در این غار هم مانند دیگر غارها سنگ واره هایی با اشکال خاص وجود دارد. برخی از آنها عمودی و برخی هم بر روی سقف و دیوار های غار هستند و زیبایی خاصی به غار بخشیده اند .

نام این ساختارهای سنگی را "اگر" Uygur گذاشته اند، ساختارهای سنگی با حل شدن  آب باران در سنگ آهک ایجاد می شود و پس از آن با چکه کردن در خاک، آن را با کربنات دی اکسید غنی می کند؛ سپس هنگامی که وارد حفره های زیر زمینی می شود می تواند تبخیر شود و انواع ساختارهای سنگی را تشکیل دهد .

هنگامی که آب در حفره های زیر زمینی می رود می تواند تبخیر شود  و به شکل انواع غار سنگ در بیاید .

ساختارهای سنگی در غار سینت مارسل داردش
ساختار های سنگی غار سینت مارسل داردش
ساختارهای سنگی در غار سینت مارسل داردش

کریستال های شفاف

دراین غار کریستال هایی وجود  دارد که شبیه دانه های برف هستند و آنها را از هر لحاظ جذاب کرده است . 

این کریستال ها هنگام ترکیب شدن با نور پردازی های غار همانند الماس هایی رنگین نمایان می شود که زیبایی اش را چند برابر خواهد کرد .

کریستال های غار سینت مارسل داردش

چه کسی این غار را کشف کرد ؟

در سال 1836 هنگامی یک شکارچی فرانسوی در حال تعقیب شکارش بود، ناگهان به طور تصادفی با این غار مواجه می شود. او از این که با چنین پدیده ای روبه رو شده بود شگفت زده بود و بعد از گذشت مدت کوتاهی از کشف، این غار به سرعت شناخته شد و اکنون جزء محبوب ترین مقاصد گردشگری در فرانسه است .

ساختارهای سنگی د رغار سینت مارسل داردش

فرایندهای زمین شناسی در غار سینت مارسل داردش

حتما دوست دارید بدانید چطور ممکن است این آب ها چنین رنگ های وهم آوری داشته باشند. داستان شکل گیری این غار به میلیون ها سال قبل باز می گردد. البته قبل از این که نحوه رنگ آمیزی آب ها را بگوییم بهتر است بدانیم اصلا چگونه این آب ها بر روی مسیری پله کانی جریان دارند .

به تمام سنگ‌هایی که بعد از تشکیل فضای غار بر اثر چکیدن آب‌های فرورُو به‌وجود می‌آید "غارسنگ" speleothem غارنَهِشته یا سازندهای غار می‌گویند . زمانی که آب از شکاف‌ها به درون غارها می‌رسد برخی ترکیبات حاضر در دیواره‌های غار نظیر کلسیت، آراگونیت یا گچ در این آب حل می‌شود و سپس  هنگامی که این محلول به محوطه‌های پر از هوای غارها رسید دی‌اکسید کربن آب تخلیه شده و این امر باعث تبخیر ترکیبات یادشده از آب می‌شود. با گذر زمان، که ممکن است ده‌ها هزار سال به‌درازا بکشد، رسوب کردن آرام آرام این مواد تبخیری بر روی سطوح غار تشکیل غارسنگ‌ها را می‌دهد. سرعت تشکیل غارسنگ‌ها بستگی به میزان دی‌اکسید کربن موجود در محلول، دما و دیگر عوامل دارد .

 غارسنگ‌ها معمولاً در غارهای سنگ آهکی و غارهای تشکیل‌شده از صخره‌های دولومیتی انحلال‌پذیر پدید می‌آیند. غاری که در آن رطوبت وجود دارد و غارسنگ‌ها در آن رشد می‌کنند غار زنده یا غار فعال و غاری که در آن رطوبت وجود ندارد و غارسنگ‌ها در آن رشد نمی‌کنند غار مرده یا غار خشک نامیده می‌شود. چکنده (استالاکتیت) و چکیده (استالاگمیت) معروف‌ترین غارسنگ‌ها هستند .

هنگامی  که آب وارد لایه‌های زمین می‌شود، ممکن است در حین حل کردن آهک به رگه‌هایی از فلزات و مواد معدنی دیگر برخورد کند و مقداری از آنها را حل کرده و با خود به فضای درون غارها ببرد و در زمان شکل گرفتن تشکیلات آهکی این رنگ در آن تأثیر بگذارد. دلیل رنگی بودن چشمه های غار این به دلیل حل شدن همین مواد معدنی در آب است.  رنگ سفید شیری ،رنگ خالص تشکیلات آهکی است؛ و دیگر رنگها در نتیجه املاح موجود در کربنات کلسیم است. البته مواقعی هم پیش می‌ آید یک بخشی از تزئینات آهکی به چند رنگ دیده می‌شوند که این عوامل بودن چند نوع مواد مختلف را در درون لایه‌های زمین نشان می‌دهد. این مواد و املاح باعث ایجاد رنگ‌های زیر می‌شوند: گوگرد : زرد | آهن : سیاه | مس : سبز زنگاری | گل رس : قرمز | زغال‌سنگ : سیاه | جیوه : نارنجی مایل به قرمز 

ساختارهای سنگی در غار سینت مارسل داردش
ساختارهای سنگی غار سینت مارسل داردش
ساختارهای سنگی در غار سینت مارسل داردش

دسترسی و اطلاعات تکمیلی

بلیط بازدید از این غار شگفت انگیز برای بزرگسالان 10 دلار و برای کودکان 7 دلار خواهد بود. البته اگر به صورت گروهی برای خرید بلیط اقدام نمایید قیمت ها کم تر خواهد شد.

آدرس: فرانسه، جاده دز گرجز07700، غار سن مارسل دارداش

Address: Route des Gorges , 07700 Saint-Marcel-d'Ardeche , France

 

نقشه راه به غار سینت مارسل داردش

در آخر هم با هم ویدئویی از این غار اسرار آمیز می بینیم

سخن کارناوال

امروز با هم پدیده ای را دیدیم که می توان گفت در کم تر جایی دیده شده است. اگر شما هم از این دست پدیده های نادر سراغ دارید می توانید به ما معرفی کنید تا اطلاعات بیشتری از آن در اختیار همگان و شما قرار دهیم و نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....