کارناوال امروز شما را می‌برد به طبیعتی با طعم بهشت در همین نزدیکی

به شرق استانبول ترکیه می‌رویم و سراغ از پارک ملی هفت دریاچه می‌گیریم

پای در طبیعت چشمنواز می‌گذاری و هفت دریاچه سحرآمیز به استقبالت می‌آیند.

طبیعت دل‌ربای پارک نفس‌گیر است و شکوه هزار رنگ درختان غوغا می‌کند.

پلی دست ساز در طرفی و آبشاری کوچک در طرفی دیگر

حال پای در آب بگذارید و خنکای آب چشمه‌‌ها را فهم کنید...

همراه با کاناوال در طبیعت بهشتی پارک ملی هفت دریاچه ترکیه، طبیعت را بیاموزید!

پارک ملی هفت دریاچه

پارک ملی هفت دریاچه | Yedigoller National Park

ناحیه دریای سیاه از شرق استانبول در استان بلو ترکیه شروع می‌شود که در مرکز آن پارک ملی هفت دریاچه یا یدی‌گوللر قرار دارد. شهرت این پارک به سبب هفت دریاچه زیبا، پوشش گیاهی غنی و ماهیان غزل‌آلای فراوانش است. آب و هوای منحصر به فرد پارک هفت دریاچه موجب جنگل رنگینی از درختان بلوط، توسکا، کاج و فندوق در پاییز می‌شود. طبیعت اغواکننده پارک نیز بسیاری را برای بازدید از این طبیعت در چهار فصل سال ترغیب می‌کند. در پارک هفت دریاچه چشمه‌های آب داغ، مسیرهای کوهنوردی، پیاده روی و طبیعت گردی دیده می‌شود. همچنین در زمستان یکی از بهترین #پیست‌های اسکی ترکیه را در این پارک ملی می‌توان دید. یکی از بهترین ویژگی‌های پارک خلوتی، بکری و طبیعت دست نخورده آن است. به طوری که می‌توانید یک روز را به دور از فضایی شهری در این پارک بگذرانید.  

مساحت پارک هفت دریاچه بیش از 16,000 متر مربع است و در سال 1965 رسما تحت حفاظت دولت قرار گرفته و نام پارک ملی بر آن گذاشته شد. پارک ملی هفت دریاچه در سال 2013، 33000 گردشگر را به خود جذب کرد؛ در حالی که این تعداد در سال 2014 به 63000 نفر افزایش پیدا کرد. بنا بر پیش بینی مدیریت محلی جنگل ها و آبشارها، این تعداد تا آخر سال 2015 به 100,000 رسید.

پارک ملی هفت دریاچه
photo by Kadir EVCİ
پارک ملی هفت دریاچه
photo by furkan meriç tanrıver
پارک ملی هفت دریاچه

جاذبه‌های پارک ملی هفت دریاچه

جاذبه‌های پارک ملی یدیگولر یا هفت دریاچه به شرح زیر است:

1) هفت دریاچه

پارک ملی هفت دریاچه شامل هفت دریاچه کوچک است که نام‌هایشان از این قرار است: بیوک‌گل ( دریاچه بزرگ )، درین‌گل ( دریاچه عمیق )، سرین‌گل ( دریاچه سرد )، نازلی‌گل ( دریاچه ظریف )، سازلی‌گل ( دریاچه جگن )، اینس‌گل ( دریاچه باریک )، کوچوک‌گل ( دریاچه کوچک )

این دریاچه‌ها با جریانات کوهستانی تغذیه می‌شوند و جواهری بکر را در دل طبیعت و در تابستان و زمستان تشکیل می‌دهند. دریاچه‌ها با جریان‌های سطحی و زیرزمینی به یکدیگر متصل می‌شوند. 

2) قله کاپانکایا 

 منظره این پارک از قله کاپانکایا در همین پارک بسیار حیرت آور و زیباست. در این نقطه با اندکی پیاده روی خواهید توانست منطقه حفاظت شده گوزن‌ها را ببینید. 

در نزدیکی پارک ملی هفت دریاچه، دریاچه ابنت نیز برای بازدید مناسب است. این دریاچه در 25 مایلی جنوب غربی شهر بُلو قرار دارد. 

هفت دریاچه در ترکیه
photo by Haydar Mutaf
قله کاپانکایا در پارک ملی هفت دریاچه

تفریحات در پارک ملی هفت دریاچه

از جمله تفریحات این پارک طبیعت گردی در میان هفت دریاچه و پوشش گیاهی منحصر بفردشان، عکاسی منظره، نقاشی، ماهی‌گیری، اسکی و ... است.

۱) عکاسی و نقاشی

در طی پاییز تورهای بسیاری عکاسان حرفه‌ای و آماتور را به این منطقه می‌آورند و عکاسان بسیاری طلوع و غروب باشکوهی را در این پارک ثبت کرده‌اند. 

بسیاری نیز پا به طبیعت این پارک می‌گذارند تا با رنگ و قلم مو ثبتی جاودانه بسازند. 

عکاسی در پارک هفت دریاچه
photo by Fevzi Topcu

2) کوهنوردی، پیاده روی و کمپینگ 

طبیعت وسیع و جذاب پارک هفت دریاچه این امکان را به شما می‌دهد تا در میان درختان و رودخانه‌ها و کوه‌ها به گردش بپردازید. در پارک هفت دریاچه فضایی جهت کمپینگ و چادر زدنی یز در نظر گرفته شده است. به جز زمستان که بازدید کننگان زیادی به پارک نمی‌روند، در باقی فصول چادر زنی یکی فعالیت‌های محبوب و مورد استقبال گردشگران است. از دیگر امکانات پارک می‌توان به مهمان‌پذیر، خانه‌های ییلاقی، چادرها و کاروان‌سراها اشاره کرد. همچنین رستوران‌ها و کافه‌هایی رو به منظره دلپذیر دریاچه‌ها قرار دارد که در آن امکان صرف ناهار و صبحانه را خواهید داشت.

کوهنوردی در پارک هفت دریاچه
چادر زدن در پارک هفت دریاچه
photo by Ludmila Yilmaz

3) اسکی

بهترین مراکز و پیست‌های اسکی ترکیه در پارک ملی هفت دریاچه قرار دارند. جاذبه زمستانی پارک هفت دریاچه نیز مربوط به اسکی بر روی قله‌های این پارک است.

اسکی در پارک هفت دریاچه
photo by Gable Denims

4) ماهی‌گیری

 در دریاچه‌های پارک ملی ماهی‌های قزل‌آلا و سالمون دیده می‌شود. برای ماهی‌گیری احتیاج به اجازه وزارت جنگل‌ها دارید و تنها در طی ماه‌های می تا سپتامبر امکان ماهی‌گیری وجود دارد. برای طبخ ماهی در پارک می‌توانید از استخرهای پرورش ماهی در درین گل، ماهی قزل‌آلا خریداری کنید. 

پارک هفت دریاچه
photo by Berkan Bıçakhan

پوشش گیاهی پارک ملی هفت دریاچه 

در پارک ملی هفت دریاچه 236 گونه گیاهی مختلف وجود دارد که شامل طیف متنوعی از گیاهان گلدار و درختان است. از جمله گیاهان گلدار می‌توان سوسن، زعفران و ارکیده  را در میان طبیعت پارک دید.

در بخش عمده پارک درختان راش دیده می‌شود و البته درختان بلوط، ممرز، توسکا، کاج سیاه، کاج اسکاتلندی، نارون و درختان لیمو نیز در میان درختان به چشم می‌خورند. 

پارک ملی هفت دریاچه

پوشش جانوری پارک ملی هفت دریاچه

خوشبختانه به سبب محافظت به جا از محیط زیست و چرخه زندگی جانوران و گیاهان بومی این پارک، جمعیت حیوانات پارک ملی هفت دریاچه در حال افزایش است. حیواناتی چون: گوزن، خوک، گرگ، روباه، سنجاب، خرگوش، خرس و تعداد بی‌شماری از پرندگان همچون اردک و کبوتر وحشی در طبیعت پارک زندگی می‌کنند. طیف متنوعی از ماهی‌ها نیز درون دریاچه‌ها دیده می‌شوند. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید قوی‌ها را در دریاچه بیوک‌گل ببینید.

همان طور که گفته شد، یک منطقه محافظت شده برای گوزن‌ها در پارک هفت دریاچه وجود دارد. 

در سال 1960 اولین استخر پرورش ماهی قزل آلای ترکیه در این پارک تأسیس شد و ماهی‌گیری در این پارک بسیار مورد استقبال گردشگران است. 

حیوانات پارک ملی هفت دریاچه
photo by Erol GUNDUZ

زمین شناسی پارک ملی هفت دریاچه

 وضعیت ساختاری زمین پارک هفت دریاچه، دلیل عمده شکل‌گیری دریاچه‌هاست، چرا که زمین این منطقه تمایل زیادی به فرو نشستن دارد.

هفت دریاچه موجود در این پارک ملی نیز به سبب رانش زمین ایجاده شده اند.

پارک ملی هفت دریاچه
photo by Olay Seven

بهترین فصل سفر به پارک ملی هفت دریاچه 

پارک ملی هفت دریاچه به بازدید کنندگان این امکان را می دهد تا بتوانند طبیعت فوق العاده و حیات وحش موجود را از نزدیک لمس کنند. اکثر درختان با رنگ سرخ، زرد و سبز زیبای پاییزی رنگ آمیزی شده اند و به همین جهت خزان این پارک فصل فوق العاده ای برای بازدید است. هرکسی می‌تواند از سکوت و بکری طبیعت لذت ببرد و آرامش مطلق را در اینجا احساس کند. 

پارک ملی هفت دریاچه
photo by Ash Ley
پارک ملی هفت دریاچه
photo by murat geçgel

دسترسی به پارک ملی هفت دریاچه 

بازدید از پارک ملی هفت دریاچه جهت یک گردش روزانه برای ساکنین شهرهای استانبول و آنکارا بسیار مناسب است. پارک ملی هفت دریاچه میان دو شهر استانبول و آنکارا قرار دارد و تنها 2.5 ساعت زمان می‌برد تا به هفت دریاچه برسند.

پارک ملی هفت دریاچه در 42 کیلومتری شمال استان بُلو و جنوب استان زونگولداک در منطقه دریای سیاه واقع شده است.  

شما می‌توانید با خروج از بزرگراه بُلو-آنکارا به سمت ینیکاگا رفته و علائم «به سمت یدیگولر» را تا جاده منگن دنبال کنید. در زمستان‌ها ممکن است به جهت بارش سنگین برف، بزرگراه بُلو-یدیگولر بسته باشد و در نتیجه تنها راه دسترسی به پارک هفت دریاچه، استفاده از بزرگراه ینیکاگا-منگن-یاسیزیک است.

برای رسیدن به پارک ملی هفت دریاچه وسایل حمل و نقل عمومی وجود ندارد و در صورت نبود وسیله، احتیاج به اجاره کردن ماشین دارید. 

آدرس: ترکیه، پارک ملی هفت دریاچه

Address: Yedigöller/Bolu, Turkey

در مسیر پارک ملی هفت دریاچه
photo by ekrem sahin
در مسیر پارک ملی هفت دریاچه
photo by Mustafa Furkan

توصیه‌های کارناوال 

برای اقامت در خانه‌های ییلاقی توصیه می‌شود که از قبل نسبت به رزرو مکان اقدام کنید. از جمله امکانات درون خانه‌های ییلاقی می‌توان به وجود باربیکیو و شومینه اشاره کرد. توجه داشته باشید که آب و هوای این منطقه یلاقی و خنک است و برای بازدید از این مکان حتی در تابستان باید لباس‌های گرم با خود به همراه داشته باشید. هر چیزی را که لازم دارید با خود ببرید و هیچ چیزی را از قلم نیندازید، چرا که رفتن به پارک ملی هفت دریاچه یا یدیگولر به معنای خارج شدن و از دست دادن هر گونه امکانات شهری‌ست. تنها رستوران، کافه و غذاهای حاضری برای شما مهیاست. برای غذا می‌توانید از استخر پرورش ماهی در دریاچه درین‌گل، ماهی خریداری کرده و در باربیکیوهای حاضر در پارک ماهی را کباب کنید و بر روی میزهای چوبی در میان درختان به صرف غذا بپردازید. 

اگر نمی‌خواهید در آلاچیق‌های خالی از امکانات شهری پارک اقامت کنید و از طرفی هم دلتان نمی‌آید طبیعت بی‌نظیر پارک را از دست بدهید، می‌توانید به هتل «کرو اتل» در 15 کیلومتری شهر بلو و واقع در بزرگراه استانبول-آنکارا بروید. 

خانه‌های ییلاقی هفت دریاچه
پارک ملی هفت دریاچه
پارک ملی هفت دریاچه

ویدیویی از پارک ملی هفت دریاچه ترکیه

پارک ملی هفت دریاچه

سخن آخر

بازدید از پارک ملی هفت دریاچه چگونه بود؟

طبیعت مسحور کننده اش شما را شیفته کرد؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....