سال گذشته در چنین روزی، ایران یکی از بزرگترین باستان شناسان خود را ازدست داد. 

دکتر شهریار عدل، باستان شناس  و پژوهشگر و نویسنده‌ی فرهیخته ایرانی، 31 خرداد سال 1394 در پاریس دیده از جهان بست. 

دکتر عدل 14 بهمن 1322 در محله پیچ شمیران تهران به دنیا آمد. وی بعد از اتمام مدرسه برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و پس از اخذ دیپلم در سه رشته تاریخ هنر، معماری، باستان شناسی ادمه تحصیل داد. دکترای خود را در رشته تاریخ می گیرد.

بازگرداندن شاهنامه طهماسبی از آمریکا با همکاری ایرج افشار یکی از ارزشمندترین خدمات ایشان در زمینه تاریخ هنر به این سرزمین بود. در سال 1358 بسیار تلاش کرد  تا نقاشی های دزدیده شده کاخ گلستان را بازگرداند؛ همچنین وی فیلم های دوران قاجار را کشف کرد و این کشف او را به سمت پژوهش بر تاریخچه عکاسی ایران سوق داد. عدل با همکاری یحیی ذکاء مقاله ای در این باب به زبان فرانسه نگاشت.

علاقه دکتر عدل به باستان شناسی و تاریخ هنر سبب شد تا پژوهش ها و مطالعات گسترده ای را در این زمینه به انجام رساند.

پس از زلزله بم تلاش بسیار برای حفظ بازمانده های بم کرد.

در ثبت جهانی چغازنبیل، تخت جمشید و میدان نقش جهان دکتر شهریار عدل نقش پررنگ و کلیدی داشت. 

در این خبر تنها به تعداد اندکی از فعالیتهای ایشا اشاره شد و برای بازگو کردن زحمات ارزشمند ایشان باید سال ها زمان گذاشت و نوشت.

از جوائز ایشان می توان به  مدال برنز «مرگز پژوهش‌های علمی فرانسه (1985)، مدال برجسته‌ جهانی «پنج قاره» یونسکو (1388)، مدال نقره‌ی ارسطو از یونسکو (1996)، مدال ابن سینا از یونسکو (2003)، مدال شصتمین سال یونسکو (2005)، مدال مرکز پژوهش‌های علمی فرانسه (2009) اشاره کرد.

کتاب های  "هنر و جامعه در جهان ایرانی"، "تهران، پایتخت دویست‌ساله"، مشارکت در تدوین و ویراستاری جلد پنجم از مجموعه‌ای شش جلدی کتاب تاریخ تمدن آسیای مرکزی، یونسکو 1990 حاصل بخشی از زحمات و پژوهش های  پربار و ارزشمند دکتر عدل می باشد.

تصویری از مراسم تشییع پیکر دکتر عدل از موزه ایران باستان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....