آینده ی هواپیماها چیست ؟ امروزه شاهد رقابتی گسترده در سطح جهانی و میان شرکت های هواپیماسازی بزرگ برای ساخت یک هواپیمای مدرن تر و ایده آل هستیم . #ناسا ، #بوئینگ طرح های زیادی را برای ساخت یک #هواپیمای مدرن ارائه می دهند ولی آیا روزی می رسد که این طراحی ها به واقعیت بدل گردند و شاهد پرواز این نوع هواپیماها در آسمان ها باشیم ؟

بشر در تمامی زمینه ها در حال پیشرفت است و سفر کردن فقط محدود به کره ی زمین نیست . ما شاهد سفرهای فضایی نیز هستیم . 

در عصری زندگی می کنیم که تکنولوژی به سرعت تغییر می کند و به سمت پیشرفت قدم بر می دارد و این پیشرفت ها تاثیرات زیادی بر روی #گردشگری در سطح بین المللی می گذارد . 

روز به روز سفر کردن راحت تر می شود ، امنیت در سفر افزایش پیدا می کند و مدت زمان رسیدن به مقصد نیز کم تر می شود . در ادامه خواهید دانست که چقدر یشرفت در زمینه ی ساخت #هواپیماهای فراصوت و مدرن می تواند دنیای سفر های هوایی و به دنبال آن گردشگری را متحول کند . 

همراه کارناوال باشید . 

هواپیماهای فراصوت و الکتریکی

زمان تغییر فرا رسیده است

در آینده هواپیماها دیگر هیچ شباهتی به گذشته و دهه های 60 میلادی ندارند . حال چه فراصوت باشند یا از نوع دیگر . طراحی ها دگرگون شده اند ، قابلیت های فراوانی به آن ها اضافه شده است و تکنولوژی های تازه ای در هواپیماهای آینده استفاده خواهد شد . 

برای مثال می توان به بوئینگ 737 اشاره کرد ، هواپیمایی که 50 سال پیش طراحی شده و هنوز در آسمان ها پرواز می کند و این طراحی هنوز ادامه دارد . 

این بسیار جالب است که ما هنوز انقلابی را در طراحی هواپیماها شاهد نیستیم . بوئینگ در سال آینده مدل 737 MAX و به روز 737 قدیمی را به پرواز در می آورد ولی با همان طراحی قدیمی به همراه اندکی تغییرات در ظاهر آن . 

البته این را باید گفت ما در ظاهر تغییرات زیادی را نمی بینیم ولی در قسمت های داخلی و فنی پیشرفت های زیادی صورت گرفته است ولی با این حال طراحی ظاهری یک هواپیما بر تمامی کارکرد آن تاثیر می گذارد . 

طراحی اصل مهمی در صنعت هواپیماها می باشد . 

بوئینگ 737
بوئینگ

نسل بعدی هواپیماها چه زمانی از راه می رسد ؟

ساخت یک هواپیمای معمولی مراحل ساخت پیچیده ای دارد . در این صنعت فاکتورهای بسیاری از نظر مهندسی و ریاضی باید لحاظ شوند و در طی ساخت آزمایش های مختلفی صورت می گیرد . 

در آینده ای نه چندان دور خواهیم دید که هواپیماهای فراصوت در آسمان ها به پرواز در خواهند آمد و مدت زمان یک #سفر هوایی به شدت کاهش می یابد . 

از هواپیماهای الکتریکی گرفته تا فراصوت ، شرکت های هوایی مطرحی در حال کار بر روی ایده های خود هستند و قصد دارند آن ها را به واقعیت تبدیل کنند . سالانه نمایشگاه های هوایی در سراسر دنیا میزبان طراحی های تازه و جالبی می باشد ولی هنوز با دنیای واقعی فاصله ی زیادی دارند . 

در ادامه خواهید خواهند که چه عواملی باعث می شوند انقلابی در صنعت هوایی را شاهد باشیم . پیشرفت در این زمینه ها ما را به هدف نزدیک تر می کند . 

بوئینگ

نوآوری با ولتاژ بالا | High-voltage innovation

شرکت #ایرباس در این زمینه طراحی های زیادی را انجام داده است و در حال حاضر بر روی پروژه ی خود کار می کند . این پروژه در انتها یک هواپیمای بسیار متفاوت را در اختیار ما نخواهد گذاشت ولی این را می دانیم که تکنولوژی های روز و بهترین طراحی از آن چه که در آینده انتظار داریم را شاید بتواند در اختیار دنیای امروز و صنعت گردشگری و هوایی قرار دهد . 

در آن سوی آب ها بوئینگ نیز در حال کار بر روی پروژه ی خود است و در این راه ناسا نیز به آن کمک می کند . 

SUGAR program یکی از پروژه های بسیار جالب و متفاوتی می باشد که هدف آن بکارگیری از هواپیماهای سبز و مافوق صوت ( فراصوت ) است . این پروژه در زمینه ی ایرودینامیک و طراحی هنوز باید مسیر طولانی را طی کند . 

اگر پروژه ی SUGAR به موفقیت برسد در سوخت هواپیماها از گازهای طبیعی استفاده می شود و دیگر به #محیط زیست صدمه ای وارد نمی گردد . البته شرکت های کمی در این راه قدم بر می دارند و شاید تصور می کنند هنوز راه زیادی برای دست یافتن به این هدف پیش روی بشر است ولی به هر حال از یک جا باید به سمت هدف رفتن آغاز شود . 

هواپیمای ناسا
هواپیما

هواپیماهایی که با برق کار می کنند | electrically powered flight

شاید کمی باید انتظارات خود را کم تر کنیم و به تکنولوژی هایی که در اختیار داریم تمرکز کنیم . استفاده از برق بطور کامل برای به پرواز در آوردن یک هواپیمای بزرگ زیاد دور از انتظار نیست . امروزه بشر به دنبال کنار گذاشتن سوخت های فسیلی و استفاده از سوخت های سبز مانند انرژی خورشید ، باد و الکتریسیته است . شاید یک مقدار باورش سخت باشد که بتوان هواپیمایی که نزدیک به 700 نفر را به آسمان ها می برد با برق کار کند ولی به زودی این اتفاق خواهد افتاد . 

در سال 2015 ، ایمپلاس خورشیدی که یک هواپیمای خورشیدی به حساب می آید به دنیا نشان داد که می توان با استفاده از انرژی خورشیدی کره ی زمین را دور زد . ( البته این هواپیما آزمایشی بوده و اندازه ی بزرگی ندارد ) 

شرکت های خصوصی زیادی وجود دارند که در این زمینه پیشرفت های زیادی کرده اند ولی هیچ کدام استاندارد های لازم را ندارند و نمی توان از آن ها امنیت بالا به هنگام سفر های واقعی به همراه مسافر را انتظار داشت . 

هواپیماهایی که با برق کار می کند

سفرهای هوایی سبز و واقعیت آن

استفاده از سوخت های سبز در هواپیماها برای محیط زیست بسیار مفید است و سفر های سبزی را برای ما به ارمغان می آورد ولی سرعت سفر چگونه خواهد بود ؟

در دنیای امروز سرعت در کنار امنیت برای سفر معقوله ی مهم تلقی می شود ولی تصور کنید با استفاده از سوخت های سبز سرعت به حداکثر خود برسد ( کم تر از مقداری که امروزه شاهد آن هستیم ) و این موضوع برای شرکت های هوایی و مسافران به هیچ عنوان خوش حال کننده نیست . 

ناسا بر روی پروژه ای عظیم کار می کند و هدف این است تا بتوان هواپیمایی را ساخت که با استفاده از سوخت های سبز پرواز می کند و از سرعت بالایی نیز برخوردار است و همچنین صدای کمی نیز بوجود می آورد . 

موانع زیادی در این راه وجود دارد و کلید موفقیت در پیشرفت تکنولوژی و طراحی نوآورانه است . 

هواپیمای کنکورد تنها هواپیمایی بود که توانست بر روی اقیانوس ها پرواز کند و سرعت خودش را به همه نشان دهد . در آینده هواپیماهایی خواهیم دید که با سرعت زیاد ولی صدای کم پرواز می کنند . 

هواپیما

هواپیماهای فراصوت وارد می شوند 

برای رسیدن به سرعت مافوق صوت باید دیواره ی صوتی شکسته شود ، ولی تصور کنید 2 بار دیواره ی صوتی شکسته شود . چه اتفاقی خواهید افتاد ؟ اگر تا به حال فیلم های علمی تخیلی را دیده باشید متوجه می شوید که از چه برای شما سخن می گوییم . 

ما شاهد سرعتی 5 تا 8 برابر بیشتر از سرعت صوت هستیم و این یعنی پیشرفت . 

تحقیفقات نشان می دهد که برخی کشور های اروپایی و #ژاپن بر روی این پروژه کار می کنند . 

یک موضوعی که باید به آن توجه ویژه ای شود این است که چگونه می توان دراین سرعت امنیت مسافران را تضمین کرد ؟ 

کابین هایی که باید در هواپیماهایی با این سرعت قرار بگیرد کاملا متفاوت باشند ، چه از لحاظ جنس ساخت و یا طراحی . در این سرعت احتمال بروز حادثه زیاد خواهد بود ( مانند اتفاقی که برای هواپیمای کنکورد افتاد ) و نمی توان جان مسافران را برای سرعت بالا به خطر انداخت . 

کنکورد
هواپیما ی فراصوت

کابین های آینده ، تجربه ی سفر متحول می شود

چندی پیش در کارناوال برای شما مطلبی در رابطه با لوکس ترین و گران ترین پروازهای جهان قرار داده شد و با چند شرکت که در زمینه ی ساخت کابین های تازه و نو فعالیت می کنند آشنا شدید . 

کابین هایی که در آینده برای هواپیماهای فراصوت باید مورد استفاده قرار بگیرد بسیار مراحل ساخت پیچیده تری را باید طی کنند . این را می دانیم که صنعت هوایی به سرعت در حال تغییر کردن است و به دنبال آن تجربه ی سفر نیز متفاوت تر از آن چه که امروز هست خواهد بود . 

در طراحی ها ارگونومیک بودن بسیار مهم تلقی خواهد شد و امنیت و سرعت نیز در کنار هم پیشرفت خواهند کرد . 

ایرباس در ساخت کابین های مناسب یک قدم از دیگر شرکت ها جلوتر است . این شرکت توانسته است کابینی هوشمند بسازد که تمام مواد بکار رفته در ساخت آن طبیعی هستند و مسافر به هنگام سفر تجربه ای جالب را خواخد داشت . 

برخی از افرادی که در این صنعت فعالیت می کنند می گویند در آینده دیگر شاهد پنجره در کابین ها نخواهیم بود و مطمئنا در هواپیماهای سبز و فراصوت این گونه خواهد بود .

هواپیما

سفرهای هوایی در آینده

در آینده هواپیماها مسافران را با سرعت بیشتری به مقصد می رسانند و مسیر های طولانی را در مدت زمان کمتری طی می کنند ، از سوخت های سبز استفاده خواهند کرد و تجربه ی سفر راحت تری را به مسافران می دهند . 

این اتفاق و پیشرفت ها شاید خیلی زود رخ ندهند ولی این را می دانیم که روزی خواهد آمد که تمام آن چه بر روی کاغذ است به واقعیت تبدیل خواهد شد . 

برای رسیدن از کشوری در این سوی #کره ی زمین به آن سوی کره می توان از جو خارج شد و بعد از طی کردن مسیر دوباره وارد جو شد . 

راه طولانی است و مهندسان در حال کار . 

سفرهای هوایی در آینده

ویدئویی از هواپیمای آینده ی شرکت بوئینگ

سخن کارناوال

نظر شما با سفرهای هوایی در آینده چیست ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید . 

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....