مدت 7 ماه است که از زمان اجرای طرح ممنوعیت ورود به باداب سورت می گذرد ، اما در حال حاضر دسترسی به دومین اثر طبیعی ملی بدون این که تغییری در ترمیم و بازسازی #حوضچه ها انجام شده باشد آزاد شده ، این حرف را مردمان صبور ، دل سوز و البته راهنمایانی می گویند که خودشان 7هفت ماه است بی وقفه و با تلاش شبانه روزی این طرح را اجرا کردند و امروز ...

باداب سورت

باداب‌سورت، چشمه‌های پلکانی تراورتنی کم‌نظیری در جهان

" باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان #ساری می‌باشد. این چشمه توسط #سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ی ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است  "

این منطقه در سال های اخیر به دلیل ورود تردد های مکرر به داخل حوضچه با خشکی و تغییر رنگ مواجه شده ، اخیرا مردم #روستای  اُروست در صحبت های خود می گویند که در آخر هفته ها حدود 300 الی 400 دستگاه خودرو در منطقه حضور دارند و این خود جای سوال دارد ...

درست شهریور سال 1394 بود که شورای تامین ساری ورود به چشمه های باداب سورت را ممنوع اعلام کرد ، و انگیزه از این کار را احیا و ترمیم این حوضچه های #طبیعی دانست ، اما حدود یک ما قبل پیش از آغاز هجوم گسترده مرم برای گذراندن تعطیلات  معاون گردشگری استان #مازندران ورود به سایت طبیعی باداب سورت را آزاد اعلام کرد «مهران حسنی» معتقد بود، روح به چشمه‌های باداب سورت دمیده شده است.

 اما مردم محلی منطقه اعتقاد دیگری دارند آن ها می گویند :

حتی زمانی که ورود به این چشمه‌ها ممنوع اعلام شد، باز هم مردم به این منطقه می‌آمدند. آخر هفته‌ها ورودی روستای «اروست» پر از ماشین‌های سواری و مینی‌بوس تورهای گردشگری بود

 با توجه به همه ی این اظهارات و دل نگرانی ها «دلاور بزرگ‌نیا»، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران راضی از تمامی اتفاقات است :

ورود بسیاری از تورها به این اثر طبیعی کنترل شده و #گردشگران با هماهنگی وارد منطقه می‌شوند، آژانس‌های گردشگری هم برای اجرای تور در این منطقه شناسایی شده‌اند.

باداب سورت

اقدامات انجام شده برای حفاظت ...

فنس‌کشی در اطراف این سایت طبیعی و استقرار یگان حفاظت از جمله قدم های مثبتی بود که برای حفاظت از این منطقه برداشته شده بود اقداماتی که به گفته‌ ی بزرگ‌نیا، در دوره‌ای مردم چندان به آن توجه ای نمی‌کردند و گاها به مخالفت با آن نیز می‌پرداختند.

 صحبت ها ی علی شادلو مسؤل کمپین «قلب من برای میراث‌مان می‌تپد» در باره ی باداب سورت

علی شادلو که مسؤلیت کمپین «قلب من برای میراث‌مان می‌تپد» را به عهده دارد، با توجه به اطلاعات کم مردم در زمینه حفاطت از این منطقه و آگاهی دادن بابت شرایط ژئوتوریسمی مهم این منطقه اولین برنامه اجرایی این مکپین را به پاکسازی باداب سورت اختصاص داد.

 

شاید جالب باشد بدانید که آقای علی شادلو می گوید :  

اخیرا به باداب سورت نرفته‌ام، اما با محلی‌ها در ارتباط مستمر هستم، اطلاع دارم ورود تورها به این منطقه همچنان در جریان است و مردم مانند گذشته داخل حوضچه‌ها می‌شوند.

او سوال هایی هم از مسولان مازندرانی می کند ... 

اگر مسؤلان مازندران معتقدند آمد و شد گردشگران به داخل حوضچه‌های باداب سورت کنترل شده و اوضاع آن به‌سامان است، مستنداتی ارائه دهند که چه تعداد نگهبان از زمان توقف ورود گردشگران به این منطقه مستقر کرده‌اند. آیا در این مدت مسیری برای رفت و آمد گردشگران آماده شده است؟ جامعه محلی چه آموزش‌هایی دیده‌اند تا خود نگهبان و حامی این اثر طبیعی ملی باشند؟ آیا فنس‌کشی کردن محیط این چشمه‌ها می‌تواند بازدارنده‌ی ورود گردشگران باشد یا همچنان نیسان داخل حوضچه‌ها می‌شود؟

 خاطره تلخ آقای شادلو ...

سال گذشته وقتی برای پاکسازی باداب سورت رفته بودیم، یکی از راهنماهای محلی از گردشگران‌اش خواست منتظر بمانند تا ما آن منطقه را ترک کنیم و آن‌ها با خیال آسوده وارد حوضچه‌ها شوند، چون نگران بودند ما با آن‌ها برخورد کنیم. او می گوید برای این که این طور اتفاقاتی را شاهد نباشیم باید راهنمایان تور ها را آموزش دهیم تا از منابع با ارزش طبیعی خود حفاظت کنیم

باداب سورت
photo by mostafa kazemi
باداب سورت
photo by mostafa kazemi
باداب سورت
photo by mostafa kazemi

آقای شادلو در زمینه پیشنهادات می گوید :

من اساسا فرد منتقدی نیستم، اما برای ارائه پیشنهاد در هر یک از این بخش‌ها آمادگی کامل دارم و معتقدم اقداماتی که کمپین انجام داده در حد یک تلنگر بوده و مطمئنم ادامه‌ی آن اثر خود را خواهد گذاشت. ما برای برنامه باداب سورت نزدیک به 10 میلیون تومان هزینه کردیم که فقط حدود شش میلیون تومان آن صرف ساخت یک تابلوی تحلیلی تفسیری 12 متری شد، تابلویی که بنر آن نمی‌دانم بر اثر چه اتفاقی، اکنون افتاده است!

 

شادلو در ادامه به نکته ای اشاره می کند که جای فکر دارد ....

تا جایی که می‌دانم و از محلی‌ها شنیده‌ام، در این مدت اتفاق اثرگذاری در باداب سورت نیفتاده است، درحالی‌که ما نمونه‌ها و راهکارهای مدیریتی و عملیاتی تجربه شده‌ای در داخل کشور داریم که موفق‌ترین مورد آن، «تالاب کانی‌برازان» است. تجربیاتی که براحتی می‌توان در این منطقه اجرا کرد و اصلا هم کار سختی نیست.

باداب سورت

پایان ماجرا نزدیک است ؟

در انتهای هفته  کارگروه سامان‌دهی باداب سورت، با حضور مقامات استان مازندران و همچنین مدیرکل کمیته‌های ملی گردشگری که کمیته طبیعت‌گردی نیز زیر مجموعه آن است، همزمان با آغاز تورهای باداب سورت، تشکیل جلسه می‌دهد تا برای سرنوشت دومین اثر ملی طبیعی ایران که به نابودی نزدیک است تصمیم گیری کنند .

باداب سورت

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید …..

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....