سال ها می گذرد و ما انسان ها شاهد تغییرات زیادی در اطراف خود هستیم. دریاچه ها از بین می روند، رودخانه ها کم آب می شوند و ممکن است در نقطه ای دیگر از سیاره ی زمین به قدری باران ببارد که سیل راه بیفتد. دلیل این اتفاقات چیست؟ برخی بر این عقیده هستند که سیاره ی ما در دوره ی تغییر و تحول قرار گرفته و انسان ها نقش زیادی در آن ندارند ولی عده ای نظری بسیار متفاوت تر دارند. 

این افراد می گویند از بین بردن درختان، استفاده از #سوخت های فسیلی و پیشرفت در صنایع مختلف و ... همگی باعث شده اند تا زمین به مشکلات زیادی بر بخورد و سعی در وفق دادن خود با شرایط کنونی داشته باشد و به همین دلیل خشکسالی ها و طوفان هایی سهمگین رخ می دهد.

دلیلش هر چه باشد بشر در حال مطالعه و کشف حقیقت است.

در این مطلب درباره ی سرزمین هایی که در طول چندین سال اخیر آب از دست داده اند و یا آب بدست آورده اند صحبت خواهیم کرد. جالب است که بدانید افزایش میزان سطح آب های آزاد امروزه به موضوعی پر بحث بدل گشته و نگرانی ها نیز افزایش پیدا کرده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به تحقیقات، بسیاری از مناطق #کره ی زمین شاهد از دست دادن منابع آبی خود و حتی برخی نیز به شدت در خطر به زیر آب رفتن قرار دارند. باید به این نکته اشاره کرد که تصاویری که در ادامه می بینید دارای نقاط رنگی می باشند؛ نقاط آبی رنگ به معنای بدست آوردن آب و نقاط سبز رنگ به معنای از دست دادن آب می باشند.

همراه با کارناوال باشید.

karnaval-ir0

زمین و منابع آبی آن

دانشمندان و محققان بوسیله ی نقشه نگاری و #عکس های ماهواره ای که از روی سطح زمین بدست آورده اند به نتیجه ی جالبی دست یافته اند. گفته می شود به میزان سرزمین های خشکی افزوده شده و نسبت به سال 1985 سرزمین های کمتری به دلیل افزایش ارتفاع آب به زیر زمین رفته اند. با توجه به همین افزایش و آب شدن تدریجی کوه های یخی و یخچال ها می توان انتظار داشت که هر سال زمین های زیادی به زیر آب فرو می روند.

به همین دلیل دانشمندان بر این شدند تا تحقیقات خود را حرفه ای تر ادامه دهند و به نتایج جالبی دست پیدا کردند. آن ها دریافتند که در بیشتر مناطق نسبت به 30 سال پیش میزان آب سطحی کاهش پیدا کرده و تبدیل به خشکی شده اند.

این کاهش در مناطقی می تواند مفید واقع شود ولی در مناطقی بسیار بد و آسیب رسان تعبیر می شود. مثلا اگر به نقشه های بدست آمده نگاه کنید خواهید دریافت که #دریاچه ی ارومیه آب خود را از دست داده و این به هیچ عنوان اتفاق خوبی نیست ولی به زمین هایی که در حاشیه ی رودخانه ها قرار گرفته و یا سواحلی که مردم در نزدیکی آن ها زندگی می کنند نگاهی بیندازید؛ متوجه می شوید که کم شدن ارتفاع آب چه اتفاق خوبی می توانسته باشد.

karnaval-ir1

تصویربرداری ها و جمع آوری اطلاعات

این تحقیقات با استفاده از تصاویر ماهواره ای که طی 4 دهه جمع آوری شدند صورت گرفته و گوگل نیز بخشی از این پروژه ی تحقیقاتی بوده است. از این طریق و بوسیله ی این داده ها دانشمندان توانستند نقشه ای کامل را تهیه و تدوین کنند که به خوبی وضعیت کنونی زمین را نشان می دهد. نتایج بدست آمده بسیاری را حیرت زده کرد و افق های تازه ای از آینده ی سیارمان را رقم زد.

با توجه به نقشه ها که بین سال های 1985 تا 2015 جمع آوری شده اند 173،000 کیلومتر مربع از مناطقی که سطحی آبی داشته اند به خشکی تبدیل شده اند و حدود 115.000 کیلومتر مربع به زیر آب رفته اند.

karnaval-ir4

نگاهی دقیق تر به تغییرات

حال بیایید نگاهی به جزئیات تغییراتی که متوجه سیاره ی زمین شده داشته باشیم. اتفاقاتی که شاهد آن هستیم در سرتاسر سیاره ی زمین رخ داده و برخی بدست انسان ها بوده و برخی بوسیله ی خود طبیعت. بسیاری از آن ها به خوبی شناخته شده هستند مانند کوچکتر شدن دریای آرال. بسیاری نیز تا قبل از بدست آمدن نقشه ها و نتایج ناشناخته بوده اند مثل وضعیت رودخانه ی Imjin در کره ی شمالی که در مرز با کره ی جنوبی قرار گرفته است.

مناطقی که بیشترین مقدار به زیر آب رفتن را متوجه خود کرده اند عبارت اند از حوزه ی رودخانه ی آمازون و فلات تبت که به رنگ آبی می توانید در نقشه مشاهده کنید. 13,000 کیلومتر مربع از زمین ها نیز توسط عوامل انسانی به زیر آب رفته اند.

karnaval-ir6
karnaval-ir5

محققان این پروژه و نتایج بدست آمده

تیمی که بر روی این پروژه ی تحقیقاتی کار می کردند توسط Gennadii Donchyts از موسسه تحقیقات Deltares در هلند رهبری می شده است و داده ها را بعد از بررسی نهایی در اختیار عموم قرار داده اند.

این نقشه ها با مقیاس 30 در دسترس هستند و هم اکنون بسیاری از سازمان ها در حال بررسی آن ها می باشند. در تاریخ 25 آگوست سال 2016 اطلاعات بدست آمده و نتیجه ی پروژه ی خود را در مجله ی Nature Climate Change منتشر کردند.

در نقشه ها برخی مناطق مانند دریاچه مید نزدیک لاس وگاس، #دلتای می سی سی پی و جزایر مصنوعی نخل دوبی بصورت جداگانه نمایش داده شده اند و دلیل آن این است که مناطق ذکر شده تغییرات زیادی را به خود دیده اند.

karnaval-ir2
karnaval-ir7
karnaval-ir9

آینده به چه شکل خواهد بود؟

با توجه به شرایط کنونی و فعالیت هایی که بشر بر روی زمین در حال انجام دادن است نمی توان آینده ای بدون مشکل و خوبی را متصور شویم ولی اگر همه ی مردم دنیا در کنار هم متعهد شوند و برای حفظ سلامت زمین و محیط زیست کوشش کنند می توان شرایط را تغییر داد.

یکی از موثرترین راه ها استفاده از انرژی های پاک می باشد.

تک تک انسان ها در مقابل این تغییرات باید مسئولانه و با احتیاط برخورد کنند. شاید با کمک یکدیگر و سازمان های مرتبط بتوانیم از اتفاقاتی که در آینده ممکن است رخ دهد جلوگیری کنیم. ممکن است بسیاری از سواحل و شهرهایی که در نزدیکی دریا و اقیانوس و حتی رودخانه قرار دارند به زیر آب روند. شاید دشت های سرسبز و رودهای خروشان برای همیشه خشک شوند.

بیایید دست در دست برای نجات زمین، خانه ی همه ی موجودات، تلاش کنیم.

karnaval-ir3
karnaval-ir8

سخن آخر

نظر شما درباره ی این اتفاقاتی که زمین را درگیر خود کرده چیست؟

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....