موزه آبگینه

در خیابان سی تیر تهران، عمارتی باشکوه با معماری خاص و زیبا قرار دارد که هر روز تعداد بسیاری گردشگر خارجی و داخلی را پذیراست.

این عمارت که از دوره #قاجار پابر جا مانده امروز به #موزه آبگینه شهرت دارد و محل نگهداری ظروف سرامیک و شیشه ای از دوران پیش از تاریخ تا اسلام است.

موزه ای تماشایی که از ماندن در آن به هیچ وجه خسته نخواهیم شد.

کارناوال قصد دارد به بازدید موزه آبگینه برود و با ساختمان #موزه، پیشینه آن و گنجینه شیشه و سرامیک آن آشنا شود.

همراه ما باشید .

موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

به خیابان سی تیر در #تهران که می روی، بنایی زیبا و تماشایی در میانه خیابان جلوه گری می کند و تو را به سمت خود می خواند. این خانه ی زیبا، با معماری منحصر به فرد متعلق به قوام‌ السلطنه‌، وزير احمد شاه قاجار بوده که  در حال حاضر در دل خود گنجینه ای از قدیمی ترین شیشه ها و سفال های #ایران را جای داده است. از ابتدای خیابان سی تیر به سمت شمال قدم میزنیم، حال و هوای این خیابان  با همه خیابان های تهران فرق می کند، بوی فرهنگ و هنر می آید. 

گردشگران خارجی را میبینی که با شور و شوق به سمت موزه حرکت می کنند. در جلوی درب ورودی ، ساختمانی سه طبقه با نمای آجری و معماری مجلل است که قبل از ورود به آن وارد حیاطی با درختان سر به فلک کشیده و فضایی دلنشین می شوی. بی درنگ بلیط ورودی را از گیشه ورودی ساختمان خریده و برای دیدن گنجینه غنی شیشه و سرامیک به داخل ساختمان می رویم. 

معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان بسیار چشمگیر و خیره کننده می باشد. 

ورودی موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

موزه آبگینه 

این موزه محل نمایش تخصصي شيشه و سفال است‌. قديمي‌ترين لوله‌هاي شيشه‌اي  متعلق به هزاره دوم پیش ازمیلاد كه از #معبد چغازنبيل كشف شده در تالار اول قرار دارد.

شيشه‌ها و سفال‌هاي مربوط به دوره‌هاي پيش از تاريخ در طبقه اول به نمایش گذاشته شده كه قديمي‌ ترين سفال دست‌ ساز از دوران اشكاني‌، نیز جزو این آثار است‌. تالار صدف شكل که به نام صدف خوانده می شود شامل انواع سفال‌هاي قرن سوم و چهارم شهر نيشابور است‌.

تالار چهارم به نام زرين‌ شامل ظروف زرين‌ فام از دوران سلجوقي است که دور تا دور ظروف با خط نسخ و نستعليق تزيين شده‌ و علاوه برآن برروی بعضی از ظروف چهره‌هاي مغولي نقش بسته است.

 تالار پنجم که لاجورد نام دارد لعاب‌هاي فيروزه ای رنگ  از قرن هفتم و هشتم (دوره ايلخاني‌) و ظروفی مثل  گلاب پاش و صراحی با تزئینات عالی مربوط به دوره صفویه را در خود جای داده است. هم‌چنين ميزي كه از دوران قاجار به جا مانده با لعاب هفت رنگ و مزين به نقش چهره‌هاي شخصيت‌هاي شاهنامه است كه نام هر شخص بالاي چهره نوشته شده است‌.

قدیمی ترین شیشه
photo by Rambod Baran Doost
موزه آبگینه
موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

پیشینه موزه آبگینه

ساختمان موزه در واقع تا 1330 محل سكونت و كار قوام‌السلطنه وزیر احمد شاه قاجار بوده است. بعد از آن به مدت هفت سال در اختيار سفارت مصر قرار گرفت‌. سپس سفارت افغانستان‌، بانك بازرگاني و در سال 1355 با همكاري مهندسان ايراني و اتريشي تغييرات آن شروع شد.

موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

معماری ساختمان آبگینه

اين ساختمان در دو طبقه و پنج تالار در باغی به مساحت 7000 مترمربع با پلان هشت ضلعی ساخته شده، در و پنجره های بسیار زیبای شبیه ساختمان های عصر سلجوقی است. در طبقه اول ، تالارهای یک و دو قراردارد. قدیمی ترین شیشه ها و سفال های پیدا شده در تالار اول قرار دارند. گچبری های کار شده در این بنا دارای دوسبک است، یکی مربوط به زمان قوام السلطنه و دیگری سبک غربی مربوط به زمانی که سفارت مصر در این مکان دایر بوده است. در طبقه دوم آینه کاری های چشمگیری دیده می شود که مربوط به زمان قاجار است‌.

در داخل تالارها ویترین هایی برای قرار دادن ظروف شیشه ای و سفالی قرار دارد که مهندس اتريشی به نام هانس هولاين آنها را طراحی کرده است.‌

با آن که عمارت با تلفیق معماري ايراني و اروپايی بنا شده، اما اثر دستان هنرمندان ایرانی را در منبت کاری درها و پله ها، آیینه کاری ها، گچبری های ستون ها و سقف و... مشاهده می کنیم . 

ویترین نمایش اشیای شیشه ای در موزه آبگینه
ویترین نمایش اشیای شیشه ای در موزه آبگینه
راه پله موزه آبگینه
گچبری های موزه آبگینه

سایر قسمت های موزه

قسمت اداري در زير زمين‌، دبيرخانه و رياست درطبقه بالا و كتابخانه در ضلع شمال غربي‌ ساختمان قرار دارد . این کتابخانه دارای  4000 جلد كتاب فارسی و انگليسی در زمينه‌هاي باستان شناسي، تاريخ و هنر است‌.

موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران

 دسترسی به موزه آبگینه

موزه آبگینه در خيابان جمهوری خيابان سی ام تير پلاک ۵۵ قرار دارد. بهترین وسیله برای دسترسی مترو می باشد. در ایستگاه امام خمینی پیاده شوید و به سمت راست خیابان بروید، به خیابان سی تیر که رسیدید مسیر خود را در جهت شمال ادامه دهید تا به موزه برسید.

زمان بازدید

همه روزه به جز ايام سوگواری و روزهای دوشنبه بین ساعت 9 -17 می توانید به این موزه بروید.
شماره تماس موزه: 66708153 (021)

خیابان سی تیر
photo by Somayeh Imanian
موزه آبگینه تهران

سخن کارناوال

حال و هوای خیابان سی تیر با موزه ها و ساختمان هایی که تهران قدیم را یادآوری می کنند و همچنین فروشگاه های صنایع دستی و ظروف شیشه ای با رنگ های شاد و متنوع؛ بسیار با دیگر خیابان های تهران متفاوت است. شما نیز حتما از این خیابان دیدن کرده و به موزه آبگینه بروید. خاطرات خود را راجع به این سفر برای ما بازگو کنید.

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....