چند ماهی است بخش «اسلامی ایرانی» موزه لوور با کاشی‌های تاریخی مربوط به شهرها و دوره‌های تاریخی ایران تزئین شده است. اقدامی که سبب شد معمای مطرح شده از سوی کارشناسان میراث فرهنگی مبنی بر انتقال کاشی های سرقتی از سردرِ بناهای تاریخی به کشورهای دیگر پیچیده تر شود.

باستان‌شناس و معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران،دکتر حسن کریمیان، در بازدیدی که حدودا یک ماه پیش از موزه‌ی لوور در پاریس داشت با تعداد زیادی از کاشی های ایرانی در بخش ایرانی موزه لوور مواجه شد ؛ کاشی هایی که اطلاعات کاملی از مکان، زمان کشف و دوره‌ی تاریخی آن‌ها ارائه نشده است.

دکتر کریمیان در گفت و گویی که در این باره با خبرگزاری ایسنا داشته است با بیان اینکه در بخش اسلامی موزه لوور آثاری از ایران از جمله : نسخه‌های خطی، در و پنجره‌های منبت کاری شده، کاشی‌ها، عناصر گچ‌بری شده، حجاری‌های روی سنگ و هر عنصری که به نحوی به بناهای تاریخی مربوط می‌شوند، به نمایش در آمده اند ، گفت :

آخرین بازدیدی که پیش از این از موزه‌ی لوور داشتم به سال 93 بازمی‌گردد، اما در آن زمان و قبل از آن چنین چیزی را در موزه‌ی لوور ندیده بودم، این تعداد کاشی و عناصر تاریخی در بخش اسلامی موزه لوور چشمگیر بود.

او با اشاره به تعداد عناصر تاریخی و همچنین تنوع و حجم آثاری که در این بخش از موزه لوور به نمایش در آمده اند ، گفت ، این آثار نمایش داده شده تنها یک بیستم آن چیزی است که در انبار موزه لوور وجود دارد و ادامه داد :

چیزی حدود دو سه هزار قطعه از اجزای تزئینی بناهای ایران در این بخش از موزه وجود داشتند. برایم جالب بود که چطور این همه عناصر تزئینی در موزه لوور به نمایش درآمده‌اند؟ در حالی که تا پیش از این، نمایش این آثار در این موزه‌ی مهم بسیار محدود بودند.

دکتر کریمیان گفت از مدت ها قبل موضوع غارت اجزای تزئینی بناهای ایران را بررسی می‌کرده است و افزود :

معتقدم بخشی ازعلت چرائی این سرقت‌ها را می‌توان در موزه‌ی لوور به دست آورد. این آثار به چنین مکان‌هایی منتقل می‌شوند تا این فضاها را آرایش دهند، حال این‌که چه میزان از این آثار در انبارهای موزه‌ی لوور و دیگر موزه‌های اروپائی قرار دارند، بماند.

دکتر کریمیان که باستان‌شناس و مدرس دانشگاه است ، با تاکید بر این موضوع که  آثار قرار گرفته در بخش اسلامی موزه‌ی لوور به راحتی خود را معرفی می‌کنند، ادامه داد :

قطعا شعر حافظ که روی کاشی موجود در موزه لوور نقش بسته، در هلند ساخته نشده است، بلکه کار یک هنرمند ایرانی است. یا کاشی‌های ستاره‌ای کوکبی شکل از دوره‌ی ایلخانی نمونه‌ی این هنر ایرانی‌هاست که با یک نگاه می‌توان متوجه شد که از نظر فنی کدام کاشی را از جا کنده‌اند یا کدام کاشی به دلیل سست شدن مصالح افتاده است. کاملا مشخص است که قطعات کاشی به نمایش درآمده در لوور، کنده و جداگانه به این موزه برده شده و نصب شده‌اند.

کاشیهای سرقتی تهران در موزه لوور
کاشیهای سرقتی تهران در موزه لوور

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....