پیرامون آتش گرفتن بخشی از شهر تاریخی بیشابور ، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس گفت :

 در آتش‌سوزی رخ داده در شهر تاریخی بیشابور در شهرستان کازرون، خوشبختانه هیچ آسیبی به بناهای تاریخی این شهر ساسانی وارد نشد و فقط بخشی از علف‌های هرز آتش گرفته‌ا ند.

عصر روز جمعه ، 4 تیر 95 قسمتی از محوطه ی 160 هکتاری شهر تاریخی بیشابور آتش گرفت که آن چیزی که مسئولان میراث فرهنگی استان فارس گفته اند ، این آتش به موقع مهار شده است ، اما تا به الان دلیل این آتش سوزی مشخص نیست.

در گزارشی که مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس در این باره با ایسنا داشته است ، در مورد این اتفاق گفته :

در محوطه ی کوچکی از 160 هکتار محوطه‌ی تاریخی ساسانی «بیشابور» به دلیل وجود علف های هرز ، آتش سوزی رخ داد و  قسمت‌هایی ازمحوطه تاریخی شهر بیشاپور دچار حریق شد که بلافاصله آتش مهار شد و مجوعه تاریخی و آثار موجود در مجموعه درامان ماندند و آسیبی ندیدند.

او با اشاره به این که مهار این آتش تقریبا 2 ساعت طول کشیده است ، توضیح داد:

آتش در محوطه شهر رخ داد و آثار تاریخی مجموعه هیچ آسیبی ندیدند. خوشبختانه از قبل تمهیدات لازم برای وقوع چنین حادثه‌ای از سوی مسولان پایگاه پژوهشی شهر تاریخی بیشاپور اندیشیده شده بود، به گونه‌ای که علف‌های هرز مجموعه به طور کامل حذف و پاکسازی شده بود، اما گویا هنوز پاکسازی علف‌های هرز یک بخش از محوطه هنوز انجام نشده بود.

وی تاکید کرد:

خوشبختانه با توجه به تجهیز این پایگاه به تانکر قابل حمل آتش‌نشانی و دیگر وسایل مورد نیاز، اطفای حریق به موقع انجام شد.

امیری در پاسخ به این پرسش که در عکس‌های منتشر شده، به نظر می‌رسد بخشی از یک بنا نیز درون محوطه‌ی‌ در حال سوختن قرار گرفته است، تاکید کرد:

با توجه به موقعیت بناهای در قرار گرفته در این شهر تاریخی، از دور چنین وضعیتی به نظر می‌رسد اما در واقعیت این گونه نیست.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس ادامه داد :

برای مهار این آتش با توجه به حساسیت‌های موجود و ارزشمند و منحصر به فرد بودن شهر تاریخی بیشاپور نیروهای مردمی از روستاهای اطراف این مجموعه مانند اسلام‌آباد، چمران، عمویی، حاجی‌آباد، موزی، هفت پاره، پنج محل، امامزاده سید حسین و همچنین نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان کازرون، نیروهای ٱتش نشانی از کازرون و قائمیه، مردم دوست‌داران میراث فرهنگی کازرون و فرمانداری شهرستان، این آتش در کمترین زمان ممکن و بدون آسیب به آثار تاریخی مجموعه بیشاپور همان شب مهار شد.

این گونه او توضیح داده است ، علت این آتش سوزی هنوز مشخص نیست اما ببرسی ها تا رسیدن به دلیلی مشخص ادامه خواهد داشت.

دلیل آتش گرفتن بخشی از شهر بیشابور چه بود ؟

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....