همیشه بعد از روزی طولانی، شلوغ و مشکلات روزمره با کمی قدم زدن درطبیعت انرژی و جانی دوباره می گیریم؛ همانطور که همگی واقف هستیم، طبیعت و درختان نقش پررنگی در زندگی دارند.

همواره از درخت برای پناه گاه، غذا، سایبان و ... استفاده کرده ایم، اما در این مطلب می خواهیم به درختانی سر بزنیم که بسیار تماشایی و باشکوه هستند چه از نظر اندازه و چه شکل و شمایل خاصی که دارند، حتی گاهی درختان مرموز و پر از داستان های عجیب هستند که نظر هر مخاطبی را جلب می کنند.

بدون شک هزاران درخت شگفت انگیز و زیبا در سراسر جهان وجود دارند که همگی زیبا و خاص هستند اما ما امروز می خواهیم با هم به تماشای 12 درخت که از عجیب و غریب و منحصر به فردترین درختان دنیا هستند برویم.

با کارناوال همراه باشید. 

باشکوه ترین و زیباترین درختان دنیا
photo by Xun ( michaeil) chi

1)  درخت آدامسی

درختی بلند و عظیم با تنه ی رنگارنگ و خیره کننده، درخت آدامسی گونه ای از درختان اکالیپتوس به نام دگلوپتا ( deglupta ) است و چون رنگ تنه ی آن نارنجی، آبی و بنفش است به درخت رنگین کمان یا درخت آدامسی معروف شده است.

این پوسته های رنگارنگ که ویژگی خاص این درخت است سالانه در زمان های مختلف می ریزد و جایش را به پوسته ی سبز روشن می دهد و این پوسته ی نو آرام آرام به رنگ های مختلف در می آید.

از این درخت باشکوه در صنعت الوار و کاغذسازی استفاده می شود و کم کم در سال های اخیر در مزارع #فیلیپین به همین منظور کاشته می شود، این درخت فوق العاده زیبا را در هر جایی پیدا نمی کنید، برای دیدن آن باید به نیم کره شمالی زمین و نیو بریتین ( New Britain ) ، گینه ی نو ( New Guinea ) ، سرام ( Ceram ) ، سولاوسی ( Sulawesi ) ، فیلیپین ( Philippines ) و یا میندانائو ( Mindanao ) بروید.

درخت آدامسی
درخت آدامسی
درخت آدامسی
photo by papo mena

2)  درخت نخ ابریشم

درخت نخ ابریشم درختی است بوته مانند و گل های زیبای صورتی رنگ و لطیفی دارد که به دلیل همین گل برگ های نازک و زیبایش به این نام ملقب شده است، تنه ی درخت ابریشم خار های مخروطی شکلی دارد و مثل نامش نازک و زیباست و زیاد پهن نمی شود، خارهای تنه و شاخه های آن در مواقع کم آبی و خشک سالی آب به آب رسانی درخت کمک می کنند.

این درخت که از زیبایی چشم ها را به خود خیره می کند زیاد ارتفاع ندارد و در بیشترین ارتفاع به 25 متر می رسد. می گویند که از خانواده ی بوته پنبه و ابریشم و سیبا است، حتی بعضی ها اعتقاد دارند که این درخت گونه ی پیشرفته ای از گل ختمی است.

 این درخت پرشکوه مخصوص مناطق گرمسیری #آمریکا مثل برزیل، پاراگوئه، آرژانین و ... ( Brazil, Paraguay, Argentina.etc ) است و در زبان محلی لقب های زیادی دارد که مهم ترین آنها پالو براچو ( palo borracho ) یا چوداتی می باشد.

درخت نخ ابریشم
photo by wil W
درخت نخ ابریشم
photo by Aditya shetye

3)  درخت کهن | متوسلا

در این قسمت می خواهیم نوعی از کاج را با هم ببینیم که بسیار مورد توجه انجمن های دوست داران طبیعت است، این درخت که متوسلا نام دارد در کوه های سفید شرق #کالیفرنیا واقع شده است اما با این همه بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می کند.

سن این درخت را بین 4844 تا 4845 سال تخمین زده اند، همچنین متوسلا کهن ترین درختی است که در جهان به روش غیر کلونالی تغذیه می کند.

متوسلا نام فردی کهن سال در کتاب مقدس است که عقیده بر آن است که 969 سال عمر کرده است و این درخت کهن هم نامش را از این فرد گرفته است به همین دلیل درخت متوسلا برای آمریکائیان ارزش معنوی هم دارد.

محو تماشای این درخت زیبا شوید ، ویدئویی که در تی وی کارناوال از این درخت منتشر شده را به هیچ وجه از دست ندهید.

 آدرس: آمریکا، کالیفرنیا، کوه های سفید کالیفرنیا، جنگل پاین، درخت متوسلا .

. Address: Ancient Bristlecone Pine Forest, in the White Mountains, Inyo County, California

درخت کهن| متوسلا
درخت کهن| متوسلا
photo by caleb Weston

4)  درخت پنبه ، ابریشم | تاپروهام

می خواهیم از درختی صحبت کنیم که پر از رمز و راز است این درخت عجیب و کهن بر خرابه های #معبد تاپروهم ( Ta Prohm ) روئییده است، خصوصیت بارز این گونه ی درخت ریشه های غول پیکرش است که سراسر حیاط معبد را پوشانده است و سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از این ریشه های غول آسا به معبد تاپروهم می آیند.

تاپروهم نام معبدی است که به قرن 12 میلادی باز می گردد و در  که در استان سیم ریپ، کمبودیه ( Cambodia ) واقع شده است.

در معبد تاپروهم دو گونه ی اصلی از این درخت شگفت انگیز وجود دارد یک گونه ی آن که متخصصان طبیعت ادعا می کنند از آن بالا رفته اند و گونه ای تنومند است، درخت پنبه ی ابریشم نام دارد که نام علمی آن کاپروک می باشد.

گونه ی دیگری از این درخت هم در معبد تاپروهم روئیده که نامش تیت پاک ( Thitpok ) است و مانند مار های به هم پیچیده به دور هم تنیده اند گویا می خواهند چیزی را خفه کنند.

 آدرس: آسیا، کشور کمبودیا، منطقه ی سیم ریپ، معبد تاپروهام.

.Address: Ta prohm ,Siem Reap, Cambodia

درخت پنبه، ابریشم| تاپروهام
photo by Gergo Antal
درخت پنبه، ابریشم| تاپروهام
photo by Aaron choi
درخت پنبه، ابریشم| تاپروهام
photo by chris weiss

5)  درخت بائوباب

بی شک یکی از زیباترین درختان جهان درختان بائوباب هستند که نام علمیشان  آدارسورنیا ( Adansonia ) است. بائوباب 8 گونه ی مختلف دارد که از نظر اندازه و شکل کمی باهم متفاوت هستند.

خصوصیت منحصر به فرد این درختان شکل عجیب آنها ست که تنه هایی بسیار بلند دارند و شاخه هایشان در بالاترین نقطه ی تنه ی آنها قرار گرفته است، از دیگر عجایب درخت بائوباب این است که در مواقع خشک سالی می تواند 120.000 لیتر آب را در خود ذخیره کند و از خشک سالی جان سالم به در ببرد.

این درختان طول عمر زیادی هم دارند و اغلب آنها تا 1000 سال عمر می کنند، اما درختان بائوباب فقط در #ماداگاسکار و به خصوص جنوب شرقی منطقه ی آیفتی ( Ifaty ) می رویند و شما در این منطقه می توانید همه ی گونه های این درخت را ببینید.

درخت بائوباب
درخت بائوباب
photo by Robert Szumlakowski
درخت بائوباب
photo by mayq

6)  درخت زیتون | یونان

می خواهیم درخت زیتون خاصی را به شما معرفی کنیم، این درخت زیتون که ووس ( Vouves ) نام دارد، قدیمی ترین درخت زیتون در منطقه ی مدیترانه است که چیزی بین 3000 تا 4000 سال عمر دارد، حتی می گویند این درخت زیتون قدیمی ترین درخت زیتون جهان است و عمر دقیقش را 3500 تخمین زده اند.

#یونان مهد تمدن و فرهنگ کهن است، این درخت پیر هم در یونان روئیده است. درخت ووس از نظر ظاهری حدود 5 متر ارتفاع دارد و همچنان زیتون می دهد و زیتون های این درخت کهن برای اهالی بسیار با ارزش هستند و قیمت بسیار بالایی دارند.

هرساله 20.000 نفر از سراسر جهان برای بازدید از این درخت کهنسال به یونان می آیند، مکان دقیق این درخت روستایی است به نام ووس در شهر کرت ( Crete ) یونان.

 آدرس: یونان ، منطقه ی چانیا، محله ی ووس، درخت ووس.

.Address: Vouves, chania, Greece 

درخت زیتون| یونان
درخت زیتون| یونان

7) فرشته ی بلوط

دیگر نوبت به آشنایی با قدیمی ترین موجود زنده در شرق رودخانه ی می سی سی پی رسیده است، درخت فرشته ی بلوط!

ارتفاع این درخت زیبا 20 متر است و 7.7 متر هم پهنای تنه ی درخت می باشد، شاخه هایش در آسمان و زمین همه جا روئیده اند و سایه ای بسیار گسترده تشکیل داده اند، محیط سایه ی این درخت به چیزی حدود 27 متر در 3.5 متر می رسد.

عمر این درخت را بین 300 تا 400 سال تخمین زده اند این درخت قدیمی در پارکی به نام فرشته ی بلوط  Angel Oak Park ) در جزیره ی جان و نزدیکی چارستون ( Charleston ) در جنوب ایالت کارونیا ( Carolina ) واقع شده است.

 آدرس: ایالات متحده ی آمریکا، جزیره ی جان، پارک فرشته ی بلوط، درخت فرشته ی بلوط.

Address: Angel Oak park , Angel Oak Rd, Johns Island, United States

فرشته ی بلوط
photo by : Daniela duncan
فرشته ی بلوط

8)  درخت زندگی | بحرین

چیزی که درخت زندگی را خاص و ویژه کرده است شکل ظاهری، زیبایی یا سایز آن نیست، بلکه چیزی که درخت زندگی 400 ساله را منحصر به فرد کرده است این است که  درخت زندگی به تنهایی در بالاترین نقطه ی کوه ( barren ) در منطقه ی بسیار گرم #بحرین سال هاست که زندگی می کند، جایی کاملا بی آب و علف.

انگار این درخت بر فراز این کوه سایه ی زندگی را پهن کرده است، ساکنان محلی این منطقه بر این باورند که باغ عدن که نامش در قرآن هم ذکر شده است در همین مکان بوده است و مردم در قدیم گله هایشان را به این منطقه می بردند.

با مرور زمان درخت زندگی به یک جاذبه ی توریستی برای این محل تبدیل شده و سالیانه 500.000 بازدیدکننده به کوه بارن می آیند تا تنها موجود زنده ی در حال رشد این منطقه را از نزدیک ببینند.

همچنین این درخت سنبلی شده است برای صبر و تحمل و تمرین برخی مناسک باستانی و کهن.

 آدرس: بحرین، منطقه ی ماناما، کوه دوخان، درخت زندگی.

.Address: life tree ,Jebel Dukhan, Manama, Bahrain

درخت زندگی| بحرین

9)  درخت غول پیکر | مکزیک

به #مکزیک آمده ایم تا پهن ترین درخت دنیا را ببینیم، این درخت غول پیکر چند اسم دارد که برترین آنها تول ( Tule ) است، از دیگر نام های آن آکویت ( ahuehuete ) به معنای پیر مرد و تکسودیم ( Taxodium mucronatum ) می باشد.

در سال 2001 این درخت کهن در لیست یونسکو، سایت میراث فرهنگی، به عنوان پهن ترین درخت دنیا ثبت شد. پهنای تنه ی این درخت 8.98 متر است و هنوز هم کمی از درختی که بعد از آن در لیست یونسکو ثبت شد پهن تر است.

اما به دلیل پهنای بیش از حد این درخت تا به امروز نتوانستند سن دقیقش را مشخص کنند و فقط سن آن را بین 1200 تا 3000 سال تخمین زده اند و حتی برخی اعتقاد دارند که این درخت 6000 سال عمر کرده است.

مکان دقیق این درخت غول پیکر، مرکز روستای سنتا ماریا ( Santa María ) در مکزیک است.

 آدرس: مکزیک، منطقه ی سانتاماریا، درخت تول.

Address: Tule tree ,2 de Abril, Santa Maria del Tule, Mexico

درخت غول پیکر| مکزیک
درخت غول پیکر| مکزیک
photo by javier Garsia
درخت غول پیکر| مکزیک
photo by shardox

10)  درخت سیرک | آمریکا

می خواهیم به منطقه ی سانتا کروز، کالیفرنیا در #آمریکا برویم که در آنجا هیچ درختی حالت طبیعی اش را ندارد و با الگو های از قبل مشخص شده رشد می کنند و باغبانان با هرس کردن درختان آنها را به اشکال عجیب در می آورند.

درخت اکسل سیرک ( Axel Erlandson ) هم در همین منطقه ی آمریکا واقع شده است و به آن طوری رسیدگی کرده اند که گویا به هم بافته شده است، این درخت بسیار زیبا در سال 1947 میلادی برترین جاذبه ی گردشگری باغبانی در این ناحیه شد.

بازدیدکنندگان از سراسر جهان برای دیدن این درخت خاص به این منطقه می آمدندتا این که بعد از مدتی که این زمین چند بار دست افراد مختلف افتاد درخت سیرک به پارک جنگلی گلوری ( Gilroy ) منتقل شد، در اطراف این درخت در پارک گلوری درختان عجیب دیگری مثل درخت سبد، درخت تلفن، درخت دو پا و چند درخت که نام خاصی ندارند هم قرار گرفته اند.

 آدرس: ایالات متحده ی آمریکا، کالیفرنیا، ما بین منطقه ی گلروی و هکر، باغ گلوری.

.Address: Hecker Pass Rd. Gilroy, California, United States 

درخت سیرک یا سبدی

11)  چوب خدایان | پاکستان

درخت  دئودار ( Deodar ) نوعی درخت کاج است که به نام درخت چوب خدایان معروف شده است و جزو معروف ترین درختان جهان است همچنیندرخت ملی کشور #پاکستان محسوب می شود.

درختان کاج همیشه جزو درختان مرتفع بوده اند اگونه ی دئودا هم بسیار مرتفع است و تا 40 الی  60 متر هم بالا می رود همچنین قطر این درخت چیزی میان 1.50 تا 3.50 متر است .

از نظر شکل ظاهر هم درخت دئودا برگ هایی سبز و سوزنی با شاخه های افتاده دارد و مانند گونه های دیگر کاج در تمام طول سال سبز رنگ می باشد.

این گونه ی کاج را می توانید در #آسیا پیدا کنید بخصوص در نواحی، غرب هیمالیا، شرق افغانستان، شمال پاکستان، کشمیر، هند، جنوب تبت و غرب نپال.

چوب خدایان| پاکستان
چوب خدایان| پاکستان
photo by Graeme svott

12)  جنگل کج | لهستان

به جنگلی عجیب در منطقه ی سارنو ( Nowe Csarnowo ) لهستان سر می زنیم تا پی ببریم که این جنگل انبوه چه ویژگی خاصی دارد.

در این جنگل حیرت انگیز تنهی تمامی درختان خم شده و به شکل حرف لام فارسی روئیده است، این جنگل خود به خود به وجود نیامده و در سال 1930 میلادی لهستانی ها تصمیم گرفتنند که 400 راس درخت در این منطقه بکارند، البته کاشت این درختان به دلیل جنگ جهانی متوقف شد و همین امر دلیلی بود برای عجیب و انبوه تر شدن این جنگل.

از تنه ی قوس دار درختان این منطقه در صنعت مبلمان استفاده ی زیادی می شود اما برخی عقیده دارند که از ابتدا این جنگل را برای تامین چوب قوس دار لازم برای کشتی سازی به وجود آورده بودند، در هر صورت امروزه این جنگل به بیشه ای انبوه از درختان قوس دار تبدیل شده است.

در وبسایت کارناوال می توانید اطلاعات بیشتری راجع به این جنگل کج و منحصر به فرد بخوانید.

 

آدرس: لهستان، گریفینو، جنگل مورب سارنو.

 .Address: Nowe Czarnowo 51A, Gryfino, Poland

جنگل کج| لهستان
photo by Meachael B. Rassmusen

کلام آخر

امروز سری زدیم به 12 تا از خاص ترین درختان جهان ، نظرات و پیشنهاداتتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....