قصد داریم در این مطلب داستانی کوتاه از موتورسوار زن ایرانی نقل کنیم . او مشوق چندین موتور سوار خارجی می شود تا به #ایران سفر کنند و این حقیقت را درک کنند که ایران کشور امن و البته سرشار از شگفتی و زیبایی است.

شخصیت اصلی داستان " مهسا همایونفر " یک توریست موتور سوار است. او تا به حال به  بیش از 60 کشور دنیا #سفر کرده و مسافتی حدود 18000 کیلومتر را با موتور در نوردیده است. علاقه او  درسفر کردن به کشورهایی است که ذهنیت متفاوتی نسبت به آن ها وجود دارد. او در رشته‌های تاریخ، هنر، بازرگانی خارجی و زبان‌های اسپانیولی و آلمانی تحصیل کرده و یک شرکت کوچک گردشگری به نام " Not Just Tourist " در #اسپانیا دارد.

داستان از آن جایی شروع می شود که او برای چند موتور سوار سوئیسی از یکی از جهانگردی های خود در هنگام عبور از  ایران و جادوی « پامیر » (جاده‌ای کوهستانی میان تاجیکستان و قرقیزستان) تعریف می کند، موتور سواران سوئیسی هم، آن چنان شیفته می شوند که همان جا عزم سفر به ایران را می کنند.

مهسا همایونفر
مهسا همایونفر

از زبان همایونفر درباره آغاز ماجراجویی تازه وی بشنوید

در کمتر کشوری از دیدن خانمی در حال سفر با موتور تعجب می‌کنند، اما فقط کافی است بگویم ایرانی هستم، آن‌ وقت همه متعجب می‌شوند. هر سال به شکلی جاده ابریشم را طی می‌کنم، سال قبل از اتیوپی تا جاده شگفت‌ انگیز پامیر را با موتورسیکلت رفتم. سفر قبلی از #اسپانیا شروع شد و به #آفریقا و بعد هم به آسیا رسید، اما سفر امسال تفاوت ویژه‌ای داشت. یک گروه موتورسوار سوئیسی، استرالیایی و آلمانی را در این ماجراجویی ابریشمی، با خود همراه کردم.

متور سواران خارجی و مهسا همایونفر

داستان پیوستن موتور سواران سوییسی از زبان همایونفر

در سفر قبلی وقتی یک شب در قرقیزستان بودم، با گروهی از موتورسواران سوئیسی مواجه شدم. رد و بدل کردن اطلاعات سفر بین جهانگردان معمولا مرسوم است. من هم از برنامه موتورسواری سال گذشته‌ی خود در #جاده ابریشم و «پامیر» تعریف کردم، آن‌ها هم از وضعیت ایران پرسیدند و وقتی دیدند به زبان‌های انگلیسی و آلمانی تسلط دارم و یک ایرانی و مهمتر از آن موتورسوار هم هستم و مسیرهای کشورم را می‌شناسم، درخواست کردند برای سفرشان به ایران برنامه‌ریزی کنم.

 همایونفر ادامه می‌دهد: البته آن‌ها نگرانی‌هایی نسبت به امنیت ایران داشتند، اما وقتی با خانمی موتورسوار از کشوری که تصویری ناامن از آن داشتند مواجه شدند و داستان‌های سفرهای جاده‌ای من را در مسیر ابریشم و مخصوصا ایران شنیدند، مصمم شدند این برنامه را اجرا کنند که البته من فقط برنامه‌ ریزی‌ ها و هماهنگی‌های بخش ایران را انجام دادم و در این قسمت با آن‌ ها همسفر بودم.

موتور سواران خارجی و مهسا همایونفر

مسیر ماجراجویی همایونفر و موتورسواران خارجی، در ایران

از آن جایی که سفر همزمان تعداد زیادی موتور سوار با هم خطرناک است، آن ها به دو گروه 7 و 8 نفره تقسیم شده و با فاصله زمانی یک روز شروع به حرکت کردند. آن ها با عبور از ایتالیا، یونان، ترکیه، ‌گرجستان و ارمنستان به ایران رسیدند. 9 روز در ایران بودند که طولانی‌ترین بخش سفرشان را شامل می‌شد.

موتور سواران خارجی این سفر را مهیج و دلپذیر توصیف می کنند.

همایونفر می گوید:

 این گروه موتورسوار از مرز « نوردوز » به ایران وارد شد و مسیر را به سمت جنگل‌های ارسباران پیش گرفت و با گذر از کلیدر، ‌ماسوله، قزوین،‌ الموت، چالوس، یوش، بلده،‌ نور، ‌آمل، کیاسر و شاهرود به مشهد رسیدند و مسیر را از قوچان به سمت مرز باجگیران ادامه دادند و از آن جا خارج شدند. گروه دیگر که راهنمای آن موتورسوار سوئیسی بود نیز تقریبا همین مسیر را طی کردند با این تفاوت که آن‌ها پس از عبور از مرز نوردوز به سمت جنوب ایران حرکت کردند تا اصفهان و شیراز را ببینند.

بنا بر گفته های همایونفر، آن ها توقف های کوتاهی داشتند و از چشمه های باداب سورت، حرم امام رضا (ع)، #ماسوله و #اردبیل (آرامگاه شیخ صفی) بازدید کردند. موتورسواران حدود سه هزار کیلومتر را در ایران طی کردند که تقریبا یک چهارم این مسیرشان خاکی بوده است.

در سفرشان بیشتر از مکان های بکر و فرعی گذر کرده اند، به همین دلیل حالا از نظر این موتور سواران ایران کشوری دارای جذابیت هایی بی همتا است و هم چنین مهمان نوازی ایرانی ها بارز ترین ویژگی مردم از نظر آن ها بوده است.

موتور سواران خارجی و مهسا همایونفر
موتور سواران خارجی و مهسا همایونفر در حرم امام رضا (ع)
موتور سواران خارجی و مهسا همایونفر

نظر موتور سواران خارجی ارزشمند است

از آن جایی که موتور سواران به کشورهای بسیاری سفر کرده اند و آشنایی اعضای این گروه با یکدیگر از سفرهایی چون آرژانتین و لائوس بوده است، برای همین دیدگاهی که نسبت به ایران پیدا کرده‌اند مهم و ارزشمند است. حال تصور کنید اگر رسیدگی های کافی به مناطق بکر و دست نخورده کشور عزیزمان ایران شود، چه تاثیر مثبتی بر گردشگری و جذب توریست خواهد داشت.

موتور سواران خارجی و مهسا همایونفر در نوار شمالی کشور

مشکلات، اجتناب ناپذیر است

همایونفر در این‌باره می‌گوید :

ورود این گروه به کشور فارغ از مشکل نبود، آن‌ها برای گذر از مرز « نوردوز » ساعت‌ها معطل و شاکی شدند. البته در طول سفر جاده‌ای ایران هیچ مشکلی پیش نیامد و اتفاقا در همه جا پلیس همراه‌ ما بود، اما برخی راننده‌های ماشین‌های سنگین هم بودند که مراعات موتورسوارها را نمی‌کردند و با سبقت‌های غیرمجاز، تهدید بزرگی برای جان آن‌ها به حساب می‌آمدند و این برای کشوری که گردشگران با موتور و ماشین در آن سفر می‌کنند، یک مساله‌ی جدی است که نباید نسبت به آن بی‌تفاوت بود.

موتور های موتور سواران خارجی و مهسا همایونفر

پایان سفر ماجراجویانه موتور سوارن

گروه موتورسواران جز مهسا همایونفر، یک بانوی سوئیسی موتورسوار را هم همراهی می کند. 

 با پایان سفر، اواسط این هفته ایران را از مرز باجگیران ترک کردند و قرار است مسیر ابریشم را تا قرقیزستان و رشته کوه پامیر ادامه دهند.

جاده در ایران

سخن کارناوال

این که از کشور عزیزمان ایران در اذهان عمومی خارج از کشور تصورات خوبی وجود ندارد، اجتناب ناپذیر است؛ اما فعالیت هایی از این دست که این تصورات را کاملا وارونه می کند و خاطره ای خوش از ایران در ذهن توریست های خارجی می سازد، جای شکر دارد. فعالیت مهسا همایونفر نوعی اقدام #فرهنگی هم محسوب می شود و جای تقدیر دارد.

نظر شما چیست ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاه ها : 6
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....