حسن تقی‌زاده انصاری، رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران بررسی این موضوع را به ماه فروردین امسال دانست و به خبرنگار ایسنا گفت :

براساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری که با شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا داریم،‌ گزارش تخلف‌ها و سایت‌های غیرمجاز را برای برخوردهای قانونی شناسایی و متخلفین را به دستگاه‌های مجری معرفی می‌کنیم.

افزایش تعداد این سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی با انتشار قیمت‌های جذاب و وسوسه‌برانگیز و البته ارزان‌تر از محصولات دفاتر خدمات مسافرتی سبب گرایش بسیاری از مردم به این سایت‌های اینترنتی و حتی تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و دهان به دهان شدن آن‌ها شده است.

سپس وی با بیان این که سفر و گردشگری گزینه ی مناسب برای سو استفاده کنندگان است توصیه کرد :

بسته‌های سفر خود را در صورت خرید اینترنتی حتما با رعایت نکات امنیتی و از سایت‌های معتبر و شناخته شده، وابسته به شرکت‌های گردشگری دارای مجوز تهیه کنید.

پیدا کردن سایت‌های فروش خدمات تور کار ساده‌ای است. فقط کافی است یکی از واژه‌های کلیدی مربوط به سفر را در اینترنت جست‌وجو کنید تا با انبوهی از این سایت‌ها روبه‌رو شوید، سایت‌هایی که معمولا لوگو یا مجوز خاصی روی صفحه‌های خود ندارند و فقط یک نام زینت بخش صفحه‌ی آن‌ها است.
خرید خدمات مسافرتی مطمئن در اینترنت نیازمند آگاهی است که با گسترش روزافزون اینترنت، متاسفانه سوءاستفاده و فریب‌های الکترونیکی نیز افزایش یافته است. چه بسیار افرادی که اطلاعات و مدارک شخصی یا پول خود را از این طریق از دست داده‌اند.

راه های تشخیص سایت های مجاز چیست ؟

رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران درباره نحوه تشخیص مجاز یا غیرمجاز بودن این سایت‌ها می گوید که کاربران و استفاده‌کنندگان اینترنت در صورت تمایل به خرید آنلاین یا الکترونیکی خدمات مسافرتی، تور، بلیت قطار، گرفتن روادید، رزرواسیون هتل و بلیت مراکز تفریحی باید نکات اساسی را برای خرید مطمئن و امنیت در دنیای دیجیتال مد نظر داشته باشند . نخست باید مطمئن شوند که آن سایت، معتبر است که می‌توان از لوگوی بانک‌ها و نیز سایت‌های مرتبط با مؤسسات و تاسیسات گردشگری دارای مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یا سازمان هواپیمایی کشوری که در این سایت‌ها درج می‌شود، از این موضوع آگاه شد.

به گفته‌ انصاری:

برای رزرو و خرید بلیت هواپیما، هتل، روادید، تور، بیمه و سایر خدمات سفر، حتما از وب‌سایت شرکت‌های مسافرتی و گردشگری مجاز استفاده شود. همچنین باید تعهدات درج شده مربوط به هر یک از خدمات سفر به دقت مطالعه شود و نسخه‌ای از قرارداد و شرایط آن شامل زمان ورود و خروج، امکانات، تشکیلات و سایر جزئیات سفر را حتما بررسی و دریافت کنند.
هرگز از سایت‌های ناشناس و بی‌ارتباط با شرکت‌های مسافرتی و هتل‌ها که با عناوین و نرخ‌های جذاب، قصد سوء استفاده از مسافران و گردشگران را دارند خرید نکنید و همچنین هنگام خرید و پرداخت آنلاین هزینه در سایت‌ها، اگر به سایت اصلی بانک متصل نشدید، هرگز اطلاعات بانکی خود را وارد نکنید.

حتی‌المقدور از خرید آنلاین با دسترسی به سرویس‌های بانکداری اینترنتی در محیط‌های عمومی مانند کافی‌نت‌ها یا رایانه‌های ناشناس، خودداری و در صورت لزوم به استفاده و خرید اینترنتی، حتما از ذخیره کردن رمز اینترنتی خود، صرف‌نظر کنید. به علاوه اطلاعات شخصی بویژه اطلاعات بانکی خود از جمله رمز دوم کارت‌های اعتباری و تاریخ انقضاء را در هیچ وب‌سایتی ذخیره نکنید.

به حساب شخصی کارمندان آژانس‌ها پول واریز نکنید

او سپس تگفت :

از پرداخت هرگونه وجه برای خرید خدمات سفر به حساب شخص یا کارمندان کانتر دفاتر مسافرتی خودداری و هرگونه وجه را تنها به حساب رسمی شرکت خدمات مسافرتی واریز کنید.

وی همچنین نسبت به ارسال بعضی پیامک‌ها نظیر برنده شدن در قرعه‌کشی سفر خصوصا سفرهای خارجی و اروپایی توسط بعضی افراد سودجو که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند، هشدار داد و گفت :

در خرید اینترنتی در صورت بروز اشکال در عملیات بانکی، از مراجعه به افراد غریبه به شدت خودداری شود.

او همچنین توصیه کرد:

اطلاعات ایمیل خود را در هر سایت یا بلاگ ناشناس خصوصا برای مسابقه یا سرگرمی وارد نکنید. همچنین اطلاعات شخصی خود را به اشتراک نگذارید. برخی راه‌های کسب درآمد برای منحرف ساختن ذهن شما و کلاهبرداری است.

ایمیل‌های ناشناس راهی برای کلاهبرداری

او همچنین گفت:

به ایمیل‌های ناشناس و یا آگهی‌هایی که در سایت‌های نامعلوم مشاهده می‌کنید اعتماد نکتید چرا که اغلب وسیله‌ای برای کلاهبرداری است، بنابراین قبل از ارائه هرگونه اطلاعات از صحت آن مطمئن شوید.

ممکن است تعداد اندکی از دفاتر خدمات مسافرتی نیز اخلاق حرفه‌ای در صنعت گردشگری را رعایت نکنند و با تبلیغ‌های غیر واقعی و بزرگنمایی در خدمات اقدام به فروش محصول خود می‌کنند که این عمل نه تنها موجب بدبینی عمومی به صنف دفاتر خدمات مسافرتی می‌شود، بلکه موجبات شکایت گردشگران را نیز فراهم می‌آورد.

بی‌تردید همانگونه که لازم است در دنیای واقعی، دقت‌های لازم در زمان خرید انجام شود، در دنیای مجازی نباید از کنترل‌های لازم در انتخاب محصول و خرید ایمن اجتناب شود.

چند توصیه به آژانس‌های مسافرتی

او سپس به مدیران و فعالان گردشگری که تمایل دارند در شلوغ‌ترین زمان سفر، در فضای مجازی، تبلیغ کنند، توصیه کرد :

حتما از هویت افرادی که به صورت تلفنی یا الکترونیکی خواستار تغییر تاریخ بلیت با برنامه سفر خود هستند، مطمئن شوید.

نام کاربری و رمز عبور سامانه‌ی الکترونیکی شرکت خود را در اختیار فرد معین و مطمئن قرار دهید و در صورت قطع همکاری، دسترسی به سامانه فرد قبلی را خاتمه دهید.

نسبت به حفظ سایت و سامانه الکترونیکی اطلاعات خصوصی کاربران خود مقابل حملات در فضای مجازی پیش بینی لازم را معمول دارید..

 از رایانه‌های متصل به سامانه‌ی فروش بلیت، هتل و سایر خدمات بازدید دوره‌ای داشته باشید و از آلوده نبودن آن‌ها به ویروس و نرم‌افزار سرقت اطلاعات، اطمینان حاصل کنید.

 از ارائه و فروش خدمات گردشگری خود در سایت‌های غیرمرتبط و سامانه‌های فاقد ارتباط رسمی با موسسات و تاسیسات گردشگری پرهیز کنید.

او در ادامه این توصیه‌ها به مدیران و فعالان گردشگری، اضافه کرد :

برای رزرو و خرید خدمات گردشگری صرفا از سایت و سامانه‌های الکترونیکی معتبر استفاده کنید و هرگز به سامانه‌های ناشناس و فاقد رابطه رسمی با موسسات و تاسیسات گردشکری معتبر اعتماد نکنید، چرا که در صورت بروز مشکل، نشانی، تلفن و فضای حقیقی آن مجموعه مشخص و قابل رسیدگی بوده و تحت نظارت سازمان‌های متولی است.

رییس جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران افزود:

از مرورگرها و موتورهای جست‌وجوی مناسب و تایید شده استفاده کنید. همچنین پایگاه اینترنتی بانک‌ها منبع مفیدی برای دریافت نکات ایمنی هنگام بهره‌برداری از خدمات بانکداری الکترونیک است، به آنها توجه کنید.

انصاری تاکید کرد:

از رقابت ناسالم، تخریب شرکت‌ها و موسسات، انتشار اخبار غیرواقع و اقدامات فریبنده یا نقض حقوق اشخاص در فضای مجازی و سایر سامانه‌ها و یا در پیامک‌ها، خودداری کنید.

پلیس فتا
photo by MOHAMMADREZA NADIMI

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....