امروز هرجا که هستید و هر کاری دارید ، کنار بگذارید و آماده #سفر شوید.

سفری خوشمزه و جالب که باید همراه هم باشیم تا لذت این سفر چندین برابر شود. کسانی که حتی یکبار به خطه سرسبز و زیبای #گیلان سفر کرده اند، به یک رستوران محلی رفته و طعم بی نظیر یکی از غذاهای گیلانی را چشیده اند.

این تجربه، یکی از تجربیاتیست که هیچ وقت از ذهن پاک نمیشود و هر از چندگاهی هوس چشیدن طعم  غذاهای لذیذ گیلان ، راهی این استان می شوید.

کارناوال مسافر گیلان است، تا برای شما از غذاهای خوشمزه محلی این استان بگوید. پس باهم سفری خوشمزه و فوق العاده را آغاز می کنیم.

سفره گیلانی

رستوران گیلکی

لذت سفر به استان گیلان با هوای مطبوع و فرح بخش و طبیعت فوق العاده زیبایش با خوردن یک وعده غذای محلی با چاشنی ها و دوغ محلی، چند برابر می شود.

وصف طعم غذاهای این خطه را بسیار شنیده ایم، به همین خاطر آدرس رستورانی محلی را از اهالی گرفته و راهی می شویم.

قبل از رستوران عطر برنج ایرانی را می شود حس کرد. دور میزی  در کنار پنجره باز رو به جنگل می نشینیم و مردی گیلکی با لهجه شیرینی خوش آمد می گوید و لیست غذاها را برایمان می آورد. انتخاب غذا از بین نام های مرغ ترش ، کباب ترش ، کال کباب ، ماهی گدره پیچ ، انارویچ ، باقلاقاتق ، ماهی شکم پر، ترشه تره ، ترشه واش ، واویشکای مرغ و... در این طبیعت و هوا بسیار سخت است،

بعد از انتخاب غذا ، برایمان سینی پر از چاشنی های مخصوص شمالی مثل زیتون پروده ، سیرترشی ، باقالی و... را می آورند ، کمی بعدتر نیز غذاهای پررنگ و لعابی را روی میز می گذارند که قابل وصف نیستند.

سفره گیلانی
برنج و مرغ محلی گیلان

غذاهای محلی گیلان

قبل از سفر به گیلان بهتر است شناختی کلی راجع به غذاهای این منطقه داشته باشیم تا در میان تنوع غذاها ، انتخابی مناسب با ذائقه خود داشته باشیم.

1 ) کباب ترش

برای این نوع کباب ، گوشت را خرد کرده و میکوبند و سپس گوشت را با رب آلوچه ، پیاز رنده شده ، گردو یک شب استراحت می دهند و روز بعد کباب می کند. کباب ترش با کته محلی بسیار خوشمزه و لذیذ است.

کباب ترش

2 ) خورش مرغ ترش

خورشی بسیار لذیذ که با استفاده از مرغ ، تخم مرغ ، لپه ، آبلیمو ، سبزی محلی آماده می شود.

مرغ ترش گیلان

3 ) کال کباب

بادمجان یکی از مهمترین مواد غذایی در گیلان است که بانوان گیلانی غذاهای لذیذی را با آن طبخ می کنند. یکی ازین غذاها کال کباب است که با بادمجان کبابی ، آب انار ، نعنا ، چوچاق ( سبزی محلی ) ، سیر ، گردو درست می شود.

کال کباب

4 ) خورش اناربیج

خورش بسیار لذیذی که در کنار برنج ایرانی وعده ی غذایی بسیار دلچسبی است و از گردو ، گوشت ( چرخ كرده ) ، رب انار ، آب انار ، پیاز ، رب گوجه فرنگی ، گلپر ، سبزی محلی تهیه می شود.

انارویج گیلان

5 ) ماهی شکم پر

در این نوع غذا ماهی درسته ای را خوب تمیز می کنند و داخل شکم آن را با گردو ، سبزی ، رب انار ، روغن زیتون و ادویه پیاز ، آلو پر می کنند و بعد شکم ماهی را با نخ و سوزن دوخته  و ماهی را سرخ می کنند.

ماهی شکم پر

6 ) ماهی گرده پیج

در این مدل پخت ماهی ، سر و دم ماهی تمیز شده را بهم وصل می کنند و سپس سبزی محلی را با سیر و پیاز له شده سرخ می کنند و با رب نارنج مخلوط کزده داخل شکم ماهی میگذارند و بعد داخل قابلمه ای مخصوص ( کمج ) بخار پز می کنند. این غذل معمولا با نان سنگک میل می شود.

ماهی گرده پیج

7 ) خورش ترشه واش

خورش خوشمزه محلی که از مرغ ، بادمجان، گوجه فرنگی ، پیاز ، رب آلوچه ، رب انار ( ملس ) ، سبزی محلی آن را طبخ می کنند و با برنج ایرانی کته نوش جان می کنند.

ترشه واش

8 )  خورش سیرقَلِی

غذایی خوش طعم گیلانی با چاشنی سیر تازه. این خورش را با مرغ و لپه ، رب گوجه فرنگی ، برگ سیر ، زعفران آماده می کنند. طعم دلپذیر این خورش را باید در روستا های گیلان با برنج خوش عطر ایرانی چشید.

سیرقلیه

9 ) باقلاقاتق

باقلاقاتق را که گاه به عنوان پیش غذا میل می کنند، غذایی ساده و خوشمزه با باقالی کشاورزی گیلان است که طعم واقعی آن را تنها باید در شهرها و روستاهای گیلان چشید. مواد اولیه این غذا را باقالی، شوید، تخم مرغ، سیر و... تشکیل می دهند.

باقلاقاتق
باقلاقاتق

10 ) میرزا قاسمی

از غذاهای اصیل  و ساده گیلانی است که ممکن است در جای دیگر نیز آن را نوش جان کرده باشید. پخت این غذا بسیار ساده و راحت است؛ اما خوردن آن در گیلان لذتی دیگر دارد.  میرزا قاسمی را از بادمجان کبابی ، سیر ، گوجه فرنگی ، پیاز و ادویه تهیه می کنند.

11 ) خورش آلو مسما

خورشی با طعم دلپذیر و رنگی و بویی عالی از مرغ ، آلو قیسی ، آلو سیاه ، پیاز ، شکر ، زعفران ، رب‌گوجه‌فرنگی.

آلو مسما

13 ) شیرین قاتق ( گیلانی )

غذایی شیرین مزه که با سینه مرغ و آلو بخارا ، آلو سیاه ، کشکش پلویی و قیصی درست می شود. شیرین قاتق بسیار لذیذ و خوش طعم است حتی برای کسانی که به غذاهای شیرین علاقه ندارند.

شیرین قاتق

14 ) کوکو اشپل ماهی سفید

 از غذاهای خانگی و مورد علاقه گیلانی ها ، کوکوی اشپل ماهی است که از اشپل ماهی ، تخم‌مرغ ، سیر ، آرد ، سبزی کوکو و تخم گشنیز تهیه می شود.

کوکو اشپل ماهی

15 ) کوکو باقلا سبز

باقالی در گیلان بسیار است و غذاهایی که از آن تهیه می شوند بسیار خوشمزه و متفاوت است.

گیلانی ها یک نوع کوکو با باقالی درست می کنند که از باقلا سبز ، پیاز ، شوید یا گشنیز ، آرد گندم ، تخم مرغ ، سیر تهیه می شود.

کوکو باقالی سبز

16 ) کوکو بادکوبه ای

از غذاهای خانگی  محلی گیلان کوکوی بادکوبه ای است که می توان به عنوان یک وعده غذایی مفید و مغذی آن را تهیه کرد. برای پخت این کوکو از مرغ ، سیب زمینی ، تخم مرغ ، پیاز ، رب گوجه فرنگی ، زرشک ، زعفران ، آبلیمو استفاده می شود.

کوکو بادکوبه ای

چاشنی های همیشگی غذاهای گیلانی

اهالی شمال کشور ، اغلب همراه وعده های غذایی چاشنی های مخصوص منطقه خود را سرو می کنند. اگر به یک خانه گیلانی مهمان شوید حتما برسر سفره علاوه بر غذای اصلی چند نوع چاشنی هم خواهید دید که معروفترین آن ها زیتون پرورده ، ماست محلی ، سیرترشی ، ترشی و شور ، باقالی ( درفصل برداشت آن ) و... نام برد.

غذای گیلانی

زیتون پرورده

سیرترشی

سیرترسی

سخن کارناوال

 در سفر به گیلان حتما سری  به رستوران های گیلکی بزنید و خاطرات خوشمزه و دلچسب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها : 4
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....