سفر با #دوچرخه یکی از لذت بخش ترین تجربیاتی است که هرکسی می تواند آن را تجربه کند . تصور کنید در حال رکاب زدن هستید و باد به صورت شما برخورد می کند ، آسمان آبی بالای سرتان است و مناظر اطراف جلوی چشمان شما . چه حسی خواهید داشت ؟

امروزه بسیاری هستند که به همراه دوچرخه و بار کم سفر می کنند و مسافت های کم و زیاد را طی می کنند . البته در راه خطرات زیادی وجود دارد ولی با یک برنامه ریزی درست و طبق آن پیش رفتن هیچ اتفاقی برای شما در طول سفر رخ نخواهد داد . در این مطلب سعی شده تا با ترسیم حس و حال سفر با دوچرخه تمامی نکاتی که باید رعایت شود تا سفری خوب داشته باشید به شما دوستان کارناوالی گفته شود . 

همراه کارناوال باشید تا سفری با دوچرخه را آغاز کنیم . 

سفر با دوچرخه

رکاب می زنی و به جلو پیش می روی ...

#دوچرخه سواری یکی از بهترین راه هایی است تا بتوانید به هنگام سفر از مناطق اطراف لذت ببرید . اگر در شهر دوچرخه سواری می کنید از راه رفتن سریع تر هستید ، ارزان تر از تاکسی است و برای محیط زیست هم آسیبی ندارد . در سال های اخیر شاهد رشد دوچرخه سواری در سطح شهر ها بوده ایم و حتی در جاده ها موقع سفر ، از شهری به شهر دیگر و یا حتی از کشوری به کشوری دیگر . 

داستان کسانی که این گونه سفر کردن را تجربه کرده اند شنیدنی است . پر است از سختی و هر از گاهی لذت . دیدنی ها را دیده اند و لمس کرده اند و برای خود خاطراتی زیبا و ماندگار ساخته اند . 

به شما می گوییم که دوچرخه ای تهیه کنید ، آماده شوید و به سفر بروید ولی قبل از آغاز سفر نکاتی را باید رعایت کنید . 

در ادامه این نکات را برای شما بازگو خواهیم کرد .

سفر با دوچرخه
سفر با دوچرخه

ویدئویی دیدنی از سفر با دوچرخه

آمادگی قبل از آغاز سفر

بسیار مهم است قبل از سفر کاملا از همه لحاظ آماده باشید . در این قسمت نکاتی ارزشمند را برای شما بازگو خواهیم کرد .

1) تحقیق برنامه ریزی کن

به نظر می رسد سفر با دوچرخه یک برنامه ی منظمی دارد و تغییراتی حین سفر در آن رخ نخواهد داد ولی این را بدانید بدون برنامه ریزی خوب و دقیق به مشکلات زیادی بر خواهید خورد . از خودتان سوالاتی بپرسید . مانند : کجا باید بخوابم ؟ بهترین مسیر و امن ترین برای دوچرخه سواری کجاست ؟ چه مقدار وسایل باید با خود حمل کنم ؟ اگر این سوال ها را از خود بپرسید و به جواب درست برسید یک قدم جلو رفته اید . 

برنامه ی خود را بنویسید و سپس با دیگران یا کسانی که تجربه ی این چنین سفری را داشته اند در میان بگذارید . 

برنامه های خود را بازبینی کنید و در طول سفر سعی کنید از آن ها پیروی شود . 

 

سفر با دوچرخه
سفر با دوچرخه

2) وقتی کاملا آماده هستی سفر خود را آغاز کن

هرچقدر هم برنامه ریزی کنید وقتی کاملا چه از لحاظ روحی و یا چه فیزیکی آمادگی کامل را نداشته باشید سفر خوبی در انتظار شما نخواهد بود . یکی از بهترین پیشنهاد هایی که در این باره به شما می توانیم بدهیم این است : وقتی کاملا از همه لحاظ آماده هستی سفر خود را آغاز کن . 

ذهن خود را باز کنید و به این فکر کنید که چه سفر خوب و زیبایی خواهید داشت . نگرانی ها را دور بریزید و با اغوش باز پذیرای این سفر باشید . ممکن است در حین سفر و میانه ی راه احساس خستگی کنید و دست از سفر کردن بردارید . این کار اشتباه بزرگی است . اگر این حس به شما دست داد توقفی کنید ، چند ساعتی استراحت کنید و کمی بخوابید . سپس غذایی میل کنید و دوباره به سفر ادامه دهید . 

در مسیر به خود یادآوری کنید که این سفر برای شما ارزش زیادی دارد و باید به پایان برسانیدش . 

سفر کردن با دوچرخه
در سفر با دوچرخه
تابلوی راهنما برای دوچرخه سواران

3) بار زیاد حمل نکن ، جای خاطرات را می گیرند

به همراه داشتن لوازم اندک ولی ضروری مهم ترین ویژگی سفر با دوچرخه به حساب می آید و شما نیز باید تنها لوازم مهم و مورد نیاز را به همراه خود داشته باشید . بهتر است این گونه بگوییم که شما نصف بیشتر لوازمی که فکر می کنید باید به همراه داشته باشید را نیاز نخواهید داشت . نتها کافی است کیسه خواب ، کوله پشتی و دارو های ضروری را به همراه داشته باشید . 

هیچوقت بار زیاد را همراه خود حمل نکنید . 

دوچرخه سوار
دوچرخه سواری در شهر

4) انتخاب دوچرخه ی مناسب

شما باید با توجه به مسیری که در طول سفر طی می کنید دوچرخه ی خود را انتخاب کنید . مهم ترین نکته در مورد دوچرخه ی شما این است که زمانی که سوار بر آن می شوید احساس راحتی کنید . چرا ؟ چون قرار است ساعت ها بر روی آن رکاب بزنید . 

بهتر است از دوچرخه ی دنده ای استفاده کنید چون مطمئن باشید در طول مسیر با مسیر های سر بالایی و سراشیبی زیادی برخورد خواهید کرد . نصب کردن چراغ های هشداد به شما شدیدا پیشنهاد می شود و ممکنت است زمانی جان شما را نجات دهد . اگر در شب سفر می کنید ( پیشنهاد نمی شود ) به همراه داشتن چراغ الزامی است . 

سعی کنید از دوچرخه های سبک ولی محکم استفاده کنید . 

مطمئن شوید دوچرخه ی شما قسمتی برای قرار دادن کیف داشته باشد تا در طول مسیر کیف خود را آن جا قرار دهید . 

زین دوچرخه مورد بسیار مهمی است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید ، چون قرار است مدت زمان زیادی روی آن بنشینید و سفر کنید . 

دوچرخه
دوچرخه
کیف دوچرخه سوار
زین دوچرخه

5) غذا و آب

مهم ترین قسمت سفر به همراه داشتن غذا و آب کافی است چون که انرژی شما برای ادامه ی سفر از این طریق تامین می شود . بهتر است به اندازه ی یک تا دو روز خود غذا و آب به همراه داشته باشید . هرگاه به شهری کوچک می رسید مقداری خوراکی خریداری کنید و مطمئن باشید از این کار ضرر نمی کنید . از دانه های مقوی استفاده کنید و ازغذاهای چرب دوری کنید . 

همیشه دو بطری آب داشته باشید و در طول مسیر میزان مصرف آب بالا خواهد بود .

اگر هوا گرم باشد به شدت به آب نیاز دارید تا آب از دست رفته را تامین کنید . 

غذا در سفر

6) اقامتگاه

در سفر های طولانی شما باید استراحت کافی داشته باشید و از خواب کافی نیز بهره مند باشید . بهتر است در زمان تاریک شدن هوا در جای مناسبی چادر بر پا کنید و یا اگر به هتل دسترسی دارید به آن مراجعه کنید .

بعد از گذراندن یک روز طولانی بر روی دوچرخه یک حمام آب داغ جانی تازه به شما می دهد و خوابیدن لذت بخش تر خواهد شد . اگر قصد دارید تا برای استراحت در روز و یا شب چدر بزنید بهتر است ضد آب باشد . 

چادر
اتاق و دوچرخه سوار
دوچرخه و چادر در جنگل
محل پارک دوچرخه

7) لباس های مناسب همراه خود داشته باشید 

لباس مناسب یکی دیگر از مهم ترین بخش های سفر است . انسان به همراه لباس راحت احساس دیگری دارد . درست است ؟ انگار سبک بال و خوشحال می شود زمانی که لباسی راحت بر تن دارد . 

با توجه به مدت زمان و فصلی که سفر خود را آغاز می کنید لباس ها را انتخاب کنید . یادتان باشد که حتما چند دست لباس بردارید . کفش راحت و مناسب به پا کنید و از جوراب راحت و حوله ای استفاده کنید . پایتان اگر ناراحت باشد نمی توانید به سفر خود ادامه دهید . 

یک پیشنهاد برای شما داریم ، همیشه لباس گرم حتی در فصل تابستان برای خود بردارید . 

استفاده از عینک و کلاه آفتابی نیز پیشنهاد می شود و می توان گفت که ضروری می باشد . 

لباس دوچرخه سواران
دوچرخه سوار ها

8) لوازم ایمنی و مورد نیاز برای دوچرخه

حتما از کلاه ایمنی و ضربه گیر ها استفاده کنید . خطر در جاده و مسیر در کمین است و هر لحظه می تواند اتفاق ناگواری رخ دهد . تلمبه برای چرخ ، باتری ، چراغ قوه و لوازم ابتدایی برای تعمیر دوچرخه را به همراه داشته باشید . 

قبل از آغاز سفر ترمز های دوچرخه را بررسی کنید . 

لوازم تعمیر دوچرخه
لوازم تعمیر دوچرخه
لوازم تعمیر دوچرخه
لوازم تعمیر دوچرخه

لیست پیشنهادی کارناوال از لوازمی که باید به همراه داشته باشید

در این قسمت لوازمی که باید به همراه داشته باشید لیست شده اند . 

برای دوچرخه

1) چراغ های عقب و جلو 

2) زین اضافه

3) کلاه ایمنی

4) مخزن آب اضافی

5) جعبه ی تعمیر ( نیمه حرفه ای )

6) تلمبه ی مخصوص و کوچک برای چرخ ها

دوچرخه سوار
زین دوچرخه

پوشیدنی ها

1) جلیقه ی ضد آب

2) شلوار ضد آب

3) تیشرت های مناسب و خنک ( در تابستان )

4) جوراب های پشمی 

5) کفش های مناسب دوچرخه سواری

6) کلاه و عینک آفتابی

دوچرخه سواری در جنگل

برای اقامت

1) چادر ضد آب

2) کیسه خواب 

3) زیر انداز

4) لباس مناسب ( با توجه به فصل )

دوچرخه سواری
دوچرخه درجنگل

غذا

1) ظروف فلزی ( نه خیلی بزرگ )

2) قاشق و چنگال به همراه چاقو

3) گاز پیک نیکی کوچک

دوچرخه سواری

لوازم الکتریکی

1) موبایل

2) دوربین عکاسی

3) باتری های اضافی

4) چراغ قوه

5) مسیر یاب

دوچرخه سواران

لوازم ضروری

1) هد بند

2) کرم ضد آفتاب

3) حوله

4) بطری های آب اضافی

دوچرخه سوار

جمع بندی

در طول سفر ممکن است اتفاقات زیادی انتظار شما را بکشند . خستگی های زیاد ، بی خوابی ، خطرات مسیر ... ولی یک چیز شما را از حرکت باز نمی دارد و آن علاقه ی شما به سفر کردن و کشف ناشناخته ها است . یکی از مهم ترین موارد این سفر مربوط به دوچرخه ی شما است و این که در طول مسیر تنها دوست و بهترین دوست شما نیز هست . پس در انتخاب دوچرخه دقت زیادی کنید . 

از زین گرفته تا جنس بدنه و وزن ... تمامی این ها به اندازه ی برنامه ریزی سفر مهم می باشد . خوب به خاطر داشته باشید که قبل از سفر اصول اولیه ی پزشکی را بلد باشید . زیرا اتفاق خبر نمی کنید . 

گرفتگی عضلات و خستگی آن ها یکی از اتفاق هایی است که برای هر کس ممکن است رخ دهد . برای مقابله با ین موضوع قبل از شروع سفر تمرینات لازم را انجام دهید و عضلات خود را تقویت کرده و عادت دهید . 

در آخر نیز سعی کنید که به شما خوش بگذرد و از دیدنی ها لذت ببرید و #سفر کردن با دوچرخه بسیار لذت بخش است . 

دوچرخه ها

سخن کارناوال

آیا تا به حال با دوچرخه سفر کرده اید ؟ به نظر شما در این سفر چه نکات دیگری باید رعایت شود ؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید . 

دیدگاه ها : 80
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....