تعطیلات چند روزه ی عید فطر به نظر فرصت مناسبی است تا در کنار خانواده به سفری کوتاه برویم و هوایی تازه کنیم البته به شرط آن که بتوان از پس هزینه های سفر بر آمد.

متاسفانه در تعطیلات این چنینی ، با عرضه ی محدود خدمات گردشگری توسط آژانس های مسافرتی و هم چنین جاری شدن سیل مسافران این معادله به هم می خورد . چرا که با توجه به این که در این گونه موارد ، قیمت های تورهای مسافرتی به طرز عجیبی افزایش می یابد، مردم دیگر میلی به سفر به صورت گروهی و همراه با تور ندارند و ترجیح می دهند تمام مایحتاج خود را از منزل بردارند و با اتومبیل شخصی راهی سفر شوند و بعد از رسیدن به مقصد جایی برای اقامت کرایه کنند و یا حتی چادر بزنند و در نهایت بعد از تحمل کردن و پشت سر گذاشتن ترافیکی سنگین به خانه برگردند . در این سفرها وقتی به خانه باز می گردیم انگار چیزی جز خستگی و کوله باری که باید سر و سامان داده شود برایمان نمی ماند.

این داستان ، روایتی است از تمام تعطیلات چند روزه که هر بار بدون اندیشیدن به راهکار آن تکرار می شود.

معاون گردشگری کشور ، مرتضی رحمانی‌موحد در مصاحبه ای که در این باره با ایسنا داشته ، گفت :

گرانی تور دلایل مختلفی دارد، تور از اجزای متنوعی تشکیل شده و کنترل آن صد درصد در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیست، مثلا در بخش حمل و نقل، سیستم نرخ‌گذاری تابع بازار آزاد است و ما نمی‌توانیم در این بخش دخالتی داشته باشیم، چرا که وظیفه‌ی تعریف‌شده‌ای نداریم.

او همچنین با اشاره به این موضوع که بازار آزاد ناوگان هوایی روی قیمت تمام شده‌ی تورهای گردشگری تاثیر می گذارد ، گفت :

 شنیده‌ام در برخی روزها و حتی ساعات، قیمت‌های متفاوتی برای حمل و نقل اعلام می‌شود که تورسازها در زمان اوج سفر حتما با چنین شرایط ویژه‌ای مواجه شده‌اند. ما این وضعیت را همیشه شاهد بوده‌ایم.

همچنین مرتضی رحمانی‌موحد در مورد موضوع برخورد با گران‌فروشی‌ها بویژه در تعطیلاتی مثل عید فطر گفت :

تا شکایتی نباشد نمی‌توانیم برخورد کنیم.

 معتقدم چون تعریف تورسازی و تورفروشی در حوزه وظایف آژانس‌های مسافرتی صورت نگرفته، هر کسی هر کاری توانسته انجام داده بدون آن‌که به مسؤلیت و عواقب آن توجهی داشته باشد.

 برای ساماندهی چنین وضعی در حال اصلاح آیین‌نامه‌ی دفاتر خدمات مسافرتی هستیم تا بر آن اساس هر یک از دفاتر خدمات مسافرتی در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.

او صحبت هایش را این گونه ادامه داد:‌

بیش از یک سال است که با همراهی پیشکسوت‌های آژانس‌داری روی این طرح کار شده و در مرحله نهایی شدن است و مطمئنا با تصویب این آیین‌نامه، دیگر هر شخصی نمی‌تواند وارد حوزه تورسازی و تورفروشی شود.

همین چند وقت پیش بود که مسعود سلطانی‌فر ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نخستین جلسه ای که کانون ملی هماهنگی گردشگری برگزار کرده بود ، در مورد هزینه های سفر صحبت کرده بود و از دست‌اندرکاران گردشگری درخواست کرده بود تا در برای کاهش هزینه های سفر چاره ای بیاندیشند.

صحبت های او این چنین بود :

در صورتی‌که تمام اعضای ارائه‌دهنده تور اعم از ایرلاین‌ها، هتل‌ها و ... با همکاری و هم‌افزایی هزینه تورها را کاهش دهند، شاهد کاهش هزینه گردشگری داخلی خواهیم بود.

با این وجود هنوز تمام بخش های دخیل در خدمات گردشگری راه حلی برای این معضل ارائه نکرده اند و این مشکل را این بار می توان در تعطیلات عید فطر دید که مثل هر تعطیلی دیگری ، نرخ تورهای سفر در این مدت به طرز عجیبی افزایش یافته است و این بار هم سفرهای تعطیلات عید فطر تحت تاثیر کمبود عرضه، با گرانی دست به گریبان است.

قیمت تورهای ویژه عید فطر

قیمت تورهای ویژه عید فطر

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....