بی شک یکی از مناطق زیبا و منحصر به فرد درخاک ایران برای افرادی که دوستدار طبیعت اند، بازدید از دشت لاله های واژگون الیگودرز در فصل بهار است. لاله هایی که از خاک غنی این مرز وبوم سر برآورده و با زیبایی خیره کننده خود شهره جهان شده اند...

همیشه هراسم آن بود

که صبح از خواب بیدار شوم

با هراس به من بگویند

فقط تو خواب بودی

بهار آمد و رفت...

(احمدرضااحمدی)

همراه کارناوال باشید تا بهاری دیگر را در دشت لاله های الیگودرز تجربه کنیم....

دشت لاله های واژگون الیگودرز

دامنه‌های زاگرس هر سال در اواخر فروردین و اردیبهشت ماه پوشیده از گل های لاله زیبا می شود و چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

قسمتی از این منظره تماشایی در شهرستان الیگودرز واقع شده که از از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه می‌یابد.

دشت دالانی (یکی از مخازن ژنتیکی کشور) در ارتفاعات حفاظت شده اشترانکوه از معروفترین این دشتها در الیگودرز است که حدود دوهزار و 900 هكتار وسعت دارد. کوههای همچون مورزرين، قالي كوه، شاه كول و نسارتخت دشت را در آغوش گرفته و منظره ای فوق العاده زیبا خلق کرده اند و هرسال در اوایل بهار بعد از آب شدن برفها در کوهها، لاله های زیبای واژگون میرویند.

در این دشت  لاله های واژگونی با ارتفاع بیش از120سانتی متر به نامهای"سوسن چلچراغ"ˈ و"اشک مریم" می روید که از گونه های نادر این گیاه هستند.

لاله های واژگون

نام علمی آن "Fritillaria" و از خانواده سوسن سانان. از گیاهان علفی پیازدار و چندساله که عمری بسیار کوتاه دارد. هرساله از اوايل دومين ماه از فصل بهار گل دهی آن آغاز و با شروع بارشها از بين مي رود.

لاله واژگون سازگاري خوبی با مناطق كوهستاني و سنگلاخي دارد و تا کنون پانزده گونه از آن در ایران کشف شده است.

دوازده گونه لاله تزیینی در دنیا وجوددراد که لاله واژگون گل بومی ایران می باشد که در کنار دشتهای لاله واژگون گیاهانی چون گون، موسیر رشد پیدا کرده و منظره ای عالی خلق می کنند.

در قرن شانزده میلادی این نوع لاله به اروپا برده شد و در مناطق مناسب رشد آن، تکثیر و پرورش یافت.

لاله واژگون یا لاله اشک؟

این گیاه برخاف سایر گیاهان گلدار، گلبرگهای آن از انتهای ساقه برگشته و سر به زیر دارند بهین خاطر به لاله واژگون مشهورند. در بعضی از نقاط کشورمان این گل را به نام لاله اشک یا اشک مریم می شناسند و علت آن از اسطوره های این سرزمین ریشه میگیرد.

مردم ایران براین باورند که این که این لاله، شاهد مرگ سیاوش بوده و از غصه مرگ او سربه زیر شده و اشک می‌ریزد.شیره بی رنگی داخل لاله قرار دارد که گاهی به پایین سرازیر می شود و این شیره را مردم  اشکهای لاله می دانند.

چو سرو سیاوش نگون‌سار دید                           سراپردهٔ دشت خون‌سار دید

       بیفکند سر را ز انده نگون                          بشد زان سپس لالهٔ واژگون

جشنواره لاله های واژگون الیگودرز

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان الیگودرز به منظور معرفی و حفظ این سرمایه طبیعی ملی در هفته هوای پاک اقدام به برگزاری جشنواره در دشت لاله های واژگون می کند.در این جشنواره مسئولین به همراه عشایر خونگرم الیگودرز، مردم را با تنوع زیست محیطی منطقه و ارزش حفظ و نگهداری آن آشنا می کنند.

نسیم خنک بهاری و منظره زیبای لاله ها به همراه موسیقی موسیقی سنتی بختیاری و سرنا‌ نوازی درخصوص طبیعت، اجرای رقص سنتی و آیینی بختیاری و اجرای مراسم فرهنگی، ساعاتی خوش و دلپذیر را برای بازدید کنندگان رقم می زند.

چطوری به دشت دالانی برویم؟

از دیار خود ب شهر الیگودرز در شرق استان لرستان میرویم. دشت لاله های واژگون در روستای دالانی یا دالایی در40کیلومتری الیگودرز واقع شده است. وسیله شخصی بهترین وسیله برای این سفر است. چرا که در طول مسیر مناظر زیبا و شگفت انگیزی وجود دارد که می توانید در مکان های مختلف توقف داشته و به استراحت و عکاسی بپردازید.

توصیه های دوستانه کارناوالی

شهرستان الیگودرز از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران است که دارای آب و هوایی سرد می باشد. برای سفر به این منطقه لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید. یکی از مزومات این سفر دوربین عکاسی است.

دشت الانی را در یک روز می توان بازدید کرد اما گر قصد اقامت در آنا را دارید در اطراف دشت فضای مناسب برای چادر زدن وجود دارد، اما از روشن کردن آتش، انداختن زباله و ... حتما خودداری کنید.

لاله ها زیبایی خاصی دارند که همه در نگاه اول دوست دارند یکی از آن را داشته باشند، اما از آنجا که عمر آن بسیار کوتاه است، بعد از چیده شدن پژمرده می شود و دیگر زیبایی اولیه را ندارد، علاوه برآن با کندن گلها دشت هم زیبایی خود را ازدست می دهد، پس فقط از دیدن آنها لذت ببریم و از آنها عکاسی کنیم تا زیباییشان ثبت و ماندگار شود.

...

به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز
تو به آیینه، نه، آیینه به تو خیره شده است
تو اگر خنده کنی او به تو خواهد خندید...

دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....