طبیعت  گاهی  مکان های زیبا و لذتبخشی را برای انسان به ارمغان می آورد که دستان هیچ هنرمندی قادر به خلق آن نیست. در گوشه ای از این دیار چهار فصل، تونلی از جنس برف وجود دارد که در فصل بهار و تابستان طراوت  را به گردشگران هدیه می کند.

تونل برفی ازنا در دامنه اُشترانکوه از انباشته شدن برف ها در طول زمستان به وجود آمد و هم اکنون یکی از مراکز هیجان انگیز و لذت بخش لرستان محسوب می شود. شکل تونلی آن از فصل بهار بیشتر میگردد. ، زیرا یخ های زیر تونل شروع به ذوب شدن می کنند.

تونل میان دره ایست که برف روی آن را فرا گرفته است .

همراه با کارناوال باشید.

تونل برفی ازنا

ازنا،شهری زیبا و دارای طبیعتی بکر است و تونل برفی نیز یکی از آثار طبیعی این شهر می باشد. تونلی به طول 800متر و ارتفاع تقریبی 3 متر که از انباشته شدن برف در طول سالیان در یکی از دره های اشترانکوه ایجاد شده است.

امکان رفتن به داخل تونل فراهم است اما داخل آن رود جریان دارد و هوای آن بسیار سرد است و گاهی ممکن است برفها ریزش داشته باشند. در بالای تونل فضای مفرح و لذتبخشی وجود دارد که گردشگران را به برف بازی و سرسره دعوت می کند.

چنین منظره ای را در هیچ جای ایران نمی توان دید. و بازدید از تونل برفی بی شک جذاب ترین و خاطره انگیز ترین سفر برای گردشگران خواهد بود.

اشترانکوه

رشته کوه اشترانکوه به ارتفاع ۴۲۵۰ متر در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا(از شهرهای شرقی استان لرستان) قرار گرفته است. اشترانکوه یکی از بلندترین رشته کوههای زاگرس می باشد که از غرب به درود، از شمال به ازنا و از شرق و جنوب به الیگودرز ختم می شود.

قله‌های‌ مهم‌ اشترانکوه از شمال‌ غربی‌ به‌ جنوب‌ شرقی‌ عبارتند از:

چال‌ میشان‌، گل‌گل‌، گل‌گهر، سَن‌ بُران‌ ،کوله‌ لایو، میرزایى‌، فیالسون‌، لگه‌، سراب‌ شاه‌ تخت‌، سوزنى‌،مهرجمال‌، پیاره‌ دره‌ تخت‌، پیاره‌ کمندون‌، ازنادر و کوله‌جنو  می‌باشند.

چطوری بریم تونل برفی؟

از دیار خود به ازنا می رویم و از آنجا باید به سمت دهکده گردشگری دره تخت در جنوب ازنا و در فاصله 5کیلومتری شهر حرکت کنیم بعد از آن مسیر را به سمت شرق پیش گرفته تا به روستای زیبای کمندان برسیم.

در طول این مسیر طبیعتی بکر و زیبا گردشگران را مجذوب خود می کند و شاید استراحتی چند در کمندان خالی از لطف نباشد. بعد مسیر را درمیان چشمه سارها و گیاهان خودرو و صخره های عجیب و بلندو... به سمت ازنادره ادامه می دهیم، در حدود یک ساعت طول دره را طی کرده تا  اینکه وسط ارتفاعات اشترانکوه لکه برفی بزرگ هویدا می شود و در کنارمان رودخانه خروشانی که از آب‌های یخچال هزارن ساله سرچشمه گرفته و از دهانه تونل برفی بیرون می‌آید، دیده می شود. ما به تونل برفی رسیدیم.

توصیه های دوستانه کارناوالی

از شهرستان ازنا می‌توان یک روزه به تونل برفی رفت و برگشت.

فصل های بهار، تابستان و اوایل پائیز بهترین زمان  برای سفر به تونل برفی هستند. خوشبختانه در این منطقه شکار ممنوع می باشد و ردپایی از شکارچیان دیده نمی شود. مسئولین محیط زیست ازنا حفاظتها ومراقبتهای زیست محیطی لازم را برای حفظ این موهبت های الهی به عمل آورده اند و منطقه را از هرگونه آلودگی پاک کرده اند.

برای این سفر هیجان انگیز باید کفش مناسب و بادوام چون باید از میان صخره ها به تونل رسید،چوبدستی، کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی و خوراکی های مقوی مثل خرما و کشمش به همراه داشته باشید.

...

به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز
تو به آیینه، نه، آیینه به تو خیره شده است
تو اگر خنده کنی او به تو خواهد خندید...

دیدگاه ها : 8
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....