پارک ملی کوهستانی کاچکار ترکیه | بهشت در این نزدیکی

همراه با کارناوال امروز بار سفر ببندید، لباس‌های گرم و تجهیزات کوهنوردی‌تان را بردارید و به سمت شرق دریای سیاه بیایید.

می‌رویم کوهستان کاچکار، بهشت کوهنوردان و طبیعت گردان!

پای بر روی دامنه‌های کوهستان بذارید ُ

به آوای دلنواز پرندگان گوش بسپارید ُ

چشمان‌تان را از غوغای رنگین گل‌های دشت سیراب کنید.

کوهستان کاچکار با وسعت بسیارش و بلندترین قله‌اش در شمال شرقی ترکیه قرار دارد و بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان و دوست داران هلی اسکی از نقاط مختلف جهان به کاچکار می‌آیند تا طبیعت را طوری دیگر لمس کنند.

همراه با ما به کوهستان کاچکار بیایید. 

کوهستان کاچکار

پارک ملی کوهستانی کاچکار | Kackar Mountain National Park

ترکیه پلی طبیعی میان قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقاست. از طرفی موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه کاملا در میان کشورهای آسیای میانه و غرب آسیا منحصر بفرد است و پارک ملی کوهستانی کاچکار در این بین کاملا متمایز است. کوهستان کاچکار بلندترین قله و طویل ترین رشته کوهستانی در شرق دریای سیاه است و این کوهستان از شرق تا جنوب با رود کروه احاطه شده شده است. ارتفاع بلندترین قله کاچکار 3,932 متر است و توده کوهستانی کاچکار یکی از یخ زده ترین مناطق ممکن در #کوهستان‌های ترکیه است. امروزه در این کوهستان 5 یخچال طبیعی و بزرگ موجود است که تنوع زیستی گسترده‌ای در کوهستان‌های شرق دریای سیاه را موجب شده است. همچنین در ارتفاع 3 هزار متری کوهستان مراتع کوهستانی به چشم می‌خورند. 

در این کوهستان 11 روستا و 44 ییلاق وجود دارد که چوپان‌ها به صورت فصلی و عمدتا در بهار و تابستان در این مراتع زندگی می‌کنند. بهترین امکانات در این پارک ملی در ییلاق آیدر وجود دارد. ییلاق آیدر خصوصا برای کسانی که به قصد کوه‌نوردی چندین روزه به کوهستان کاچکار می‌آیند، بسیار مناسب است. همچنین امکانات ویژه ای در منطقه کملیهمسین ( Camlihemsin ) برای کوهنوردان تدارک دیده شده است. 

 پارک ملی کوهستانی کاچکار در 70 کیلومتری شرق استان ریزه و در منطقه #دریای سیاه ترکیه قرار گرفته است. وسعت کوهستان‌ کاچکار 52.970 هکتار است و این منطقه در سال 1994 به عنوان پارک ملی اعلام شد. سالانه به صورت میانگین حدود  100000 بازدید کننده به کوهستان کاچکار می‌روند و این خود باعث افزایش آلودگی هوا، آب، صدا و دیداری منطقه شده است. 

کل وسعت پارک ملی کوهستانی کاچکار: 52.970 هکتار 

کوهستان کاچکار ترکیه
کوهستان کاچکار ترکیه
کوهستان کاچکار ترکیه

تفریح در کاچکار 

کوهستان کاچکار منطقه وسیعی با طبیعت بکر و بی‌نظیریست که بسیاری از عکاسان طبیعت و منظره را به سوی خود فرا می‌خواند. بسیاری از دوست‌داران طبیعت گردی و اشکال زمین شناسی برای بازدید پا به طبیعت کوهستان کاچکار می‌گذارند. انتخاب بسیاری نیز برای پیاده روی، کوهنوردی، رفتینگ، هلی اسکی و ... نیز کاچکار است. در ادامه به چند تفریح پرطرفدار این منطقه می‌پردازیم.

1) کوهنوردی در کاچکار 

کوهستان کاچکار یکی از بهترین مناطق مورد نظر برای کوهنوردیست و بسیاری از کوهنوردان به صورت گروهی و یا تکی برای صعود به قله‌ها به کوهستان کاچکار می‌روند. 

در کوهستان کاچکار 8 مسیر جهت کوهنوردی وجود دارد که بین 3 تا 6 روز زمان می‌برند.

در این میان دو مسیر ایده آل  وجود دارد که مسیر اول از کناره دریای سیاه و شمال کوهستان شروع می‌شود که مسیر مشخص و آسانی برای صعود است.

مسیر دوم از کناره رود کروه ( Coruh ) و شرق کوهستان کاچکار آغاز می‌شود که بسیار سخت و خطرناک است و نیاز به دانش و توانایی‌های حرفه‌ای کوهنوردی دارد. 

کوهستان کاچکار سرد و یخی است و از این رو لوازم کوهنوردی همچون یخ شکن،چکش کوهنوردی و چنگک مورد نیاز است. 

بهترین زمان برای کوهنوردی در کوهستان کاچکار، در تابستان بین ماه‌های ژوئن تا سپتامبر یعنی اواسط خرداد تا شهریور است. 

و در زمستان بین ماه‌های فبریه تا مارچ است. 

لوازم مورد نیاز : طناب، کلاه، چنگک، یخ شکن، تجهیزات مناسب و کافی برای اردو زدن، لباس مناسب برای هوای مرطوب و بارانی

کمپینگ : محبوب ترین کمپ‌ طبیعی کمپ دیلبردوزو ( Dilberduzu ) است که در قلب کوهستان کاچکار قرار دارد.از آن جا که مسیرهای کوهنوردی در ارتفاعات بالای کوهستان قرار دارند و این منطقه فاقد پوشش گیاهی است ، برای برپا کردن چادر می توانید از سنگ ها استفاده کنید.

کوهنوردی در کوهستان کاچکار ترکیه
کوهنوردی در کوهستان کاچکار ترکیه

2) اقامت در خانه‌های ییلاقی

 در ارتفاعات کوهستان کاچکار خانه‌هایی قدیمی و ییلاقی ساخته شده از چوب و سنگ دیده می‌شود. میزان استفاده از چوب در این خانه‌ها بستگی به دسترسی محلی به چوب دارد. در روستاهای دامنه جنوبی کوهستان، عمارت های عظیم سنگی به همراه انبار علوفه زمستانی توجه را به خود جلب می‌کنند. اما در دامنه‌های جنگلی و شمالی کوهستان، خانه‌های چند طبقه چوبی با پایه‌هایی سنگی به چشم می‌خورند که هر طبقه کارکردی متفاوت دارد. معمولا طبقه اول به عنوان اتاق نشیمن کاربرد دارد و آشپزخانه را نیز در همین طبقه می‌توان دید. طبقات بعدی دارای اتاق‌های خواب اند و یک طبقه برای انبار غذا در نظر گرفته می‌شود. این خانه‌های ییلاقی معمولا در تابستان و پاییز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این خانه‌ها مورد استفاده عشایر و گله دارن است و اخیرا نیز به جهت شهرت روز افزون کاچکار پذیرای گردشگران می‌باشد. این خانه‌های چوبی هم اکنون تحت حفاطت میراث فرهنگی است. 

خانه‌های ییلاقی کاچکار
کوهستان کاچکار ترکیه

3) رفتینگ در رود کُروه 

رود کروه در شمال شرقی ترکیه قرار دارد و یکی از خروشان‌ترین رودهای دنیاست که از برف‌های آب شده کوه‌های کاچکار تغذیه می‌شود.

این آب‌ها در میان دره‌های کوهستان با شتاب پیچ و تاب می‌خورند و درست خوراک رفتینگ است.

برای رفتینگ در این رود خروشان و با کف‌های سپید، می‌توانید از تورهای رفتینگ استفاده کنید

معمولا یک کمپ 4 تا5 روزه خواهید داشت که در طی ماه‌های ژوئن و می انجام می‌شود. 

رفتینگ در رودخانه کوه کاچکار

4) هلی اسکی در کاچکار

دوست دارید اسکی در کوهستان کاچکار را تجربه کنید؟ هلی اسکی راه حل مناسبی برای برآورده کردن هیجان و آرزوی شماست.

در هلی اسکی ابتدا با هلی‌کوپتر به بالای کوهستان می‌روید و بعد این شمایید که با تجهیزات آماده اسکی می‌شوید. 

برای هلی اسکی باید به ییلاق آیدر بروید.

هزینه هلی اسکی بسته به ساعت و تعداد اشخاص متفاوت است. برای هلی اسکی دو گزینه 8 و 12 ساعته موجود است و حداقل 3 و حداکثر 12 نفر باشید. هزینه‌ها به گونه‌ایست که هر چه تعداد بیش‌تری باشید و ساعت بیش‌تری را بگذرانید، هر فرد پول کمتری پرداخت می‌کند. 

ویدیویی از هلی اسکی در کاچکار ببینید :

 

هلی اسکی در کاچکار

طبیعت کوهستان کاچکار

بارانی ترین #جنگل‌های ترکیه در کوه‌های کاچکار قرار دارد و به همین دلیل چمن‌زارهای پرپشت و سرسبز، گونه‌های گیاهی متفاوت و چشمگیر، جریان‌ و نهرهای کوهستانی بسیار در این کوه‌ها به چشم می‌خورند. همچنین در طی گردش در کوهستان، دریاچه‌های فصلی و آبی رنگ در جای جای کاچکار به استقبال چشمان شما خواهند آمد. 

کوه‌های کاچکار از غرب با رود فیرتینا و از شرق با رود همسین احاطه شده‌اند. در اطراف این دو رود طیف غنی و متنوعی از گونه‌های گیاهی وجود دارند و به سبب همین غنای پوشش گیاهی در این منطقه، طیف جانوری متنوعی در کوهستان کاچکار به چشم می‌خورند.

کوهستان کاچکار
کوهستان کاچکار
کوهستان کاچکار

پوشش گیاهی کوهستان کاچکار

در بهار و تابستان گل‌های کوهستانی و وحشی به وفور دیده می‌شوند و رنگ‌ها در میان دامنه‌ها غوغا می‌کنند.

شکوفه‌های رنگین آزالیا در بهار دلبری می‌کنند و عسل حاصل از این گل‌ها هوش از سر می‌برد. 

جالب است بدانید بیشتر چای ترکیه در دامنه‌های پایینی کوهستان کاچکار و رو به دریای سیاه تولید می‌شود.

در همین بخش و در دامنه‌های بالایی کوهستان درختان شاه‌بلوط، ممرز، راش و ... به چشم می‌خورند.

با ادامه مسیر تا ارتفاع 2100 متری، درختان خزان پذیر جای خود را به درختان کاج می‌دهند. 

پوشش گیاهی در کاچکار
پوشش گیاهی در کاچکار
پوشش گیاهی در کاچکار

پوشش جانوری

در کوهستان کاچکار و نواحی اطراف آن حیواناتی چون: گوزن‌های کوچک، گراز وحشی، سمور، شغال، کاکم، خرگوش، راسو، پستاندارن، جانوران شکاری، پرندگان نغمه سرا و خروس وحشی دیده می‌شوند. همچنین به سبب گله داری عشایر و روستاییان در مراتع احشامی مانند گاو و گوسفند نیز به چشم می‌خورند.

کوهنوردی در کاچکار

زمین شناسی کوهستان کاچکار

کوهستان کاچکار به طور عمده از گرانیت، کیانیت، آندزیت و دیوریت ساخته شده است.

وجود جریان سریع آب و یخ در کوهستان موجب فرسایش به خصوصی شده که شکل و شمایلی سخت و خشن به کوهستان داده است. 

دامنه‌های شمالی کوهستان با طیف سرسبز وشادابی از گیاهی پوشیده شده است.  

کوهستان کاچکار ترکیه
کوهستان کاچکار ترکیه

بهترین فصل سفر به کاچکار

از آنجا که کوهنوردی محبوب ترین فعالیت در این کوهستان است، بهترین فصل سفر به این منطقه جهت کوهنوردی و فتح قله تابستان است. گرچه فصول تابستان شلوغ ترین و مه ناک ترین زمان ممکن در کوهستان کاچکار است و محبوب ترین کمپ‌های طبیعی در کوهستان کاچکار، خصوصا کمپ دیلبردوزو (Dilberduzu ) بسیار شلوغ است. 

فصل سفر به کوهستان کاچکار ترکیه

دسترسی به کوهستان کاچکار

به طور کلی برای دسترسی به مسیرهای کوهنوردی در جنوب کوهستان از راه ارزوروم «Erzurum» و برای مسیرهای شمالی از تربزون «Trabzon» استفاده می‌شود. هر دو مسیر دارای ایستگاه‌های اصلی اتوبوس و فرودگاه هستند. اتوبوس‌های عمومی به طور روزانه میان شهرها و روستاهای این منطقه رفت و آمد دارند. 

آسان ترین راه برای رسیدن به کوهستان کاچکار، از سمت شمال و از طریق راه تربزون-ریزه-آردسن است که پس از طی مسیری 75 کیلومتری به کملیهمسین می‌رسید. 

آدرس: منطقه دوازدهم (ریزه)، استان‌های: ریزه، آرتوین. شهرهای کملیهمسین، یوسوف‌علی.

Address: 12th District (Rize), Provinces: Rize, Artvin, Towns: Camlihemsin, Yusufeli

کوهستان کاچکار ترکیه
کوهستان کاچکار ترکیه

توصیه‌های کارناوال ، پیش از صعود به کوهستان کاچکار

آب و هوا در کوهستان کاچکار بسیار ناپایدار و متغیر است و حتی در تابستان نیز شاهد آب و هوای سرد و بارانی و یا برفی خواهید بود. بنابراین پیش از رفتن به کوهستان کاچکار از مشورت و توصیه کوهنوردان مجرب و کسانی که پیش از این به کاچکار رفته اند استفاده کنید و تنها به کنترل وضعیت و پیش بینی آب و هوا اکتفا نکنید. چرا که احتمال آن که به صعود بروید و با تغییر سریع آب و هوا غافل گیر شوید، زیاد است. البته به همان سرعت که آب و هوای طوفانی پدید می‌آید، به سرعت نیز به وضعیتی آرام بازخواهد گشت. 

خوب است بدانید امکان این وجود دارد که در ییلاقات آیدر و کملیهمسین فردی را به عنوان راهنما برای کوهنوردی در این کوهستان پیدا کنید. وجود این راهنما برای مدیریت شرایط بسیار کارآمد است. 

در برخی از مسیرها نیز امکاناتی برای اقامت تعبیه شده اما در باقی مسیرها احتیاج به چادر خواهید داشت. همچنین در بعضی از مسیرها امکان استفاده از قاطر برای حمل وسایل وجود دارد.  

اغلب مسیرها در مکان‌هایی مشخص به یکدیگر می‌پیوندند و شما بدین ترتیب می‌تواید مسیر طولانی تری را برای کوهنوردی انتخاب کنید. 

معمولا مسیرها از داخل روستاها و ییلاقات آغاز می‌شوند، از میان پوششی مملو از درختان کاج عبور می‌کنید و به بالای خط پوشش گیاهی در ارتفاع 2100 متری خواهید رسید.

در دره هوک «Hevek valley» از روستای اولگولنار (Olgunlar) تا روستای بارهال (barhal)، چندین مسیر یک روزه مناسب کوهنوردی خانوادگی وجود دارد که اغلب راهنمایانی با نقشه در این مسیرها آماده کمک و راهنمایی هستند.

کوهستان کاچکار ترکیه
کوهستان کاچکار ترکیه
کوهستان کاچکار ترکیه

ویدئویی از گشت و گذار کوهنوردان در کاچکار را تماشا کنید

سخن آخر

از #طبیعت کوهستان کاچکار ترکیه لذت بردید؟

تا به حال به کوهستان کاچکار ترکیه صعود کرده اید؟

نظرات، خاطرات و عکس‌های خود را با ما در میان بگذارید. 

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....