در طی اقدامی که برای انتقال آب خلیج فارس برنامه ریزی شده ، تهدیدی جدی برای آثار باستانی هرمزگان، کرمان و یزد به وجود آمده است.

این قدام بدون هیچ گونه مطالعات فرهنگی انجام شده است و تاکنون هم باعث تخریب قسمتی از آثار باستانی گردیده، در حالی که تذکرات یگان حفاظت فرهنگی هم برای این اقدام بی تاثیر بوده است.

 این طرح از غرب شهر بندرعباس از محل تأسیسات آب شیرین کن مجاور کشتی سازی آغاز شده و در حالی که زیر نظر شرکت تأمین و انتقال آب خلیج فارس اجرا می شود به سمت شمال از شهر های فین و حاجی آباد  و به سمت مجتمع صنعتی و معدنی گل گهر در 50 کیلومتری جنوب غربی سیرجان و از آنجا به سمت معادن مس سرچشمه ادامه می یابد.

 برای شروع این عملیات از سازمان میراث فرهنگی، مکاتبه ای از طرف مدیرعامل این شرکت به معاونت وقت میراث فرهنگی در تاریخ 21/10/1392 برای استعلام انجام گرفت که طی آن، این معاونت طرح مورد اشاره را برای انجام مطالعات فرهنگی-تاریخی به ریاست وقت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ارجاع داد.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به عنوان متولی انجام این مطالعات درخواست تهیه نقشه های مسیر و جزئیات طرح به منظور بررسی و ارزیابی میزان تأمین اعتبار مالی انجام این مطالعات کرد .

 مسئول بخش نجات بخشی پژوهشکده باستان شناسی گفت:

در حال حاضر شرکت تأمین و انتقال آب #خلیج فارس بدون انجام مطالعات فرهنگی- تاریخی برخلاف بند «ج» ماده 114قانون 5ساله چهارم ، مدتی است که بدون هیچ گونه مجوز موافقت سازمان میراث فرهنگی، اجرای طرح را آغاز کرده است .

علاوه بر اینطبق گزارش های محلی رسیده از استان های هرمزگان و کرمان اجرای این طرح باعث تخریب و تهدید برخی از آثار تاریخی شده است

 بنابر گزارش های واصله از اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، این طرح در حال تسطیح و حفاری مسیری به عرض 30 متر و عمق یک متر است که دارای ایستگاه ها و تأسیسات وابسته است.

 برخی از مسئولان و حتی مقامهای عالی رتبه هنگامی که درباره اجرای طرح های عمرانی بزرگ سخن می گویند در حالی که رعایت اصول زیست محیطی را در طرح ها مورد تأکید قرار می دهند به ضرورت مطالعات تاریخی و فرهنگی و حفظ میراث فرهنگی حتی کوچکترین اشاره ای نمی کنند.

طرح انتقال آب خلیج فارس به مرکز ایران
طرح انتقال آب خلیج فارس به مرکز ایران

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....