به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی : محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار سرپرست هیات کاوش اضطراری درخیابان مولوی تهران از احتمال وجود تاریخ 10هزار ساله برای تهران خبرداد .

طبق گزارش های ارائه شده به چهاردهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران ، اسماعیلی تاکید کرد به استناد مطالعات انجام شده استقرار 7 هزار ساله در تهران به هیچ عنوان دور از انتظار نیست و می توان آن را تایید کرد . 

اسماعیلی در ادامه می افزاید : کاوش در  6ترانشه وجود محوطه‌ای باستانی ازدوران اسلامی و پیش از تاریخ را در محدوده چهارراه مولوی مطرح می‌کند و شواهد این ادعا آثار فرهنگی به دست آمده، مطالعات سالیابی انجام شده به روش ترمولومینسانس و مطالعات مقایسه‌ای است . کاوش در منطقه چهار راه مولوی با کشف قطعات سفال توسط مهسا وهابی دانشجوی کارشناسی ارشد باستان شناسی ضرورت یافت . 

این باستان شناس با توجه به این که در این منطقه 6 ترانشه انجام گرفت می گوید :  در ترانشه شماره یک آثار دوران پیش از تاریخ، شامل بقایای یک سازه حرارتی و بقایای یک تدفین به دست آمد .

اسماعیلی در ادامه اضافه می کند که : اسکلت تدفین متعلق به یک زن میانسال بود که همراه وی یک ظرف سفالی قرمز رنگ منقوش سبک دوره فلات قدیم (سیلک 1و2) به عنوان هدیه درون گور قرار داده شده بود .

به گفته ی اسماعیلی در ترانشه شماره 6 بر اساس مواد فرهنگی و نحوه شکل گیری نهشته‌های فرهنگی و طبیعی ، سه دوره قابل شناسایی است .

در ادامه می افزاید : مطالعات انجام شده در محدوده مربعی که از شمال خیابان مولوی ، غرب خیابان رئیس عبداللهی ، شرق خیابان صاحب جم و جنوب خیابان اردستانی را شامل می شود و در محدوده بیرونی ارگ صفوی منتهی الیه بازار سنتی تهران در بخش میدان امین السلطان دروازه شهرری یا شاه عبدالعظیم ، صورت گرفت و کاوش در 6 ترانشه وجود محوطه‌ای باستانی ازدوران اسلامی و پیش از تاریخ را مطرح می کند .

 به گفته اسماعیلی ، شواهد این ادعا آثار فرهنگی به دست آمده ، مطالعات سالیابی انجام شده به روش ترمولومینسانس و مطالعات مقایسه‌ای است .

اسماعیلی می افزاید : با این کاوش سابقه استقرار در محدوده شهری تهران که تا پیش از این بر اساس کاوشهای استاد کامبخش فرد به هزاره اول قبل از میلاد در قیطریه منسوب بود حداقل به هزاره پنجم پیش از میلاد یعنی هفت هزار سال قبل باز می گردد .

این باستان شناس در اخر می گوید : در صورت انجام مطالعات تکمیلی و با توجه به شواهد بدست آمده از ترانشه 6 این تاریخ می تواند اواخر هزاره هفتم و اوایل هزاره ششم پیش از میلاد را نیز شامل شود .

 

بانوی 7 هزار ساله تهرانی2
بانوی 7 هزار ساله تهرانی0
بانوی 7 هزار ساله تهرانی1

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید …..

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....