طی خبری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ، « سلیمانی » ، اعلام کرد ، مراحل اولیه برای ثبت جهانی دره باستانی خرم آباد  تا پایان امسال انجام خواهد شد.

در گزارشی که خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان ، تهیه کرده است ، سلیمانی ساماندهی و آزاد سازی حریم قلعه فلک افلاک ، مستند سازی ،مستند نگاری وتهیه اسکن لیرزی را از مراحل اولیه و پیش نیازهای ثبت جهانی دره باستانی خرم آباد برشمرد.

سلیمانی پیرامون این موضوع در حالی صحبت کرد که از آماده سازی و انجام 60 درصد از این اقدامات و اطلاعات خبر می داد :

مقدمات کاربرای ثبت جهانی این قلعه تاریخی انجام شده و 400 میلیارد ریال برای ساماندهی آن مصوب شده است.

سلیمانی ادامه داد :

هیئتی ازکارشناسان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری وجمعی ازمستند سازان با ورود به استان کارتهیه اطلاعات تکمیلی ،اسکن لیرزی وعکسبرداری از دره وقلعه فلک افلاک را انجام می دهند.

دره باستانی و تاریخی خرم آباد که دره لر نیز نام داد ، 15 متر طول ، 12 کیلومتر عرض و 1170 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در میان برآمدگی های سنگ های آهکی موازی و مرتفع جای گرفته است.

این دره در کنار زیبایی های طبیعی که دارد ، صدهای آثار تاریخی و باستانی نیز در دل خود جای داده ، همچنین 17 مکان که گفته می شود مردمانی در دوران پارینه سنگی در آن سکونت داشته اند نیز در دره خرم آباد شناسایی شده اند. شروع این دوره به صد هزار سال قبل و پایان آن به چیزی در حدود 35 تا 40 هزار سال قبل بر می گردد.

خرم آباد
خرم آباد قلعه فلک الافلاک

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....