بعد از ثبت جهانی قنات های ایران ، این بار و در یک اتفاق خوشایند و مهم دیگر « کویر لوت » هم به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در روز یکشنبه به تاریخ 27 تیر ماه 1395 کویر لوت به عنوان  نخستین اثر طبیعی و همچنین بیست‌ویکمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

به این ترتیب ایران با 21 اثری که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده ، در رتبه ی 11 از فهرست میراث جهانی یونسکو و پس از آمریکا قرار گرفت.

کویر لوت که مساحتی بالغ بر 175 هزار کیلومتر مربع دارد در شمال شرقی استان کرمان واقع شده و پهنه ای از سه استان  خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان و در کل 10 درصد از وسعت کشور را در بر میگیرد.

سابقه ی تمدن در این کویر به چیزی در حدود 5 هزار سال پیش می رسد و همچنین کشف آثاری مربوط به سه‌هزار سال پیش خود از اعجاب این کویر است که از جمله ی آن ها می توان به  درفش پنج‌ هزارساله‌ی شهداد اشاره کرد که قدیمی‌ترین درفش جهان محسوب می‌شود.

یکی دیگر از شگفتی های کویر لوت متوسط دمای آن است که در سال 2005 به دمای 70.7 درجه سانتی گراد رسید و رکورد گرم‌ترین دما در تمام زمین را ثبت کرد.

 چهلمین روز از اجلاس یونسکو در استانبول در حالی روز یکشنبه به پایان رسید ، که طبق برنامه قرار بود جلسه ی بررسی ها تا 3 روز دیگر ادامه یابد اما به دلیل نارآرامی های ترکیه این بررسی ها و جلسات به ماه اکتبر در پاریس موکول شد.

«کویر لوت» ثبت جهانی شد

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....